Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant VUW PL 200/2-5 - Problem z ciepłą wodą....

07 Mar 2009 15:25 8306 13
 • Poziom 16  
  Witam
  Mam od kilku lat piec jak w temacie. Do tej pory wszystko było ok. Raz w roku robiłem mu dokładne czyszczenie elementów, tzn. odkurzacz do ręki, pędzelek i cały środek, nagrzewnice dokładnie czyściłem z kurzu. Niestety od jakiegoś czasu (zaczęło się jeszcze przed ostatnim czyszczeniem), przy używaniu ciepłej wody tak średnio po 5-6 minutach piec się wyłącza!!! Czyli końcówka brania prysznica jest w stresie bo nie wiadomo kiedy zacznie lecieć lodowata woda!!!! Po zakręceniu ciepłej wody i odkręceniu dalej leci zimna woda. Trzeba wyłączyć zasilanie pieca, odczekać trochę, ale po włączeniu - nic, piec się w ogóle nie włącza, nie ma nawet nic na wyświetlaczu!!! Po kilku próbach włączenia i wyłączenia piec rusza i jest wszystko ok!!! Przy centralnym ogrzewaniu jest wszystko w porządku, tylko z ciepłą wodą jest problem!!!
  Pomóżcie! Nie chcę już spłukiwać z siebie żelu pod prysznic lodowatą wodą!!!!
 • Poziom 12  
  Witam.Powiem wprost wizyta serwisu może być konieczna.
  Czy masz twardą wodę-może być zakamieniony wymiennik wt.ten na dole.Kocioł na c.w pracuje mocą maksymalną i może mieć słaby odbiór temperatury.Warto było by w trakcie poboru c.w wcisnąć przycisk "i"
  wyświetli się informacja o tym co kocioł realizuje.Podobnie wciśnij"i" po nieplanowanym wyłączeniu się kotła na c.w-odczytaj symbol-opis symboli w instrukcji.Inne powody-blokująca się turbinka sensora,czujnik itd.
  Zanikanie wyświetlacza nie ma istnieć.Może tylko słabe styki-w ostateczności płyta-oby nie.Pomyśl o serwisie ale autoryzowanym-nie domokrążcy Pozdrawiam!!
 • Poziom 16  
  Problem w tym że jak piec się wyłączy to na nic nie reaguje!! Naciskanie "i" nic nie daje, więc nawet nie ma możliwości odczytania kodu. Muszę piec wyłączyć, odczekać chwilę, włączyć, ale wtedy jest wszystko ok. W czasie poboru ciepłej wody jest kod S.14 więc jest ok, no a jak się wyłączy to koniec nic się nie odczyta!!
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Skoro wysiada ci wyświetlacz, to jest to grubsza sprawa i bez sesji naocznej z kotłem się nie obejdzie.

 • Moderator na urlopie...
  Jeżeli nie działa wyświetlacz, poproś serwisanta. Na pewno ma program diagnostyczny, podłączy laptopa i wyświetli wszystkie ostatnie błędy i zdiagnozuje awarię
 • Poziom 2  
  Czy udało się może ustalić przyczynę wyłączania się płomienia przy podgrzewaniu c.w.u.? Mam ten sam problem w takim samym piecu. Standartowe czyszczenie podzespołów pieca nie pomaga.
 • Poziom 16  
  No niestety, dalej nic. Też Ci się wyłącza po pewnym czasie?? Po wyłączeniu się płomienia piec też Ci na nic nie reaguje??? Jak byś coś wymyślił to daj znać. Ale chyba będzie trzeba wezwać fachowca z Vaillanta.
 • Poziom 2  
  Piec wyłącza się po około 5 minutach pracy na CWU. Problem nie występuje przy CO. Po wyłączeniu nie ma żadnych wskazań na wyświetlaczu. Wystarczy wcisnąć reset awaryjnego wyłączenia (ten z przekreślonym płomykiem) lub wyłączyć i włączyć wyłącznik główny i piec staruje ponownie. Myślę, że sporo pomogłoby wyjaśnienie sposobu naprawy pieca w tym:
  Link wątku. Ale niestety temat został zamknięty bez żadnego wyjaśnienia. No cóż nie poddaję się i sprawdzam dalej piec. Dam znać o efektach.
  Tomek

