Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie schodowe - jak to działa?

szczemp 26 Lut 2018 07:39 330 1
  • #1 26 Lut 2018 07:39
    szczemp
    Poziom 9  

Zainteresowało mnie to tylko z ciekawości, ale może przy kolejnym remoncie coś takiego sam sklecę. Zastanawiam się nad tym już kilka dni i nie mogę tego rozkminić.
    Interesuje mnie algorytm uruchamiania lampek na schodach. Jest sobie sterownik, dwa czujniki ruchu (jeden na dole, drugi na górze schodów) i kilka lampek obok stopni. Wchodzi ktoś od dołu, to czujnik wykrywa ruch i sterownik zaświeca lampki od dołu jedna za drugą w krótkich odstępach czasu. To samo jak wchodzi ktoś od góry, to górny czujnik wykrywa ruch i lampki świecą się od góry po kolei. To jest prosty algorytm. Ale interesuje mnie co się dzieje, jak ktoś idąc od dołu (lampki będą się zaświecać sukcesywnie od dołu) dojdzie do górnego czujnika. Chyba jest jakoś wstrzymany, bo wchodząc od dołu górny, górny czujnik nie uruchamia swojej procedury świecenia. Ale z drugiej strony, czujnik nie może być wyłączony po wykryciu ruchu na dole, bo w tym samym czasie może ktoś nadejść od góry i lampki muszą zacząć się zaświecać od góry. A raczej to nie jest aż tak zaawansowane, żeby rozpoznawało osobę. Czujnik wykryje ruch na dole, 'rozpozna i zapamięta' osobę, i widząc taką samą osobę drugi czujnik nie uruchomi światła, a tylko 'zapomni' tę osobę. Chyba, że dopiero po zaświeceniu wszystkich lampek drugi czujnik jest wstrzymywany na kilka sekund, aby osoba idąca schodami zdążyła minąć czujnik. Ale znowu, jak idzie starszy dziadek o lasce, to czujnik wstrzyma się na kilka sekund, ale dziadek nie zdąży w tym czasie go minąć i uruchomi świecenie od góry.
    Ktoś mi pomoże to rozwikłać, bo mnie męczy już kilka dni.

0 1
  • #2 26 Lut 2018 08:39
    bubu1769
    Warunkowo odblokowany

Może być brany pod uwagę czas po jakim pierwszy czujnik stracił sygnał obecności by obliczyć prędkość przemieszczania się a tym samym czas w jakim drugi czujnik może spodziewać się obecności.

0