Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tania spawarka na elektrody

Maisterr 30 Maj 2018 21:30 690 16
  • #1 30 Maj 2018 21:30
    Maisterr
    Poziom 2  

Witam na początku zaznaczam że jestem zielony w temacie spawarek więc proszę o wyrozumiałość. Szukam czegoś taniego, nowej bądź używanej, bardziej zależy mi na jakości i wyglądzie spawu niż na jakości wykonania i trwałości samej spawarki, więc raczej będzie to inwerterowa spawarka "Germany" z ChRL. Jeśli chodzi o budżet to jest on dość niski, chciałbym się zamknąć w max 400zł z wysyłką przy czym im taniej tym lepiej oczywiście :) więc raczej nie ma tu czego za bardzo wymagać ale coś tam jest do wyboru i niewiem która lepiej spełni moje oczekiwania. Co byście polecili ? Miałem okazję spawać starą transformatorową spawarką z lat 80./90.Bester STA 125, i spawała całkiem fajnie, a kupiona była za mniejszą sumę :) myślę że coś co spawa podobnie spełniłoby moje oczekiwania. M. in. zainteresowały mnie takie sprzęciki: (wklejam tytuły aukcji olx ponieważ mam za mało postów żeby wkleić linki)

Spawarka 160A 230/400V (cena 140zł)

Sprzedam fajna spawareczke Spawarka Pirotec SE 250 (cena 199zł)

I nówka: (Allegro)

SPAWARKA INWERTOROWA INWERTEROWA 250A KD42+ms4+K (cena 318zł)

Która z nich wykonałaby najtrwalsze spawy? Jak sądzicie lepiej spawa taki chińczyk od starej besterki ? Chciałbym żeby spawarka obsługiwała gniazdo 230v. Z góry wielkie dzięki za pomoc w wyborze ;)

0 16
  • #2 30 Maj 2018 22:05
    bearq
    Poziom 36  

Za tą cenę nie masz wyboru, kup nowego chinola a jaki to będzie jest bez znaczenia. To te same spawarki w innym opakowaniu.

0
  • #3 30 Maj 2018 22:12
    mariusz999
    Poziom 17  

Wszystko jest uzależnione od tego co chcesz robić tą spawarką. Czy będzie to praca doraźna, czy ciągła? Drugie pytanie jakie należy sobie zadać to czy będziesz pracować nią stacjonarnie, czy zamierzasz też brać ją na prace w terenie? To pierwsze pytania od jakich powinieneś zacząć. Jeśli myślisz o tym by posłużyła dłużej i chcesz wykorzystywać ją do cięższych prac to raczej coś używanego i niestety przy wyższej cenie. Z podanych prze ciebie modeli wybrał bym tą KD250. Co prawda o takim prądzie spawania nią możesz zapomnieć, natomiast w okolicach 200 A się zmieścisz. Co w zupełności ci wystarczy. Dziś zazwyczaj wykorzystuje się elektrody 3,25 mm. Kolejnym plusem na korzyść KD przemawia technologia wykonania i jej waga. Małe podręczne i wygodne. Ten Pirotec to ciężki klamot transformatorowy i jeśli dobrze widziałem to bez prostownika. By spawać elektrodami innymi niż rutylowe niestety potrzebny jest prąd stały.
    Na portalu aukcyjnym o którym piszesz masz bonus w formie przyłbicy samościemniającej. Nie jest to jakaś rewelacja lecz na początek może być.
    @ bearq Pirotek jaki zwraca w wyniku wujek google o tym oznaczeniu to transformator więc nie jest to to samo.

0
  • #4 30 Maj 2018 22:35
    Maisterr
    Poziom 2  

mariusz999 Tylko dla własnych potrzeb będzie używana, nie będzie dużo pracować, dlatego też celuję raczej w nowsze i wydajniejsze, a gorsze jakościowo, a jak sądzisz będzie taka KD250 spawać lepiej, czy też gorzej niż np. taki stary Bester sta 125? Duża może być różnica?

0
  • #5 30 Maj 2018 22:36
    bearq
    Poziom 36  

mariusz999 napisał:
    szystko jest uzależnione od tego co chcesz robić tą spawarką. Czy będzie to praca doraźna, czy ciągła? Drugie pytanie jakie należy sobie zadać to czy będziesz pracować nią stacjonarnie, czy zamierzasz też brać ją na prace w terenie?

Myślę że te pytania nie są na miejscu wybierając spawarkę za 400 zł.
    Mamy do wyboru albo starego transformatorowego rumpla w AC z nikłą sprawnością, słabą jakością spoin i problemami z zajarzeniem łuku pomiędzy nowym chińskim inwerterem który zapewni nam mobilność i jakikolwiek komfort spawania w postaci chociażby bezproblemowego zajarzenia łuku czy jego stabilnością czego próżno szukać w starym transformatorze.
    Naprawdę do 400 zł nie ma z czego wybierać.

