Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router/modem LTE, WiFi - podłączenie anteny zewnętrznej

ekmir 17 Cze 2018 10:26 609 35
  • #1 17 Cze 2018 10:26
    ekmir
    Poziom 24  

Czy jest możliwość zastosowania do routera z dwoma wejściami na anteny zewnętrzne (z modemem, np.: B-315, B-525, B-593) tylko jednej anteny - podłączonej do jednego z wejść ?

0 29
  • #2 17 Cze 2018 11:05
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Oczywiście że jest tylko dlaczego jedna ? Z jakiej chcesz korzystać technologii i na jakim paśmie? LTE działa w MIMO2x2 i aby w pelni wykorzystać jego możliwości stosuje się dwie anteny lub dualną.

0
  • #3 17 Cze 2018 11:19
    ekmir
    Poziom 24  

matek451 napisał:
    Oczywiście że jest tylko dlaczego jedna ?

Antena kierunkowa została już zakupiona wcześniej i ułożony został w ociepleniu przewód koncentryczny. Ułożenie drugiego przewodu jest bardzo utrudnione.

Router miałby służyć do przesyłania sygnału monitoringu ale dobrze byłoby gdyby też można było korzystać z WiFi ( a więc LTE jak najbardziej by się przydało)

0
  • #4 17 Cze 2018 11:27
    matek451

A jaka to antena i jaki przewód koncentryczny ? Jaki router, operator, parametry sygnału, lokalizacja ? Jaki monitoring, rejestrator, kamery ? W monitoringu istotny jest UL a ten zdecydowanie lepszy na LTE i w MIMO2x2.

0
  • #5 18 Cze 2018 16:54
    ekmir
    Poziom 24  

antena - zewnętrzna antena panelowa typu tsunami
    przewód: RG 58
    monitoring: zrealizowany w oparciu o Rejestrator ACTIO AC5704

Router muszę jakiś dobrać bo ten, który był uległ uszkodzeniu (TP Link MR 3420).

Zastanawiam się nad routerami z wbudowanym modemem (np.: B-315, B-525, B-593).

Co o tym sądzicie ?

0
  • #6 18 Cze 2018 17:24
    matek451

To nie antena panelowa tylko logarytmiczno-periodyczna chińszczyzna a jej zysk wyssany z palca. Ale to pól biedy bo dopiero kabel to kuriozum, wysoko-stratny RG58 praktycznie nie nadaje się do częstotliwości powyżej 1GHz. Na LTE1800-LTE2600 ma masakrycznie wysoka tłumienność. Wnioski wyciągnij sam, na dodatek rejestrator z innej epoki. Nic nie napisałeś o lokalizacji, operatorze, zasięgu czy adresie publicznym z dostępem z zewnątrz bo rejestrator nie działa P2P( w chmurze).

0
  • #7 18 Cze 2018 18:00
    ekmir
    Poziom 24  

Od momentu pierwszego uruchomienia minęło już sporo czasu.

Dlatego taki a nie inny rejestrator.

Co można zrobić na ten czas bez popadania w koszty i wymianę całości ?

0
  • #8 18 Cze 2018 18:22
    matek451

A korzystałeś z podglądu przez internet z tego rejestratora dysponując MR-3420 i jakimś modemem USB, miałeś masz prywatny adres IP z dostępem z zewnątrz? Co do sprzętu to wypowiem się na temat dostępu do internetu czyli router LTE i antena do niego ale to po odpowiedziach na pytanie o lokalizację , operatora i ofertę oraz jego testach w tej lokalizacji. Do monitoringu polecam rejestratory z P2P, chmurą producenta do których podgląd przez internet nie wymaga publicznego IP z dostępem z zewnątrz. To dziś standard, szczególnie gdy korzystamy z operatora mobilnego który blokuje ruch inicjowany z zewnątrz. Ewentualnie wybór operatora , który w ofercie ma taki adres czyli Plus, Orange dla indywidualnych, Plus, Orange i T-Mobile dla firm. Oczywiście dodatkowo płatny.