 • Moderator na urlopie...
  Przyczyna awarii może być jak w linkum który podałeś, lub inna.
  ta inna to zabrudzenie wymiennika płytowego po stronie CO. Kocioł w trybie CO pracuje ze zmniejszoną mocą i nie wchodzi w awarię. Natomiast w trybie CW jego moc jest pełna, zatem przy utrudnionym przepływie czynnika przez wymiennik płytowy idzie w awarię.
  Wyczyść gorącym kamiksem wymiennik płytowy (wewnątrz) i powinno to pomóc
 • Poziom 16  
  Który to jest ten wymiennik płytowy??
 • Poziom 22  
  Cytat:
  przy utrudnionym przepływie czynnika przez wymiennik płytowy idzie w awarię.

  Dodać należy,przy utrudnionym oddawaniu ciepła.Choć elektronika kotła powinna wykryć oba fakty i zmodulować płomień na mniejszy,aż do wyłączenia palnika,albo wyłączyć palnik z powodu braku przepływu.Mylę się?
  Obstawiał bym dodatkowo awarię czujnika temp.wody C.O. albo ogranicznika temp.w/w
  Podobne zjawisko występuje przy zbyt małej wydajności pompy spowodowane uszkodzeniem kondensatora w pompie ,która to nie ma właściwego wydatku.Miałem podobny problem w "Baxi" gdzie zawór baypasu był mocno zakamieniały i nie domykał powodując wzrost temperatury czynnika grzewczego i spadek wydajności wymiennika płytowego,co doprowadzało do podobnych zachowań kotła.Oczywiście 15 minut kąpieli bebechów baypasu w gorącym kamixie pomogło jak ręką odjął.Przedtem oczyszczałem płytowca i na długo nie pomagało.(oczywiście do zaworu baypasu zaglądałem i może to chwilowo pomagało) Ale tak niestety zdobywa się wiedzę i doświadczenie w fachu.
  Grunt to myśleć. :D
  Myślę że samemu ciężko będzie sobie poradzić,zwłaszcza nie mając oryginalnych uszczelek,które mogą się przydać po demontażu.
  Mam nadzieję że trochę pomogliśmy.Życzyć tylko myślącego serwisanta który wymieni co trzeba.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 2  
  W instrukcji instalatora dla tego pieca zawarta jest instrukcja czyszczenia wtórnego wymiennika:
  Vaillant VUW PL 200/2-5 - Problem z ciepłą wodą....

  Do odkręcenia złączki gwintowej 1 potrzebny jest klucz płaski 24.
  Na razie wyczyszczenie wymiennika wtórnego daje pozytywne efekty. Ważne jest także aby w przypadku wody o dużej twradości ( powyżej 1,79 mol/m3) pokrętło regulacji temperatury ciepłej wody było ustawione maksymalnie w środkowym położeniu. Po tych zabiegach piec testuję dalej. Oby to pomogło.
 • Poziom 22  
  Cytat:
  Ważne jest także aby w przypadku wody o dużej twradości ( powyżej 1,79 mol/m3) pokrętło regulacji temperatury ciepłej wody było ustawione maksymalnie w środkowym położeniu.

  Dokładnie tak! Tyczy się to właściwie do wszystkich przepływowych podgrzewaczy,ponieważ skraca to ich żywotność i podnosi koszty eksploatacji.Często klienci nastawiają na maxa aby mieć szybciej ciepłą wodę.To powoduje stratę bo potem mieszają z zimną a kocioł pracuje w ekstremalnych warunkach wyłączając się po jakimś czasie j/w.