0
  • #6 30 Maj 2018 22:53
    mariusz999
    Poziom 17  

Tego Bestera raczej sobie odpuść. Raz że ciężki klamot a dwa regulacja prądu. Inwerter ma dokładną regulację prądu spawania i jest lekki. Docenisz to kiedy będziesz musiał gdzieś na chwilę podejść i pospawać. Tak to pod pachę przedłużacz i jazda do roboty. Ten Bester znów będzie ci z czasem psuć krew dźwiękiem buczącego transformatora , uwierz człowieka aż trafia po czasie przez to buczenie.
    Jedynie co do tego KD powinieneś zmienić to dorobić sobie nowe przewody spawalnicze. Te w zestawie są krótkie.

Dodano po 7 [minuty]:

@bearq masz rację iż w tej cenie nie ma wyboru. Wydaje mi się jednak iż bez określenia co ktoś chce robić nic nie doradzi się. Weźmy sytuację gdy ktoś jest niezorientowany w cenach a chce spawać jakieś maleńkie detale i taki "wynalazek" mu wystarczy. Inaczej oczywiście wygląda sprawa gdy ma się zamiar spawać dużo i dużych spoin( mówię o wymiarze "a" spoiny i jej długości).
    Wówczas pozostaje nam tylko uświadomić taką osobę iż jak napisałeś za te pieniądze nie da się nic wybrać. Stąd moje pytanie co chciał tym spawać.

0
  • #7 30 Maj 2018 23:19
    Maisterr
    Poziom 2  

Ok w takim razie zamawiam KD, dzięki wielkie Panowie !

0
  • #8 01 Cze 2018 00:45
    Maisterr
    Poziom 2  

Jeszcze takie pytanko, jakie elektrody byście do niej polecili żeby spaw był jak najtrwalszy i jaką grubość ?

0
  • #9 01 Cze 2018 06:13
    helazbyś
    Poziom 12  

Kolego Maisterr kup elektrody rutylowe ER ,OK . ,o średnicy od fi 2 do 3,25 mm .Wszystko zależy jak gruby materiał będziesz spawał . Grubszych elektrod zamówiona przez ciebie spawarka chyba nie ,,uciągnie" . Jeśli tak to przez krótki czas .

0
  • #11 01 Cze 2018 17:23
    mariusz999
    Poziom 17  

Co do średnicy elektrod to helazbyś ma rację. Dwu milimetrowe do sczepiania i delikatnych elementów, do reszty zaś trójka. Większej średnicy zazwyczaj w warunkach domowych nie używa się. Obecnie podczas opracowywania technologii spawania zaleca się średnice poniżej 4 mm. Większe średnice obecnie wykorzystuje się do napawania. Co do rodzaju to elektrody rutylowe na początek wystarczą. Jak poduczysz się w spawaniu to polecam przejść na zasadowe ( mowa o rodzaju otuliny, np. EB). Zwłaszcza jak zechcesz spawać jakieś stale gatunkowe.
    Firm jest wiele i każda ma i lepsze i gorsze produkty. Polecam kilka firm, można kupić czasem paczki pakowane po 10 sztuk i wypróbować sobie. Dobrymi produktami są elektrody firm Metalweld i Oerlikon, Alloy.
    Co do Esaba to zwykłe rutylowe ostatnio spotykałem kiepskiej jakości.

0
  • #12 02 Cze 2018 07:52
    SKM 1964
    Poziom 32  

Co do zasadówek to nie jest taka prosta sprawa . Żeby nimi dobrze spawać trzeba ich wygrzewać w piecykach termostatycznych przed każdym spawaniem . Na kaloryferze tego nie wysuszysz ?? Po wyjęciu z grzałki starczają z reguły na 4 godziny pracy , a potem znów trzeba je suszyć . W warunkach domowych jest to trochę uciążliwe . :|

Dodano po 4 [minuty]:

Fakt faktem , dobry inwerter lub prostownik spawalniczy będzie ciągnął nawet bez suszenia ale wytrzymałość spoiny jest nie ta .

0
  • #13 02 Cze 2018 11:48
    mariusz999
    Poziom 17  

SKM 1964 napisał:
    Po wyjęciu z grzałki starczają z reguły na 4 godziny pracy , a potem znów trzeba je suszyć . W warunkach domowych jest to trochę uciążliwe .

Dopuszczalny czas po wyjęciu z suszarki i przechowywanych w termosie to 1 godzina. Potem ponowne suszenie. Tego wymaga technologia.
    Dzisiaj można kupić elektrody zasadowe pakowane próżniowe po 5 sztuk. Wówczas można podgrzać je do 50 stopni i wystarcza. Nie dojdzie do dyfundacji wodoru.

0
  • #15 03 Cze 2018 15:14
    bearq
    Poziom 36  

Kolega szukał spawarki za 400 zł a wy mu piszecie o elektrodach zasadowych, suszarkach i nie wiadomo czym. Zaraz zaczniemy mu doradzać zakup rentgena co by po ukończonym przyspawaniu szczebelka w płocie mógł sobie sprawdzić jakość spoiny.

1
  • #16 03 Cze 2018 22:21
    mariusz999
    Poziom 17  

Kolego @bearq

Maisterr napisał:
    Jeszcze takie pytanko, jakie elektrody byście do niej polecili żeby spaw był jak najtrwalszy i jaką grubość ?

Autor również zadał pytanie o elektrody,
    @SKM 1964 To co pisałem odnośnie czasu przechowywania elektrod, to są to zalecenia technologiczne od 1974 roku. Różnie podchodzono do tego.

0
  Szukaj w 5mln produktów