Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Vaillant VCW PL 24-10 X przegrzewanie się

12 Mar 2018 18:53 348 1
  • Poziom 10  
    Jestem posiadaczem pieca Vaillant VCW PL 24-10X. Piec ten został przerobiony 20 lat temu w taki sposób, że grzeje zasobnik lub co. Zrobił to serwisant.
    Układ działał bez problemów przez 20 lat.
    W tym roku trochę przymroziło a ja wyjechałem z domu.
    Pewnego dnia dzwonią dzieci, że piec się wyłączył. Pieca nie można było uruchomić.
    Jak wróciłem do domu na zewnątrz było już ciepło.
    Udało mi się uruchomić piec ale nadal był problem - piec gotował wodę w nagrzewnicy (strzały jak z pistoletu) i sam się wyłączał lub robiłem to ja w panice.
    Po badaniach wymieniłem kondensator, pompy. Stary w zasadzie nie miał już żadnej pojemności.
    Problemy jednak NIE ustały i woda nadal się gotowała.
    Po wyczyszczeniu nagrzewnicy z zewnątrz i wypłukaniu od wewnątrz piec zaczął chodzić prawidłowo.

Ale.

W moim odczuciu nagrzewanie CWU trwa dłużej niż przed awariami. Z zewnątrz wszystko wygląda niby OK.
    Też CO grzeje się jakby dłużej.

Pytania.
    Czy jest sens czyścić lub/i odkamieniać obieg grzewczy zasobnika i zaworu trójdrogowego?
    Czy nie ulegnie uszkodzeniu taki zawór?
    Czy macie jakiś pomysł na zbadanie wydajności pompy?
    Czy jest sens czyszczenia zasobnika od strony gdzie znajduje się podgrzewana woda (anodę wymieniam co 2 lata)?
    Czy jest sens odkamienić nagrzewnicę (nigdy nie była odkamieniana)?
  • Poziom 10  
    Nie odkamieniałem nagrzewnicy zasobnika bo od wewnątrz jest w takim stanie jak grzejniki stalowe a te są w stanie OK. Od zewnątrz będzie więcej szkody niż pożytku gdyż może uszkodzić się zasobnik nie mówiąc o bardzo trudnym dokładnym wypłukaniu.

Jak napisałem po wymianie kondensatora pompy na naprawdę dobry (poprzednio miał zbyt małą pojemność) problemy ustały