Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Dell Latitude e6540 - Temperatura pracy procesora, grzeje się

klik_rys 18 Mar 2018 11:45 2808 9
 • #1
  klik_rys
  Level 10  
  Witajcie,
  Parę dni temu kupiłem sobie używanego lapka jak w temacie. Podzespoły są następujące:
  Procesor: Intel i7-4800MQ
  Taktowanie procesora: 2700Mhz
  Liczba rdzeni procesora: 4
  Pamięć RAM: 8GB
  Karta graficzna: Radeon HD 8790M  Po paru minutach pracy szybko okazało się że się grzeje i błyskawicznie osiąga magiczne bariery 70-80C na procesorze. Wymieniłem pastę na procesorze i procesorze graficznym(stara była już twarda). Obecnie używanie przeglądarki (firefox) i otwarcie 6-7 zakładek powoduje skoki temperatur do około 40-50C, chwilowo do 60C. Jest o jednak stabilna praca, nie ma narastającej temperatury. Uważam że jest to raczej za dużo. gdy pocisnąłem kompa programem do testów Prime95 to dostał gorączki do 93C, test trwał z 5-6 min. Zaktualizowałem również sterowniki chipset (pobrałem je ze strony della).

  Moje pytanie, czy jest to wartość zdrowa, czy faktycznie laptop powinien łapać takie temperatury i czy jest to dla niego optimum, czy jednak za ciepło. Czy warto pomyśleć o lepszej jakosci paście, czy może wentylator jest słaby? (laptop ma około 3 lat). W stresie szybko temperatura skacze do 70C, sam wiatrak chyba lekko gwiżdże (może trzeba nasmarować łożyska, lub zwyczajnie go wymienić)

  Dodaję zrzut z HWMonitor
 • #3
  klik_rys
  Level 10  
  Dzięki za odpowiedź, dokładnie sugerowałem się tą opinią/testem/recenzją. Czy zatem normą dla tego laptopa będzie nawet 70C stopni i więcej przy pracy na photshopie przy obróbce grafiki, czy nawet przy graniu w jakiejś nowsze gry ??
 • #7
  klik_rys
  Level 10  
  Nałożyłem raczej sporo pasty, mówisz że powinienem nałożyć mało tzn ile? jakaś dobra wskazówka, bo w tym lapku dostatnie się do wiatraka i wymiana pasty to zabieg na 15 min
 • Helpful post
  #8
  enhanced
  Level 43  
  Pasta w dużej ilości (grubości) to działa jak izolator. Ma po ścisnieciu się być cienką warstwą. Wiem że ten STg2 jest gęstą pastą i cieżko sie go aplikuje.

  Temperatury mocno skaczą pod obciążeniem? Bo jak w sekundzie masz z 50>80C to jest źle ale jka w miarę płynnie to nie ma co cudować.

  Zawsze możesz obniżyć maksymalny mnożnik na CPU i będzie lżej dla chłodzenia - throttlestop'em choćby.
 • #9
  klik_rys
  Level 10  
  Ok, poszukam jakiś filmów na yt i zobaczę jak poprawnie aplikować. Z tego co już widziałem, to zamiast nałożyć - nawaliłem. (nie zawsze więcej znaczy lepiej). Ew. spróbuję z tym programem, dam znać jaki efekt. Dzięki za szybką pomoc!

  Dodano po 3 [godziny] 8 [minuty]:

  No to tak, wytarłem pastę którą nałożyłem wcześniej. Ogarnąłem sobie kawałek grubszego papieru, (coś ala blok techniczny), postarałem się, aby pastę nałożyć równomiernie i cienko. Jest różnica, obecnie temperatura oscyluje w granicach 40-45C. Pocisnąłem lapka programem Prime95 na pełnym obciążeniu procesora i trzymałem prawie 17 minut, temp rosła powoli, dopiero po około 10 minutach doszła do 90 C a potem lapek trzymał temperaturę do 90-95C maks. Więc nałożenie pasty w sposób poprawny rozwiązało sprawę.
 • #10
  klik_rys
  Level 10  
  Wymiana pasty na procesorze i zapoznanie się ze specyfiką tego modelu lapka