0
  • #9 19 Cze 2018 00:36
    makosuu

Można uzyskiwać dostęp do rejestratora przez VPN, wymaga to jednak nieco więcej konfiguracji (choć nie jest to takie trudne). Można także użyć chmury Ivideon co jest mega proste, wymaga jednak stałe włączonego komputera. Antena i kabel... wymiana.

0
  • #10 19 Cze 2018 07:39
    ekmir
    Poziom 24  

matek451 napisał:
    A korzystałeś z podglądu przez internet z tego rejestratora dysponując MR-3420 i jakimś modemem USB, miałeś masz prywatny adres IP z dostępem z zewnątrz? .

Tak, korzystałem z takiego podglądu.

Prosiłbym o sugestie co do najkorzystniejszego wyboru routera/modemu i ewentualnie systemu antenowego do posiadanego rejestratora, z możliwością jego zmiany w przyszłości.

0
  • #11 19 Cze 2018 08:27
    matek451

Bez podania lokalizacji, operatora trudno dalej doradzać dobór anteny i routera. Operatorzy korzystają z róznych pasm LTE, nie wiem jak to wygląda u ciebie. Brak testów sygnału też nie sprzyja wyborowi anteny. To niezbędne minimum.

0
  • #12 19 Cze 2018 08:39
    ekmir
    Poziom 24  

Operatorem na ten moment jest Orange. Dobrze byłoby jednak gdyby w przyszłości można było ewentualnie dokonać zmiany operatora.

Może jest jakieś rozwiązanie (propozycja) uniwersalne.

0
  • #13 19 Cze 2018 08:44
    matek451

Lokalizacja to podstawa bo Orange korzysta z LTE2600, LTE1800, LTE800 a n teraz i z LTE2100. Pozwoli to sprawdzić jakie BTS-y Networks i pasma LTE są w pobliżu. Także innych operatorów.

0
  • #14 19 Cze 2018 09:05
    ekmir
    Poziom 24  

BTS Goraj (lubuskie)
    GPS: 52º34'55.00'' N 15º43'26.00'' E

0
  • #15 19 Cze 2018 11:47
    matek451

W tej lokalizacji jest zasięg LTE w Orange. W Goraju jest BTS Networks, dziala na nim LTE800 T-Mobile a Orange ma tam pozwolenie na LTE800 i pewnie działa ale trzeba potwierdzić.w Przytocznej i Łubikowie działają LTE1800NetWorks i LTE800 T-Mobile i agregacja tych pasm. Możliwe że działa też LTE800 Orange. zrób test Orange na telefonie LTE z kartą Orange i aplikacją Network Cell Info, pokaż zakładkę DANE. Zrób speedtest. Test w domu i na zewnątrz. Aplikacja pokaże eNB, ECI BTS-a i parametry sygnału. możliwe że LTE800 z Goraja będzie działać bez anteny. Alternatywą dla Orange jest T-Mobile lub Plus z Przytocznej lub Lubikowa.

0
  • #16 27 Cze 2018 10:39
    Weekend123
    Poziom 5  

Podłączę się żeby nie tworzyć nowego tematu.
    Proszę o pomoc z doborze routera z modemem i anteny do internetu mobilnego z orange (jeszcze nie mam abo, ale wydaje się najlepsza opcja 19 zł/miesiąc za 50gb bo mam juz abo w orange)
    Moja lokalizacja:
    Router/modem LTE, WiFi - podłączenie anteny zewnętrznej
    pomiary w pokoju:
    Router/modem LTE, WiFi - podłączenie anteny zewnętrznejRouter/modem LTE, WiFi - podłączenie anteny zewnętrznejRouter/modem LTE, WiFi - podłączenie anteny zewnętrznej
    pomary mniejwięcej w miejscu gdzie byłaby antena:
    Router/modem LTE, WiFi - podłączenie anteny zewnętrznejRouter/modem LTE, WiFi - podłączenie anteny zewnętrznejRouter/modem LTE, WiFi - podłączenie anteny zewnętrznejRouter/modem LTE, WiFi - podłączenie anteny zewnętrznejRouter/modem LTE, WiFi - podłączenie anteny zewnętrznej
    z góry dzięki za odpowiedź
    Edit: na sprzęt chcę wydać 500-600zł

