Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia elektronika Udemy
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa sieci w mieszkaniu

mysmo 07 Kwi 2018 22:47 867 50
  • #1 07 Kwi 2018 22:47
    mysmo
    Poziom 8  

Aktualnie 2 komputery są podłączone po Wi-Fi.

Potrzebuję jednak podłączyć Serwer NAS WD Cloud EX2 Ultra i uzyskać maksymalną prędkość odczytu/zapisu plików.

Posiadam router funbox 2.0. Raczej nie chciałbym go zmieniać i kupować własnego. W komputerach są dyski SSD. Czy jedynym rozsądnym wyjściem będzie podłączenie Serwera NAS bezpośredni pod komputery przewodem USB 3.0? Dodatkowo może serwer pod router przewodem sieciowym żeby można było jedynie korzystać z chmury.

Czy jeżeli komputery będą się łączyły nadal z routerem po Wi-Fi, a serwer będzie podpięty przez USB 3.0 do jednego i osobno przewodem do drugiego komputera, to przesyłanie plików będzie odbywać się po USB, czy nadal przez sieć?

0 29
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #2 08 Kwi 2018 06:50
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Podłącz dysk sieciowy przewodem RJ45 do FB.

0
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #3 08 Kwi 2018 11:15
    mysmo
    Poziom 8  

Ale wtedy uzyskam max. 1Gb/s pomijajac fakt, że dodatkowo wi-fi spowolni komunikacje na lini komputer-router-serwer.

Chcialbym wycignac maksimum...

0
  • #4 08 Kwi 2018 11:27
    makosuu
    Specjalista Sieci, Internet

To podłącz komputer kablem do FB. Po co więcej jak 1Gb/s?

0
  • #5 08 Kwi 2018 12:00
    mysmo
    Poziom 8  

FB jest w duzym pokoju, 2 komputery w innym, ciagniecie kabla to spory klopot ale jeden daloby jakos moze rade pod listwami...

Mala firma, przesylam duzo i duze pliki graficzne oraz potrzebuje pracowac bezposrednio na plikach umieszczonych na serwerze w programie dlatego zalezy mi na wiecej niz 1 Gb/s

0
  • #6 08 Kwi 2018 17:08
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

mysmo napisał:
    zalezy mi na wiecej niz 1 Gb/s

Na wifi nie uzyskasz 1 Gb a na połączeniu kablowym to i tak maksymalna wartość.
    Chcesz więcej Gb, to nie na tym i nie na takim sprzęcie.

0
  • #7 08 Kwi 2018 20:58
    mysmo
    Poziom 8  

Tak myślałem, dlatego od początku nurtuje mnie, czy podłączenie serwera NAS przez 2 dostępne porty USB 3.0 do dwóch komputerów z dyskami SSD przez USB 3.0 zwiększy szybkość przesyłania danych, czy coś będzie mnie blokować o czym nie wiem? Nie mam aktualnie kabelka żeby sprawdzić.

0
  • #8 08 Kwi 2018 21:27
    hermes-80
    Poziom 43  

Prędkość przesyłania danych zależny od wydajności NAS-a - tutaj może być wąskie gardło nie zależnie od sposobu podpięcia.

0
  • #9 08 Kwi 2018 21:29
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

mysmo napisał:
    czy podłączenie serwera NAS przez 2 dostępne porty USB 3.0 do dwóch komputerów z dyskami SSD przez USB 3.0 zwiększy szybkość przesyłania danych, czy coś będzie mnie blokować o czym nie wiem?

Może w serwerze za 2-3 tys zł to USB 3.0 działa jak powinno - to co masz to zabawka i nie licz na to, że będziesz miał z tego rakietę.

0
  • #10 08 Kwi 2018 22:04
    mysmo
    Poziom 8  

Mam już kilka lat WD My Book podpięty przez USB 3.0 (tylko inne zakończenie niż mi potrzebne do NAS) właśnie ale on ma w sobie zwykły dysk HDD dlatego szybkość oscyluje w granicach 120 MB/s dlatego przy NAS spodziewam się więcej.
    A przewód wszystko jedno jakiej firmy, czy są jakieś szczególnie polecane?

Jeśli chciałbym zrezygnować z Wi-Fi i pociągnąć od routera jeden przewód i rozdzielić go switchem do 2 komputerów i NAS to wszystko podpinam do siebie przewodem R-j45 prostym (nie skrosowanym)?

0
  • Pomocny post
    #11 08 Kwi 2018 22:10
    makosuu

mysmo napisał:
    eśli chciałbym zrezygnować z Wi-Fi i pociągnąć od routera jeden przewód i rozdzielić go switchem do 2 komputerów i NAS to wszystko podpinam do siebie przewodem R-j45 prostym (nie skrosowanym)?

Prostym. I zrezygnowanie z Wi-Fi to bardzo dobry kierunek.

0
  • Pomocny post
    #12 08 Kwi 2018 22:15
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

mysmo napisał:
    właśnie ale on ma w sobie zwykły dysk HDD dlatego szybkość oscyluje w granicach 120 MB/s dlatego przy NAS spodziewam się więcej.

