Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Jubilat DMT-401 - brak odbioru

03 Kwi 2018 13:31 882 17
 • Poziom 10  
  Witam. Mam problem z radyjkiem Jubilat DMT-401, gdy go załączam jest tylko lekki szum w głośniku, gdy się podgłasza to jest większy, nie odbiera nic na zadnym zakresie. Wcześniej bardzo buczał, ale poprawiłem styk dużego kondensatora z diodą i przestał buczeć, oraz nie dochodzi napięcie do żarówek. Od czego można zacząć, żeby zdiagnozować usterkę ?
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 43  
  Czy radio jest przestrojone na nowy zakres UKF?
  Proszę sprawdzić kondensatory w zasilaniu, czy nie są spuchnięte, lub wylane.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 10  
  No właśnie chciałem je przestroić ale na razie muszę je doprowadzić żeby cokolwiek odbierało na długich powinno odbierać jedynkę prawda ? patrzyłem tak wzrokowo to nie są uszkodzone mierzyłem je też miernikiem ustawionym na pomiar diody to niby się ładowały od zera poza zakres do 2000 ale nie wiem czy to jest miarodajny pomiar gdzieś kiedyś przeczytałem ze tak można .. noi jeszcze mam wątpliwości co do dwóch kondensatorów rurkowych 22nF i 33nF bo są nadłamane na końcu
 • Poziom 43  
  Żaden z nich nie jest spuchnięty?
  Za długich będzie odbierać, jak podłączysz antenę.
 • Poziom 10  
  Freddy napisał:
  Za długich będzie odbierać, jak podłączysz antenę.
  A nie będzie odbierać na wewnętrznej ferrytowej ? Nie podłączałem żadnej anteny. Jak sprawdzałem inne radia tego typu to odbierało jedynkę bez anteny .
  Dodano po 9 [minuty]:
  tez mnie zastanawia dlaczego niema napięcia na żarówkach .. jak go pierwszy raz uruchomiłem przed czyszczeniem bo był dosyć zapuszczony (chyba miał do czynienia z wilgocią bo śmierdział zatęchlizną) to zaświeciły się żarówki i był spalony głośnik który teraz wymieniłem głośnik nie miał przejścia na łączeniu miedzy cewką a kablem do złącza może się przepalił albo zmęczenie materiału po prostu
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Jeśli przypuszczasz, że niczego nie odbiera, to podaj jakiś sygnał na gniazdo DIN na tylnym panelu, żeby sprawdzić, czy działa wzmacniacz m. cz. Dopiero potem zabieraj się za część radiową.

  A i przydałaby się jakaś interpunkcja.
 • Poziom 10  
  ok. czyli mu podać po prostu AUX tak?
 • Poziom 21  
  Nie rozumiem zwrotu "podać AUX".
  Podaj mu jakiś sygnał akustyczny np. podłącz odtwarzacz CD, magnetofon, czy telefon.
  Oczywiście wciśnij przy tym właściwy klawisz z symbolem adaptera/magnetofonu.


  .
 • Poziom 27  
  A czy masz schemat tego radia i czy umiesz "czytać" schematy radiowe? I odpowiedz na post tomka_602.
 • Poziom 10  
  Mam schemat tego radia ideowy nie ma tam za bardzo wyszczególnionych napięć na tranzystorach tylko są niektóre napięcia . mam też schemat płytki drukowanej więc dojdę gdzie co jest . a co do sygnału akustycznego to mi chodziło tak jak w nowych sprzętach o AUX w tym radiu jest oznaczone inaczej.


  tomek_602 napisał:
  Nie rozumiem zwrotu "podać AUX".
  Podaj mu jakiś sygnał akustyczny np. podłącz odtwarzacz CD, magnetofon, czy telefon.
  Oczywiście wciśnij przy tym właściwy klawisz z symbolem adaptera/magnetofonu.


