Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Serwer PowerEdge R520 - Wymiana dysków na serwerze PowerEdge R520

Zulu Chaka 15 May 2018 11:42 1026 10
    Zulu Chaka
    Level 7  
    Witam!

W związku z kończącym się miejscem na serwerze będę zmuszony wymienić dyski (obecni e 8 razy 128GB Sas 15k) na jakieś większe.

Moje pytanie jak najlepiej to zrobić?

Przychodzi mi do głowy jedna myśl: wyłączyć maszynę fizyczną i wyciągać po jednym dysku robić klona (FileZilla?) itd....

Czy może ktoś z Was już to przerabiał i podpowie.

Dodam tylko że chciałbym uniknąć odtwarzania systemu bo będzie to niekończąca się historia a firma musi działać.

Pozdrawiam
    Z
    Dra98
    Moderator of Computers service
    Przydała by się informacja w jakiej konfiguracji dyski pracują.
    Ogólnie systemowy\we można zostawić a na dane dołożyć większe i skopiować.
    Zulu Chaka
    Level 7  
    Dra98 wrote:
    Przydała by się informacja w jakiej konfiguracji dyski pracują.
    Ogólnie systemowy\we można zostawić a na dane dołożyć większe i skopiować.

Dyski są na pewno w RAID. W jakim? Nie mam pojęcia - musiałbym wyłączyć serwer i spojrzeć. Ale przypuszczam, że Raid 5. Z poziomu Windowsa nie mam opcji aby podejrzeć dyski.

Widzę tylko dyski logiczne - mam ich 5 o różnych wielkościach, a fizycznie mam ich 8.

Wszystkie programy są umieszczone na dysku o największej pojemności - 412GB. Czyli ta partycja i tak zużywa na dzień dobry 4 dyski fizyczne.
    sylweksylwina
    Moderator of Computers service
    Zastanawiam się kto ci powierzył to zadanie....
    Ważne dane a ty chyba nie bardzo łapiesz o co chodzi.

Jak ty nie wiesz jaka dokładnie jest konfiguracja to skąd my mamy wiedzieć?
    Przy najmniejszym zapotrzebowaniu, uruchom ponownie serwer i wejdź w BIOS kontrolera RAID. Choć możesz też poszukać aplikacji do obsługi tego kontrolera.

Jak się dowiesz jakie są macierze to dowiesz się gdzie są dane itp. Napewno podejście z klonowaniem pojedynczych dysków jest bez sensu!!
    szaleniec
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jedyna metoda "idiot proof" to wymiana dysków pojedynczo i odbudowa macierzy po każdej wymianie dysku. Jeśli jest to Raid 5 (albo 6) to będzie to trwało wieki.
    Ale poprzednik ma rację - najlepiej zlecić to komuś, kto się na tym zna, by zminimalizować ryzyko.
    Zulu Chaka
    Level 7  
    Napiszę rozwiązanie jakie udało mi się wdrożyć. Może komuś się przyda.

Znalazłem oprogramowanie (Altaro VM Backup). Wersja tego oprogramowania była legalna przez 30 dni po czym należało uiścić opłatę za licencję albo usunąć program.

Zrobiłem pełną kopię wirtualek za pomocą tego oprogramowania. Czas oczekiwania na pełną kopię wirtualki, zajmującej około 700GB to 2,5 godziny.

Następnie wymieniłem dyski na serwerze, zainstalowałem cały system na maszynie fizycznej, uruchomiłem Hyper-V i w programie do kopii wskazałem maszynę fizyczną na której jest Hyper-V i puściłem odtwarzanie.

Jedyny minus to to, że odtwarzał się cały system na wirtualce przez 12h i pierwsze uruchomienie wirtualki trwało bardzo długo (koło 15 minut). Całą operację raczej należy zaplanować na weekend.

I działa. Do dzisiaj.

Oczywiście wpierw zrobiłem testy na innym serwerze.

Pozdrawiam tych, którzy twierdzili że powinienem oddać sprawę w ręce specjalistów......
    lisek
    Service technician RTV
    "Kawał" dobrej rzetelnej roboty
    Dałem pkt-y
    Zulu Chaka
    Level 7  
    Dziękuję.

Pozdrawiam
    helmud7543
    Level 43  
    Jaki to był w końcu RAID?
    Zulu Chaka
    Level 7  
    Tam była 5. Po założeniu nowych dysków zrobiłem 1+0 oraz dodałem 2 dyski w trybie hot spare po jednym na każdą 5 dysków.