Jak ma być szybciej, skoro dane magazynuje i przechowuje zwykły dysk HDD?
    Choćbyś podłączył to przez USB5 - nie będzie nic szybciej niż "da radę" przesłać dysk talerzowy.

0
  • #13 08 Kwi 2018 22:37
    mysmo
    Poziom 8  

KOCUREK1970 napisał:
    mysmo napisał:
    właśnie ale on ma w sobie zwykły dysk HDD dlatego szybkość oscyluje w granicach 120 MB/s dlatego przy NAS spodziewam się więcej.

Jak ma być szybciej, skoro dane magazynuje i przechowuje zwykły dysk HDD?
    Choćbyś podłączył to przez USB5 - nie będzie nic szybciej niż "da radę" przesłać dysk talerzowy.

No tak... czyli jak teraz mam po RJ-45 60-80 MB/s przy NAS, to przez USB będzie max. ok. 120 MB/s?

0
  • #14 08 Kwi 2018 22:54
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

mysmo napisał:
    czyli jak teraz mam po RJ-45 60-80 MB/s przy NAS

Bo tyle wyrabia jego sieciówka.
    Mam Synology DS713+ i mam pełne 1 Gb z dysku talerzowego.
    mysmo napisał:
    to przez USB będzie max. ok. 120 MB/s?

Wątpię i to na tej samej zasadzie co z sieciówką w tej zabawce.
    120 MB to jak widać graniczna wydajność tego dysku HDD - więcej nie będzie.

0
  • #15 08 Kwi 2018 22:58
    mysmo
    Poziom 8  

Doczytałem, że dla tych dysków, które mam - WD RED jest do 150 MB/s. Zależy jaka macierz itp.

0
  • #16 12 Kwi 2018 19:27
    mysmo
    Poziom 8  

Jednak podłączenie WD NAS przez USB 3.0 do komputera nie jest możliwe. Tak samo nie widzi nawet dysku WD My Book, jedynie pendrive został zauważony.

Ponieważ nie mam jeszcze switcha, podłączyłem WD NAS pod router. Kartę sieciową w komputerze mam Archer T4U. Na routerze są włączone dwie częstotliwości, a na karcie ustawiłem na sztywno 5 GHz w standardzie 802.11ac. Karta pokazuje szybkość 585 Mb/s (dlaczego nie zbliżoną do 867 Mb/s?) Przesyłanie pliku 2 GB z dysku komputera do NAS idzie jako 15 MB/s? To chyba za mało?

Czy ramki Jumbo to coś co w jakiś sposób może pomóc, jeśli WD NAS to obsługuje, a do tego kupie switch również z obsługą tych ramek? Czy FunBox i karta sieciowa na płycie głównej też muszą to obsługiwać?

0
  • #17 12 Kwi 2018 19:37
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

mysmo napisał:
    Kartę sieciową w komputerze mam Archer T4U

No to i pewnie na takiej zabawce nie będzie lepiej.
    mysmo napisał:
    Karta pokazuje szybkość 585 Mb/s (dlaczego nie zbliżoną do 867 Mb/s?)

Wszystko zależy od tego jak karta zlinkowała połączenie - a to z kolei zależy od wielu czynników (samej karty, routera i ich ustawień).
    mysmo napisał:
    Przesyłanie pliku 2 GB z dysku komputera do NAS idzie jako 15 MB/s? To chyba za mało?

Co ma wspólnego realny transfer z linkowanym połączeniem.
    mysmo napisał:
    Czy ramki Jumbo to coś co w jakiś sposób może pomóc,

Tak, to pomaga.
    mysmo napisał:
    jeśli WD NAS to obsługuje, a do tego kupie switch również z obsługą tych ramek? Czy FunBox i karta sieciowa na płycie głównej też muszą to obsługiwać?

Skoro będzie tam switch to serwer podłącz pod switch.
    Karta sieciowa też powinna to obsługiwać.

0
  • #18 12 Kwi 2018 20:12
    mysmo
    Poziom 8  

Planowalem switch w pokoju gdzie laptop i stacjonarny, a wd nas z routerem w drugim pokoju. Od routera przewod 20 m do switcha. Inaczej juz chyba nie moge zeby tlko jeden przewod ciagnac przez mieszkanie.

Wd nas do switcha + laptop + stacjonarny bedzie lepiej? A switch do routera przewodem 20m?

A co ma wspolnego linkowane polaczenie do realnego transferu nie mam pojecia. W moim idealnym swiecie i niklej wiedzy o sieciach powinno byc zblizone 😉

0
  • #19 12 Kwi 2018 20:36
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

mysmo napisał:
    Planowalem switch w pokoju gdzie laptop i stacjonarny, a wd nas z routerem w drugim pokoju.

Jest jakieś uzasadnienie, że WD musi być przy routerze?
    Z tego co mi wiadomo, FB nie obsługuje ramek jumbo.
    mysmo napisał:
    Wd nas do switcha + laptop + stacjonarny bedzie lepiej? A switch do routera przewodem 20m?