0
  • #18 27 Cze 2018 12:22
    Weekend123
    Poziom 5  

Dzięki za szybką odpowiedź
    Wezmę testowo, jak nie starczy to po miesiącu zwiększę do 100gb+150gb, w sumie to teraz głównie do WoWa i Netflixa, dziewczyna ma też 50 gb z plusa jeszcze przez rok

0
  • #19 27 Cze 2018 13:17
    matek451

Oferta słabiutka, bez sprzętu. Po co się w coś takiego ładować ? Na Allegro kupisz kartę z 300GB na pół roku za 90 zł. Nadal można korzystać z tych sposobów , trzeba kupić starter Orange YES za 5 zł , zarejestrować i podać dane adresowe w salonie i zgody mareketingowe. Potem zmienić taryfę na Orange Free za którą dostaje się bonus 50GB na 2 tygodnie, wykorzystać go a następnie uruchomić na Orange FREE kolejny bonus czyli 100GB za zgody marketingowe i dane adresowe. W ten sposób mamy za 5 zł 150GB internetu na 45 dni. Jak nie znajdziemy Orange FREE to korzystamy tylko ze 100GB na 30 dni za 50 zł. Póki oferta działa można korzystać na kolejnych kartach wykorzystując te myki. To obok RBM na Kartę z RWK i DIL najtańszy sposób na internet mobilny bez abonamentu. Abonament ze sprzętem w T-Mobile i no limit bije takie oferty abonamentowe za 19 zł na głowę. Koszt 49 zł za DL do 20Mb/s ale w abonamencie jest 20 zł raty za router z LTE-A B525. Zasięg jak w Orange. No i wciąż działa Darmowy Internet LTE bez limitu na RBM na Kartę 5 na sieci LTE Play, koszt 5-15 zł. Zasięg z BS-a Play na ZEC Wołomin , 4 pasma LTE z agregacją. Jeśli chodzi o zasięg to mieszkasz pod BTS-em NetWorks z LTE2600, LTE1800 i LTE800 oraz z ich agregacją i minimum to router z LTE-A 6 kategorii agregujący dwa pasma, B525, E5186. B715 z agregacja LTE2600+1800+800 kupisz za około 500 zł. Do Orange, T-Mobile antena zbędna. Parametry sygnału na telefonie LTE prawidłowe.

0
  • #20 27 Cze 2018 14:54
    Weekend123
    Poziom 5  

W sumie to kupię kartę Tmobile i sprawdzę obciążenie BTS-a, narazie sprawdzałem tylko plus - BTS strasznie obciążony UL kilkakrotnie większy od DL, play - nie łapie LTE nawet na dachu, orange - jak wyżej.
    Jeszcze pytanie co do B525 a B715 - różnica jest odczuwalna ? jakiego rzędu ? głównie mi chodzi o zysk na pingu, bo do gry tylko to mi potrzebne.

0
  • #21 27 Cze 2018 15:35
    matek451

Do BTS-a Play masz około 3 km więc bez anteny zewnętrznej trudno o skuteczne połączenie. Tylko starter T-Mobile Strong LTE nie ma limitów DL/UL. Co do B525 i B715 to ten drugi agreguje trzy pasma LTE i to jest podstawowa różnica. Na BTS-ie Duczki są LTE2600, LTE1800 i LTE800 i ich agregacja. Skorzystasz z niej na B715 oczywiście tez z agregacji dwóch pasm czy pojedyńczego. Na B525 tylko z LTE2600+1800, LTE2600+800 i LTE1800+800 i pojedyńczych pasm. Do zarządzania pasmami na nich służy HManager. Co do pingu to z reguły najniższy jest na pojedyńczym paśmie.

