Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

inst. ant. szeregowa-co z tym począć [długie ale pilne]

crocos 18 Aug 2005 23:50 2105 7
 • #1
  crocos
  Level 11  
  Witam wszystkich!
  Jestem tu nowy a w dodatku trochę "zielony" w tematach o jakich tu dyskutujecie ale potrzebuję pomocy którą mam nadzieję na tym forum uzyskać. Montuję (a właściwie chcę zakończyć montaż) instalację antenową w nowowybudowanym domu (etap prac wykończeniowych). Domek ma parter i piętro. Na obu poziomach położona została instalacja antenowa, niestety szeregowo (góra 4 gniazda przelotowe i 1 końcowe, dół: 3 przelotowe i 1 końcowe - na szczęście okazało się, że Legrand robi gniazda RTV+SAT przelotowe). Są więc dwa obwody: góra i dół. W tym momencie zaczyna się moj problem. Chciałbym zmontować tę instalację do kupy w taki sposób, by: 1. móc oglądać TV naziemną i słuchać radia przy każdym gnieździe, 2. zamontować talerz z zezem i oglądać TV sat na TV+tunerze włączonym do dowolnego gniazda. Poczytałem trochę o instalacjach antenowych i już wiem, że układ szeregowy stawia duże ograniczenia. Nie można będzie zastosować 2 niezależnych tunerów TVsat w ramach jednego piętra. Z tym jednak jestem pogodzony bo na piętrze będą max 2 TV i wystarczy jeżeli uniezależni się TV naziemną od satelitarnej (a to chyba nie problem). Tu pojawia się moje pytanie: w jaki sposób zmontować taką instalację? Wg. jakiego schematu? Myślałem o instalacji z multiswitch'em w rodzaju tej: http://www.dipol.com.pl/11m.htm lub o instalacji prostszej, takiej jak ta: http://dipol.com.pl/sklep/r852505.htm . Który układ będzie lepszy? Czy takie cudeńko: http://dipol.com.pl/pict/r852505+++.jpg załatwi sprawę? Ten układ wygląda na prostszy: http://dipol.com.pl/sklep/r852505.htm . Zamierzam zaopatrzyć się w zestaw do odbioru Cyfry+ lub Polsatu - nie zastanawiałem się jeszcze nad szczegółami. Może na początek będzie sam tuner i kanały bezabonamentowe? I jeszcze coś, czy do wyjść muliswitch'a lub w/w przełącznika mogę podłączyć dwie gałęzie instalacji wraz z szeregowo podłączonymi gniazdami? Bardzo proszę o pomoc w powyższych kwestiach bo czas mnie nagli i muszę wybrać lokalizcję dla szafki na switch'a lib ew. inne elementy instalacji.
  Pozdrawiam!
  Tomek

  Ps. Ostatnia sprawa. Wiem, że zagęszczam treść posta ale nie chcę pisać innego: czy na gałęzi instalacji szeregowej można zastosować gniazda nieprzelotowe przy pomocy "trójnika" wyprowadzającego sygnał z kabla? Czy to zakłóci "bilans opornościowy" gałęzi i nie ma szans na działanie?
 • #2
  MIREK54
  Level 26  
  Taka instalacja została opisana w tym wątku:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic336983.html
  Multiswitche odradzam bo nie będą współpracowały np. z Philipsami 3010i6010 Cyfry+!!
  Trójników się nie stosuje w instalacji antenowej one służą tylko do celów pomiarowych.
  W instalacjach stosuje się sumatory,odgałężniki i rozgałężniki.
  Trzeba ją zaprojektować zgodnie z tym:
  http://www.dipol.com.pl/bib05.htm
  Powodzenia!
 • #3
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam

  Dodam tylko, stosowanie rozgałęźników i odgałęźników w miejscach gniazd przelotowych, w niektórych przypadkach mogłoby rozwiązać problem, ale tylko słabego sygnału telewizyjnego - nie zmieni to nic w możliwościach rozszeżenia instalacji o dodatkowe tunery satelitarne - czyli jedna linia 1 tuner.

  Musi kolega przygotować miejsce na wzmacniacz, np.: Amigo Vectora, który spokojnie poradzi sobie z kilkoma (nawet kilkudziesięcioma) gniazdkami przelotowymi.

  Sygnał RTV/Sat zsumuje kolega urządzeniem, które sam podał na linku.

  Pozdrawiam
 • #4
  crocos
  Level 11  
  Witam!
  Bardzo dziękuję za odpowiedzi! Po szybkim i niestety pobieżnym póki co (jestem w pracy ;) ) zapoznaniu z ich treścią doszedłem do wniosku, że najprostszym rozwiązaniem będzie instalacja zbudowana wg. schematu jak tutaj http://dipol.com.pl/sklep/r852505.htm ale lekko przerobiona ze względu na rodzaj gniazdek (mam w całym domu juz założone gniazda modułowe producenta który nie robi przelotowych RTV-SAT). Naskrobałem schemat (przerabiając troszke ten ściągnięty z www.dipol.com.pl), nie wiem tylko jak go tu wrzucić. Spróbuję jako załącznik. Czy taka instalacja będzie działać tak jak założyłem na początku? Aha! No i gdzie w niej założyć wzmacniacz (i jaki?)?

  Przypomniało mi sie jeszcze coś: czy przy takiej instalacji nie będzie problemów z podłączeniem np. zestawu Cyfry+ lub Polsatu? Chodzi o to, czy będzie działać sterowanie konwerterami (czy jakoś tak)?