  .
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Jaki masz wzmacniacz m.cz.? Czy na UL 1402 czy na AC 180/181? Żarówki są połączone w szereg, to znaczy że jak jedna jest spalona to druga sama nie będzie świecić. Proponował bym wymienić kondensatory rurkowe ( równoległe do diod DZG 2).Wciśnij klawisz GR i dotknij palcem w gnieżdzie mag. 3 lub 5.Powinieneś usłyszeć brum, a napięcia mierzy się do punktu "- "to jest do minusa dużego kondensatora.Uruchom wpierw AM (Warszawę I) a potem przestrajaj FM.
 • Poziom 10  
  Udało się wymieniłem te kondensatory rurkowe oraz przestroiłem według tej instrukcji https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7093888#7093888 wskoczyły pięknie stacje tylko jeszcze muszę je dostroić tymi cewkami L2 i L4 na razie nie dawałem trymera na c13 włożyłem 12pF. No i mam problem z tym malutkim kluczykiem trójkątnym do cewek muszę sobie coś dorobić. W Tarabanie bardziej mi się podobało rozwiązanie jak te cewki były luźne można było sobie je rozciągać jak się chciało. Tutaj jest trochę problematycznie. Dziękuję za pomoc . Nie zamykam jeszcze tematu bo może coś wyskoczyć pod drodze.
 • Poziom 10  
  Jest lekki problem z tym strojeniem nie mogę wogóle złapać eski , albo radia rekord a rmf maxx łapie ale trochę szumi i niektóre stacje są głośne inne ciche , co prawda nie mam anteny typowo radiowej, tylko 1,5 m drutu ale stroiłem na nim tez Tarabana 2 i wszystko odbierało tylko wtedy byłem na pierwszym piętrze teraz jestem na parterze . Kręce tymi cewkami L4 i L2 w jednej mi się wyłamał trochę rdzeń jest o 2 mm krótszy . i jeszcze mnie pokusiło żeby pokręcić cewkami L6 i L5 zauważyłem że L5 odpowiada też chyba za wzmocnienie a ta L6 wydaje mi się tak jakby za długość stacji na skali,nie wiem, nie wiem jak to powiedzieć .
 • Poziom 27  
  A kto Cię namówił aby kręcić cewkami L5 i L6? A czy wiesz od czego są te cewki? A dlaczego nie próbowałeś stroić cewką L1? Napisałem żebyś się zajął AM (Warszawą I) i nie wiem czy radio jest sprawne ( dobrze gra na AM-ie czy nie?). Kręcąc cewkami L5 i L6 rozstroiłeś p.cz.FM. L4 to jest cewka heterodyny, a L 2 to cewka wzm.w.cz., a cewka L1 to cewka obw.wej.FM. Czy wiesz co trzeba zrobić aby przestroić radio na wyższe pasmo?. 1,5 m drutu wystarczy na antenę FM.
 • Poziom 10  
  Nie ma tragedii tylko muszę nowy rdzeń włożyć i wróci się do poprzednich ustawień dobrze że widać w jakim było położeniu bo jest ślad na plastiku.
  No właśnie nie za bardzo wiem do czego są te cewki i musiałem sprawdzić może się przez to czegoś nauczę, nie rozumiem tego języka jak piszesz o tych pasmach, nie dało by się tego jakoś tak bardziej łopatologicznie wytłumaczyć ?
  Sprawdzałem na AM odbiera Warszawę .
 • Poziom 10  
  Wróciłem do odpowiednich ustawień tych cewek radio gra ładnie czysto bez przesterowania i głośno nawet mam wrażenie że za głośno, jeszcze jest tylko problem niektórymi stacjami tymi słabymi typu radio rekord ,radio eska w ogóle ich nie odbiera. Ostatnia stacja radio Maryja jest na skali w okolicy 72 a skala jest do 74 więc trochę za wcześnie . Gdy ruszę cewką L4 żeby przesunąć wszystko do przodu to znowu na początek skali wskakuje mi radio Maryja i rmf maxx .Czy mam wstawić trymer w miejsce kondensatora i to załatwi sprawę i czy te stacje wskoczą ?
 • Poziom 27  
  Weż radio z przestrojonym UKF-em lub z pasmem CCIR i gałką strojenia "przestrój cały zakres" i zapisz sobie jakie stacje pojawiły się od lewa do prawa. Potem weż swoje przestrojone i porównaj czy się zgadzają. Dolny zakres stroi się cewkami a górny trymerami. Do przesunięcia stacji na skali służą; cewka L4 i trymer C 12.
 • Poziom 10  
  Odświeżam temat coś się porobiło z radyjkiem natomiast na AM odbiera dobrze a na UKF jest słabizna na kawałku drutu bardzo słabo odbiera zauważyłem że jak dotknę wkrętakiem emitera T1 to się poprawia ale też bez rewelacji. Czy mogły znowu paść tranzystory były wymieniane na bf199.

  Dodano po 33 [minuty]:

  dodam jeszcze ze nie mam wkręconego rdzenia w L2 wcześniej odbierało bez rdzenia ale miałem dłuższą antene teraz mam z 10 cm tamta miała 1,5 m

  Dodano po 16 [godziny] 36 [minuty]:

  i jeszcze chciałem zapytać czy można zastosować metalowy rdzeń zrobiony ze śruby ?