Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Częste włączanie i wyłączanie sprzętu a żywotność

factislite 26 Mar 2018 14:23 615 12
  • #1 26 Mar 2018 14:23
    factislite
    Poziom 4  

Witam, ostatnio zastanawia mnie wpływ częstego wyłączania i włączania telewizora, monitora i komputera na żywotność sprzętu.
    Słyszałem ostatnio że w przypadku telewizorów LED częste włączanie ma negatywny wpływ i lepiej tego unikać czy to prawda? Bo o ile w komputerze głównie się to odbija na dysku, tak w telewizorze nie powinno mieć to dużego wpływu.
    Co o tym sądzicie? A jak jest z monitorami LED i kompami? Bo słyszałem że niektórzy nie wyłączają komputera bo tak niby lepiej, hehe, ciekawe dla kogo, bo napewno nie portfela.

0 12
  • #2 26 Mar 2018 14:52
    sanfran
    Poziom 36  

Ze dwadzieścia lat temu słyszałem, że scalaki o dużej skali integracji, źle znoszą cykle nagrzewania (do temperatury pracy, która może być wysoka) i chłodzenia. Pojawiają się pęknięcia w strukturze, błędy w pracy i awarie.

0
  • #3 27 Mar 2018 13:47
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

factislite napisał:
    Słyszałem ostatnio że w przypadku telewizorów LED częste włączanie ma negatywny wpływ i lepiej tego unikać czy to prawda?

Nie ma to większego znaczenia przy i tak zaplanowanym postarzaniu takiego produktu - dłużej niż 3 lata nie powinno to działać (takie są niepisane założenia każdego producenta dowolnego sprzętu).
    factislite napisał:
    Bo o ile w komputerze głównie się to odbija na dysku

Dysk ma określoną liczbę cykli włącz/wyłącz - szybciej dysk ubijesz zasilaczem 500W za 80 zł niż on skona częstym startem/stopem.

0
  • #4 27 Mar 2018 22:05
    LeDy
    Poziom 43  

Na pewno ilość, częstotliwość włączeń, wyłączeń, ma wpływ na żywotność każdego sprzętu. Wynika to przede wszystkim ze stanów nieustalonych przetwornic, zasilaczy. I to chyba jedyna przyczyna.
    Oszczędności dla portfela są gdy się wyłącza sprzęty ale one uszkadzają się przez to wyłączanie i te oszczędności są pozorne. Nie wiadomo co jest lepsze, czy częste wyłączanie, włączanie i oszczędności na prądzie czy potem strata na naprawie, wymianie na nowy. Ja mimo wszystko wyłączam i włączam.

0
  • #5 27 Mar 2018 22:21
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

Jak to w fizyce, stany nieustalone są bardziej szkodliwe niż ustalone.

0
  • #6 27 Mar 2018 22:31
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

LeDy napisał:
    Oszczędności dla portfela są gdy się wyłącza sprzęty ale one uszkadzają się przez to wyłączanie i te oszczędności są pozorne.

Wyłączeniem miałby się sprzęt uszkadzać?
    Z tego co ja wiem - znakomita większość usterek powstaje przy uruchamianiu/włączaniu sprzętów.

Moderowany przez Mirek Z.:

Kolega jak zwykle udaje, że czegoś nie doczytał? Włączanie jest konsekwencją wyłączania i o tym zostało już wszystko powiedziane.

0
  • #7 27 Mar 2018 23:55
    E8600
    Poziom 35  

Niestety ale trzeba wyśrodkować gdyż zarówno liczba cykli włącz/wyłącz oraz ciągła praca ma negatywny wpływ. Nawet długie leżakowanie/nieużywanie sprzętu elektronicznego skraca jego żywot.

Mam takie osoby w rodzinie jedna zaczęła wyłączać TV kineskopowy wychodząc do toalety po 2 tygodniach wysiadł pozystor cewki demagnetyzującej a potem kondensatory w zasilaczu. Druga wyłączała tak zasilacz antenowy, że trzeba było ciągle wymieniać. Moim znajomym co nie wyjmują ładowarki od telefonu z gniazdka po zakończeniu ładowania też te ładowarki często padają.
    Kolejna osoba z rodziny tak przesadzała z centralnym ogrzewaniem zimą, że TV szybko odleciał na gwarancję (kondensatory niskotemperaturowe stosowane specjalnie przez producentów).

Tak wiec nie ma złotego przepisu do wszystkich urządzeń co robić aby wydłużyć im żywot. Moja rada to jeśli sprzęt wymaga zasilania z bolcem/uziemieniem to podłączać go do takiego gniazdka gdyż ładunki elektrostatyczne szybciej go ubiją np. PC stacjonarny, TV, mikrofalówka.

0
  • #8 28 Mar 2018 00:53
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

@Mirek Z
    Ale ja pytam jakim cudem miałby się sprzęt niszczyć faktem jego wyłączenia.
    To, że wspomniałem o włączaniu wynika z faktu, że z uszkodzeniem sprzętu przy włączaniu się spotkałem, ale z tym co pisze Kolega LeDy no przyznam, że nigdy.

0
  • #9 28 Mar 2018 08:53
    LeDy
    Poziom 43  

To temat

Cytat:
    Częste włączanie i wyłączanie sprzętu a żywotność

Widzę, że muszę ci wytłumaczyć dokładniej. Pisanie o wyłączaniu, włączaniu to pisanie o tym samym tylko odwrotnie. Jedno jest konsekwencją drugiego i oba są od siebie zależne. Stany nieustalone są i podczas włączania i wyłączania. Przy wyłączeniu może dojść już do uszkodzenia, lub przyczyny uszkodzenia po włączeniu ale dopiero dowiadujesz się o tym włączając sprzęt.
    Ot i cała filozofia.

0
  • #10 28 Mar 2018 14:12
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

@LeDy
    Bardzo dziękuję za odpowiedz.

0
  • #11 28 Mar 2018 18:18
    LeDy
    Poziom 43  

KOCUREK1970 napisał:
    @LeDy
    Bardzo dziękuję za odpowiedz.

Ciesze się, że w końcu zrozumiałeś o czym piszę. :D :D

0
  • #12 28 Mar 2018 20:06
    sanfran
    Poziom 36  

Stany nieustalone mogą być naprawdę ciekawe.
    Np działam sobie teraz z dpsyć dużą ilością maszyn DELL OPTIFLEX 7010.
    Robota polega na włączeniu, zalogowaniu, zgraniu pewnych informacji, po czym maszyny wrócą na ląd i najprawdopodobniej zostaną zezłomowanie (pomimo procków i5 na pokładzie).
    Wracając do meritum. Po podłączęniu do maszyny kabla zasilania na parę sekund płyta dostaje pełne zasilanie - wyją wszystkie wentylatory, migają kontrolki Power, HDD, CD/DVD po czym spokój. I nie jest to jedna maszyna, tak reagowały wszystkie na 30 spakowanych.

0
  • #13 28 Mar 2018 21:21
    563113
    Użytkownik usunął konto  
  Szukaj w 5mln produktów