Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja w domku jednorodzinnym

malariaa 03 Aug 2005 15:51 12701 19
Wago
 • #1
  malariaa
  Level 11  
  Witam

  Mam kilka pytań i będę wdzięczny za jakomkolwiek pomoc
  Mam do zrobienia instalacje TV w domku jednorodzinnym, chciałem sie dowiedzieć jak to zrobić żeby wszystko działało prawidłowo, aby połączyć sygnały z anteny satelitarnej z zezem i anteny naziemnej tak aby mozna było odbierac we wszystkich gniazdach w domu (5sztuk) i aby sygnał był dosatatecznie silny. Prosze także o porade w doborze sprzętu do tekowej instalacji. Czy istnieje taka możliwość aby podpiac wszystko do jakiegos dekodera cyfowego aby nie było trzeba dekodera prze kazdnym z telewizorów. Widziałem cos takiego w pensjonacie mieli tak podzielona satke jak w sieciach kablowych.
 • Wago
 • Wago
 • #5
  malariaa
  Level 11  
  dobra zoriętowałem się że potrzebuje multiswitcha do tekiego zestawu teraz tylko jaki polecicie albu zmiksował sygnał z zeza i naziemej anteny na 5 gniazd. Myśle o kupnie zeza z konwerterami Twin czy musza być quatro jak na schemacie http://www.dipol.com.pl/schemat03.htm ??

  Jakie konwertery i antene naziemną wybrać aby dobrze to funkcjonowało?
 • #6
  MIREK54
  Level 26  
  Optymalnym rozwiązaniem dla małej sieci jest zakup do 8 tunerów typu Philips , jeden podwójny konwerter , zakup pakietu Cyfry+ , spliter do karty Cyfry + , spięcie wszystkich tunerów po w.cz. i wpuszczenie tego wszystkiego po wzmocnieniu w kabel.Oczywiście są możliwe różne modyfikacje tego systemu ale tylko cena będzie wzrastała.Oczywiście z tych też względów pominołem multiswitche.Tak mam zrobione u siebie i tak robię klientom - jest to najtańsze rozwiązanie.Dla HB konwerter Quad i nie trzeba żadnych multiswitchów!
 • #7
  halif
  Level 26  
  Potrzebny ci multiswitch i instalacja zgodna z tym schematem:
  http://www.dipol.com.pl/schemat03.htm

  Ważany jest konwerter, muszą być dwa quatro. Ma on 4 wyjścia każde z inną cześtotliwością. Dokładnie pod multiswitch. Co do samego multiswitcha to poczytaj o wyborze:
  http://www.dipol.com.pl/bib20.htm
  Ja osobiście polecam Satmatrixy. Cenowo wyglądają normalnie, standard, a za to maja zintegrowany zasilacz. Niestety wyjścia tych zasilaczy przy 9 wejsciach (2x4 z konwerteró plus naziemna) to 4, lub 8. Zatem jeżeli 4 to za mało, a jak rozumiem potrzebujesz 5 to musisz liczyc się ze wzrostem ceny. Np. ten http://www.dipol.com.pl/sklep/r75098.htm 9/8 kosztuje 427, natomiast 9/4 kosztowałby 312. Tak, czy inaczej tutaj napotkasz na koszty. Ale inaczej, tanio tez nie bedzie. Móglbys np. podłączyc dwa, zzezowany quady i łączyć je jakims przełącznikiem DiSEqC. Jednak koszt konwerteró i przełącznika będzie podobny. A dodatkowo, też będziesz mógł podłączyc tylko 4 tunery.
  Od multiswitcha ciągniesz zwykłą skrętką kabel sygnałowy do gniadek i tam następuje rozdział na SAT, naziemną i ew. radio (jak użyłeś jakiegoś sumatura anteny radiowej z TV przed multiswitchem. Gniazdko to koszt jakiś 25 zł.

  Razem musiałbys wydać:
  - 1 antena 85, lub 120cm (polecam większa) 50 - 150zł
  - 2x konwerter Quattro - 4x 60 - 80zł (polecam Golden Interstar za 80, dobra jakoś sygnału i brak problemów)
  - multiswitch 9/8 Satmatrix - 427zł
  - 4x gniazdka abonenckie - 4x 25zł

  Razem, nie licząc tunerów i ew. abonamentu: 817zł - 997zł. Plus na wszystko złączki f, kabel (nie wiem jaka jest rozpiętość instalacji, ale pewnie będziesz potrzebował szpulki 200m za jakieś 150-300zł plus uchwyty do zeza itd.
  Do całości dolicz tunery... Jak widzisz operacja jest dosyć kosztowna. Chociaż może to zależy od zasobności portfela...
 • #8
  MIREK54
  Level 26  
  Musisz zdecydować czy robisz mini stację czołową czy przy każdym telewizorze osobny tuner satelitarny.W sytuacji gdy robisz stację czołową tak jak się robi np.w pensjonatach i w domach jednorodzinnych to nie potrzebujesz żadnych multiswitchów bo nawet z jednego podwójnego (TWINA) konwertera obsłużysz cały pakiet Cyfry + ,rozdzielając sygnał SAT na poszczególne tunery CYFRY+ i każdy tuner ustawiasz na inny kanał w.cz. (modulator) i sumujesz z sygnałem z naziemnej i w jednym kablu masz wszystkie programy.Ten kabel rozprowadzisz po domu i oglądasz wszędzie programy jak w kablówce!Czyli czasza + Twin=200zł,kable +rozgałężniki SAT+sumatory=100zł do tego musisz wliczyć koszty tunerów i abonament CYFRY+ i spliter.Rozpatrujemy w uproszczeniu następujacy układ:http://www.dipol.com.pl/schemat04.htmPowodzenia!
 • #9
  halif
  Level 26  
  tylko, że koledze chodziło o instalację z zezem. Zatem trzeba by jeszcze dodać przełącznik DiSEqC. Nie jestem pewien, czy taki sygnał od tunera będzie przekazywany przez sumator. A w drugą stronę nei sądze aby sygnał po sumatorze by wlaściwie dzielony... ale może nie widze jakiegoś oczywistego rozwiązania :)
 • #10
  malariaa
  Level 11  
  Taa jest jeszcze jedna sprawa instalacja jest juz gotowa i jest zrobiona przelotowo osobno parter i poddasze. Czy w takiej sytuacji też bedzie mozna ogladać co sie chce po zasatosowaniu multiswitcha mimo iż gniazda są przelotowe, czy bedzie z tym problem.

