Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alarm przekroczenia linii a urządzenie docelowe oddalone od czujnika

toann 14 Cze 2018 09:57 159 4
  • #1 14 Cze 2018 09:57
    toann
    Poziom 4  

Zamierzam zrobić urządzenie a'la alarmowe, które będzie informowało osoby siedzące w ogrodze, że ktos znajduje się pod drzwiami po drugiej stronie domu. Odległosć w linii prostej to +-15 metrów, kablem 25-30m. Póki co wymysliłam, żeby samo wykrywanie zrobić za pomocą jakiegos czujnika przekroczenia linii, tylko nie jestem pewna czy ewentualnie przesyłany sygnał przetrwałby przesyłanie te nawet 30 metrów przewodu. Czy jest to prawdopodobne?

0 4
  • Pomocny post
    #2 14 Cze 2018 10:44
    Marian B
    Poziom 34  

Rezystancja przewodów dla prądu stałego nie będzie miała (prawie żadnego) znaczenia. Dla linii 30m trzeba przyjąć rezystancję przewodu o długości 60m, bo trzeba będzie poprowadzić linię dwu przewodową. Rezystancja takiej linii nie będzie miała znaczenia np. przy uruchamianiu przekażnika.
    Przy tej długości linii już trzeba pomyśleć o zablokowaniu końców linii kondensatorami (mowa o sygnałach sterujących przesyłanych za pomocą napięcia stałego), aby wyeliminować wpływ indukujących się napięć zakłócających, np. z sieci energetycznej. Przy sterowaniu bezpośrednio przekażnika wykonawczego taka blokada niema znaczenia, ale będzie miała znaczenie gdy ten przekażnik będzie sterowany za pomocą tranzystora.

0
  • Pomocny post
    #3 14 Cze 2018 10:56
    jarek_lnx
    Poziom 43  

toann napisał:
    Póki co wymysliłam, żeby samo wykrywanie zrobić za pomocą jakiegos czujnika przekroczenia linii
    Można zastosować barierę podczerwieni (jak przy bramach automatycznie zamykanych), czujnik reaguje na przecięcie wiązki pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem, czujnik ruchu PIR też mógł by się sprawdzić.

toann napisał:
    Póki co wymysliłam, żeby samo wykrywanie zrobić za pomocą jakiegos czujnika przekroczenia linii, tylko nie jestem pewna czy ewentualnie przesyłany sygnał przetrwałby przesyłanie te nawet 30 metrów przewodu.
    Jeśli było by to zasilanie do jakiegoś dzwonka lub innego piszczyka to żadnych problemów nie będzie.

0
  • #4 15 Cze 2018 07:11
    toann
    Poziom 4  

Cytat:
    Przy tej długości linii już trzeba pomyśleć o zablokowaniu końców linii kondensatorami

Przy obu końcach przewodu równolegle, tak jak przy podciąganiu? A jak obliczyć wartość tych kondensatorów? Rezystancja przewodu wyszła: R = 0.321 Ω

Cytat:
    Można zastosować barierę podczerwieni (jak przy bramach automatycznie zamykanych)

Właśnie o czymś takim myślałam, ale czujniki, które znalazłam, mają mniej niż pół metra zasięgu, więc odpada, takie czujniki musiałabym umieścić w poprzek schodów, które mają ~1.5 metra szerokości.
    Czy czujnik ruchu PIR nie byłby zakłócany np. przez wiatr? Wyczytałam gdzieś, że ponieważ reaguje na każdą zmianę temperatury, właśnie wiatr mógłby powodować przekłamania, dlatego stosuje się je raczej w pomieszczeniach.

0
  • Pomocny post
    #5 15 Cze 2018 10:04
    jarek_lnx
    Poziom 43  

toann napisał:
    Właśnie o czymś takim myślałam, ale czujniki, które znalazłam, mają mniej niż pół metra zasięgu, więc odpada,
    Te do bram mają po 15m.

toann napisał:
    Czy czujnik ruchu PIR nie byłby zakłócany np. przez wiatr?
    Są stosowane w automatycznie załączających się lampach i nieuzasadnione załączenia nie są jakoś specjalnie częste, choć lepiej żeby słońce w polu widzenia czujnika nie dawało gradientów.

toann napisał:
    Przy obu końcach przewodu równolegle, tak jak przy podciąganiu? A jak obliczyć wartość tych kondensatorów? Rezystancja przewodu wyszła: R = 0.321 Ω
    Takie rozwiązania tylko przy słabych sygnałach, do zasilenia jakiegokolwiek dzwonka potrzeba określonej mocy i ta moc nie weźmie się z powietrza (z zakłóceń).

0