A dlaczego nie - przewód może mieć i 100m.
    Przez switcha będziesz miał ramki jumbo - z racji tego, że FB ich nie obsługuje na sprzęcie podłączonym do niego (FB) ramki jumbo nie będą przepuszczane i transfer może zwolnić.
    mysmo napisał:
    W moim idealnym swiecie i niklej wiedzy o sieciach powinno byc zblizone 😉

Link możesz mieć i na 800 Mb a realny transfer 1 Mb - wifi ma to do siebie, że niczego nie gwarantuje.
    Chcesz większej wydajności po wifi - musisz wydać kasę i to sporo...

0
  • #20 12 Kwi 2018 20:50
    mysmo
    Poziom 8  

Uzasadnienie jest takie, ze FB i gnizdko ONT jest pieknie schowane w szafce pod TV i WD NAS rowniez by sie tam wpasowalo. Lepszego uzasadnienia brak. Oczywiscie na czas testow wyjalem router z szafki ale nic to nie dalo, cos tam grzebalem na kanalach i tyle.

Czy switch tez moze byc z tych zabawkowych do kompletu, np. Edimax 1 Gb/s z ramkami?

0
  • #21 12 Kwi 2018 21:13
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

mysmo napisał:
    FB i gnizdko ONT jest pieknie schowane w szafce pod TV

I pewnie dlatego tylko 15 Mb po wifi (FB jeszcze bez anten zewnętrznych).
    mysmo napisał:
    Czy switch tez moze byc z tych zabawkowych do kompletu, np. Edimax 1 Gb/s z ramkami?

Netgear GS108.

1
  • #22 27 Kwi 2018 19:47
    mysmo
    Poziom 8  

Podłączony FB i komputer kablem = 1 Gb/s
    Tym samym kablem tylko przez switch i potem drugim kablem od switcha do komputera wykrywa tylko 100 Mb/s.
    Coś, gdzieś trzeba jeszcze przestawić? Chyba powinno automatycznie się ustawić.

0
  • #23 27 Kwi 2018 19:57
    makosuu

Switch oczywiście gigabit? Kabel między komputerem a switchem sprawdź.

0
  • #24 27 Kwi 2018 20:04
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

mysmo napisał:
    Tym samym kablem tylko przez switch i potem drugim kablem od switcha do komputera wykrywa tylko 100 Mb/s.

A karta sieciowa LAN w komputerze to co to jest dokładnie?

0
  • #25 27 Kwi 2018 20:11
    mysmo
    Poziom 8  

kabel co łączy switch i komputer jest kat. 5

kabel co łączy FB do switcha jest kat. 5e

czyli w tym problem? (switch gigabitowy)

karta w komputerze - Intel(R) Ethernet Connection I217-V

0
  • Pomocny post
    #26 27 Kwi 2018 20:34
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

mysmo napisał:
    czyli w tym problem?

Nie - nie na takiej długości przewodów.
    Ważne jak są zaciśnięte przewody wedle jakiego standardu i czy w ogóle prawidłowo.

Co jest ustawione w sterowniki sieciówki LAN - AUTO czy co?

0
  • #27 27 Kwi 2018 22:44
    mysmo
    Poziom 8  

ok, to chyba jasne... ten co wolniej działa i łączy switch z komputerem ma tylko 4 żyły, a ten od FB do switcha 8.

W ustawieniach karty sieciowej jest auto negotiation.

A odnośnie jeszcze ramek jumbo - zmieniłem ustawienia w NAS na najwyższe, switch obsługuje ramki (NAS jest podłączony bezpośrednio pod switch), dobrze? Skoro FB nie obsługuje ramek, to w karcie sieciowej komputera zmieniać, czy nie zmieniać ustawień ramek?

0
  • Pomocny post
    #28 28 Kwi 2018 00:47
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

mysmo napisał:
    Skoro FB nie obsługuje ramek, to w karcie sieciowej komputera zmieniać, czy nie zmieniać ustawień ramek?

Skoro komunikacja jest przez switch a komputer i NAS jest do niego podłączony to warto je w komputerze włączyć.

0
  • #29 01 Maj 2018 15:37
    mysmo
    Poziom 8  

Kupiłem kabelki, komputer linkuje się prawidłowo 1 Gb/s

niestety laptop nie, tylko 100 Mb/s. Zamieniałem kabelki i obydwa działają prawidłowo podłączone pod komputer.

Laptop nowy Dell Inspiron 5770, karta Realtek PCie FE family controller. Nowego sterownika nie wyszukuje. Czy problem tym razem tkwi w karcie? Nie mogę się doszukać czy karta obsługuje 1 Gb/s, możliwe że nie? W ustawieniach nie widzę, żeby mozna było wymusić właśnie 1 Gb/s, jest na auto.

0
  • #30 01 Maj 2018 15:45
    myszkoscielna
    Poziom 20  

Podłącz komputer kablem do laptopa, na ile linkuje laptop ?

0