  A instalacje chce wykonać zgodnie ze schematem 3 http://www.dipol.com.pl/schemat02.htm z tym że sa 2 linie przelotowych gniazd i ma być obsługiwana cyfra+ i polsat cyfrowy (aby po czasie jak bede zmieniac platforme cyforwa na inna, nie musiał kombinowac i zmiac).
 • #11
  MIREK54
  Level 26  
  Na moim schemacie tak właśnie jest zrobione tylko że z monitoringiem który można pominąć albo podłączyć póżniej.Ale należy jeszcze pamiętać o tym że z każdego z tunerów sygnał w.cz. jest zmodulowany w konkretnym kanale telewizyjnym (np.kanał 40) i na tym kanale we wszystkich telewizorach będzie widać program z tego np. dekodera CYFRY+ i tylko ten program który jest aktualnie odbierany oraz trzeba pamiętać o tym że ten program będzie w wersji monofonicznej!Tu nie ma mowy o żadnym multiswitchu!!!!!Jest jeden lub dwa TWINY i DISEqC!!!!Powodzenia!
 • #12
  kasprzyk
  Electrician specialist
  malariaa wrote:
  Taa jest jeszcze jedna sprawa instalacja jest juz gotowa i jest zrobiona przelotowo osobno parter i poddasze. Czy w takiej sytuacji też bedzie mozna ogladać co się chce po zasatosowaniu multiswitcha mimo iż gniazda są przelotowe, czy bedzie z tym problem.  Witam

  Niestety nie możesz w tym przypadku zastosować multiswitcha. Możesz podłączyć po jednym tunerze na jedną linię - tak więc spośród dwóch gniazd na jednej linii musisz wybrać jedno - jeżeli będzie to pierwsze z rzędu - tam zakładasz gniazdko RTV/SAT, jeżeli wykorzystać będziesz chciał drugie - pierwsze wykluczasz (beczkujesz) i na koncu podłączasz gniazdko RTV/SAT

  Pzdr
 • #13
  MIREK54
  Level 26  
  Odpowiedz czy chcesz mieć tunery w jednym miejscy czy przy telewizorach?Bo jak narazie to z tego wychodzi masło maślane!!!
 • #14
  malariaa
  Level 11  
  dekodery beda jeden [cyfra+] w salonie (parter), 2 gniazdo na parterze bedzie sie ograniczac do telewizji z anteny naziemnej ewentulanie do tego co bedzie puszczone przez dekoder c+. Na poddaszu sytuacja jest identyczna pierwsze gniazdo to mój gabinet i tam bedzie także dekoder cyfry+, a reszte gniazd (sypialnie) beda sie ograniczac do kanałów nazimnych ewentulanie z tego co bedzie na dekoderze c+. w późniejszym czasie moze jakies dekodery znajda sie tam gdzie ich nei ma ale narazie na wystartowac to w taki sposób. Teraz moje pytanie jak to zrobic by wszytko działało z zezem i sumowac to z antena UHF.
 • #16
  kasprzyk
  Electrician specialist
  To jak wyżej. lub multiswitch z 4-ma wyjściami lub więcej o ile będziesz kiedyś próbował przerobić instalację na więcej odbiorników.

  Mimo wszystko musisz trochę pokombinować, żeby z gniazdka sat wyprowadzić przewód do następnego pokoju ale już tylko RTV.
  W gniazdko wyjście TV wkładasz splitter - jedno wyjście puszczasz do tv przy tym gniazdku - drugie wyprowadzasz na to dalsze gniazdko.
  Pzdr
 • #18
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam

  Przepraszam - faktycznie są gniazdka przelotowe satelitarne - chociaż dziwi mnie takie rozwiązanie - dwa w szeregu jeszcze dopuszczalne, ale większa ilośc gniazd to już jest bezcelowe.

  Po kilku latach można zapomnieć, że 2 gniazdka "wiszą" na jednym kablu.
  Podłączajac 2 tunery jednocześnie o różnych polaryzacjach - oczywiście na jednym z tunerów nie zobaczymy wybranego programu, pozostaje jeszcze pytanie czy grozi to jakąś awarią???

  Pzdr
 • #19
  MIREK54
  Level 26  
  Ja myślałem o przenoszeniu tunera w ramach jednej linii , ale faktycznie można na jednej linii podłaczyć dwa tylko trzeba pamiętać o wyłączeniu w menu jednego tunera zasilania LNB! Czyli jeden pracowałby jako SLAVE!Powodzenia!
 • #20
  wzmak123
  Level 18  
  do odbioru na 5 tv to musisz kupic odpowiedni konwenter, multiswicz i do kazdego tv dekoder cyfrowy cyfry + i cardspliter

  Dodano po 18 [minuty]:

  możesz też zastosowac 1 dekoder i z wyjscia dekodera puscic sygnał jednym przewodem doreszty telewizorów tylko ze na wszystkich tv bedzie jeden program plus naziemna tv