  Heh, właśnie się zorientowałem, że byłyby tu potrzebne odgałęźniki a nie rozgałęźniki, czyli np. coś takiego: http://www.dipol.com.pl/sklep/r90653.htm a nie tak jak napisałem na schemacie R90636.
 • #5
  MIREK54
  Level 26  
  Ten układ będzie odpowiedni z następującymi uwagami:
  1.Odgałężniki muszą byc odpowiednio obliczone.
  2.Wyjścia odgałężników nie podłączone muszą być obciążone 75 Ω.
  3.HB musi być podłączony na wejścia "A" przełącznika SAT.
  4.Wzmacniacz RTV musi być przed przełącznikem SAT (preferuję Telkom-Telmor) np.http://www.telmor.pl/WK/Karta?gr=188&deal=Telmor
  Taki układ powinien dobrze pracować (dla tunerów Cyfry+ i P2C również) przy założeniu prawidłowego montażu i wykonaniu pomiarów oraz co jest najważniejsze wykonaniu odpowiedniej instalacji odgromowej!
  Należy jeszcze zauważyć że:
  w jednej gałęzi może być podłączony jeden tuner a każdy następny musi mieć wyłączone zasilanie LNB w menu i wtedy może pracowąć jako "Slave"
  Życzę powodzenia i doceniam wcześniejsze rozeznanie w temacie.
 • #6
  crocos
  Level 11  
  MIREK54 bardzo dziękuję za przecyzyjną odpowiedź! Mam jednak kilka wątpliwości:
  1. obliczanie odgałęźników - o tym nie mam pojęcia, niestety nie mam czasu by postudiować trochę zasady więc tego etapu nie przebrnę,
  2. o co chodzi z tym: "HB musi być podłączony na wejścia "A" przełącznika SAT" - co to znaczy HB - gdzieś wpadłem na ten skrót ale nie przypominam sobie? No i dlaczego do wejścia "A" - czy wejścia "B" nie mają takiego samego statusu?
  3. co do instalacji odgromowej - dom zgodnie z projektem nie jest w nią wyposażony, stoi na osiedlu wśród innych, wyższych, w okolicy są dużo wyższe drzewa a poza tym całe osiedle jest w zagłębieniu.

  Dziś pod koniec dnia (po ułożeniu duuużej ilości paneli - ufff... ;) ) pogrzebałem trochę na strychu i koniec końców udało mi się przeciągnąć dodatkowe kable (piętro jest częściowio na poddaszu - udało się puścić peszle pomiędzy regipsami a ociepleniem :) ) do - narazie - dwóch pokoi a spróbuję jeszcze do trzeciego (te pokoje w których będzie się oglądać SAT) więc wyglądałoby to tak, że będę miał osobno dla SAT trójramienną gwiazdę (i gniazda końcowe) oraz niezależnie dwie gałęzie szeregowe dla RTV (+ gniazda przelotowe RTV). Wobec powyższego chyba całe zamieszanie rozpoczęte przeze mnie okaże się niepotrzebne ;) bo będę miał po prostu niezależne instalacje dla RTV i dla SAT - to chyba najlepsze rozwiązanie? Obawiam się jednak, że i w tej sytuacji potrzebowałbym odpowiedzi na kilka - tym razem chyba prostych pytań ;)
  Mianowicie:
  1. Na części RTV zastosowałbym wzmacniacz powiedzmy w rodzaju http://www.telmor.pl/WK/Karta?gr=188&deal=Telmor Czy takie urządzenie wystarczy (+ oczywiście rozgałęźnik na parter i piętro) ? Czy do tego potrzeba jeszcze dodatkowych urządzeń w rodzaju zwrotnica antenowa czy sumator (właściwie to w opisie jest, że nie - czy to oznacza że podłączam przewód prosto do anteny i to wszystko? No i czy nie za dużo tych anten tam?);
  2. Jak rozdzielić na trzy sygnały z 2 konwerterów no i jakie w takiej konfiguracji konwertery zastosować? Czy konieczny będzie multiswitch? Żaden z przełączników nie ma więcej niż 2 wyjść.

  Z góry dziękuję za rozwianie moich powyższych wątpliwości i obiecuję, że nie będę więcej się tak obszernie rozpisywał ;)

  Pozdrawiam serdecznie!

  Tomek
 • #7
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witaj

  Ten wzmacniacz w 99% powinien zaspokoić twoje potrzeby (zalezy jeszcz ile programów, jakie kanały) zwrotnica nie będzie wtedy potrzebna

  3 tunery sat - to już raczej tylko multiswitch 4 wyjściowy lub konwerter Quadro - 4 wyjścia

  Odgałęźniki - proste - liczysz sumujesz straty na linii - ale to już odpadło

  Pozdrawiam
 • #8
  crocos
  Level 11  
  Sprawa rozwiązana: czasza 90 + dwa quady + 4x disecq + 3 tunery + splitter + cyfra = wszystko działa jak należy + żadnych problemów ;) Sygnał w zależności od kanału 60 do 99% (antena ustawiana na oko). Odbiór idealny, dotychcas były ze dwie zwiechy splittera ale ten akurat sam się resetuje i zaraz wszystko działa dalej. Jedyna wada to długie przełączanie kanałów - wina splittera chyba bo bez niego chodzi szybciej. Dzięki wszystkim za pomoc!

  Ps. W razie pytań w tym temacie służę pomocą!