0
  • #22 29 Cze 2018 08:55
    Weekend123
    Poziom 5  

Kupiłem b715 mam nadzieję że się opłaci, przyjdzie pewnie w następnym tygodniu. T mobile testowałem wypadł trochę gorzej od Orange. Pogadałem ze znajomymi z okolicy co mają ten bez limitu 60 mb/s w Tmobile i mi odradzili, podobno mimo że nie ma dużego obciążenia BTSa to jeszcze nie doszli do 200 gb bo wrzucają w lejek, w umowie Tmobile podobno jest, że mogą to zrobić w każdej chwili bez konsekwencji, także wygląda na to, że "lte bez limitu" nadal nie istnieje. Na początku pewnie kupię starter orange i pokombinuje żeby mieć te 150gb za 5zł, ale docelowo pewnie 50gb za 19 zł na umowę albo 250gb za 70zł, ewentualnie 2x 50gb za 19zł bo dziewczyna też ma abo komórkowe w orange i może wziąć taniej, wszystko zależy jakie będzie zużycie w pierwszym miesiącu. Jeszcze raz dzięki za pomoc.

0
  • #23 29 Cze 2018 10:28
    makosuu

W T-Mobile nie ma żadnych lejków w tej ofercie. Jest limit prędkości 20 lub 60. Mają inną ofertę albo bzdury gadają.

0
  • #24 29 Cze 2018 11:42
    Weekend123
    Poziom 5  

Są lejki ale nazywają się inaczej, "zarządzanie ruchem w Sieci", powinienem był lepiej dobrać słowa
    Inaczej mówiąc mają nielimitowany internet domowy do 60mb/s , rozmawiałem z dwoma i obaj stwierdzili, że internet zwania mimo, że po sprawdzeniu na telefonie z innej karty na abo mają normalny internet, czyli działa "zarządzanie ruchem w sieci"
    Na tej podstawie mogą Ci zablokować, spowolnić albo nadać priorytet, poniżej cytat z regulaminu:
    "Operator stosuje środki zarządzania ruchem w Sieci,
    których celem jest wspieranie efektywnego jej
    wykorzystania i optymalizacja ogólnej jakości usług
    telekomunikacyjnych świadczonych z wykorzystaniem
    Sieci wszystkim jego abonentom, w tym usług transmisji
    danych w ramach mobilnego i stacjonarnego Internetu
    (dalej „usługa transmisji danych”). Środki te zapobiegają
    osiągnięciu lub przekroczeniu pojemności
    udostępnionego łącza i są niezbędne dla należytego
    świadczenia usług telekomunikacyjnych w Sieci przez
    Operatora wszystkim jego abonentom. Środki
    zarządzania ruchem w Sieci są niedyskryminacyjne i
    opierają się o obiektywne różnice w wymogach
    dotyczących technicznej jakości usług w zakresie
    określonych kategorii ruchu. Nie wpływają one
    negatywnie na prywatność użytkowników końcowych, w
    tym ochronę ich danych osobowych. Środkami
    zarządzania ruchem są jego automatyczne: blokowanie,
    spowalnianie oraz priorytetyzacja. Priorytetyzacja polega
    na udzieleniu pierwszeństwa określonym kategoriom
    ruchu w Sieci, których jakość jest szczególnie zagrożona
    lub kategoriom ruchu szczególnie wrażliwym na spadek
    jakości. Kategoriami ruchu są np. połączenia głosowe,
    usługi mobilne, usługi stacjonarne, usługa transmisji
    danych, strumieniowanie wideo (videostreaming),
    pobieranie danych. Skutkiem stosowania priorytetyzacji
    niektórych kategorii ruchu może być m.in. pogorszenie
    jakości usług/i w zakresie kategorii ruchu nieobjętej
    priorytetem (np. strumieniowania wideo -
    videostreamingu) - odczuwane przez użytkowników
    końcowych przejściowo, incydentalnie lub okresowo.
    Równocześnie jednak dzięki stosowaniu tego środka
    Operator utrzyma zagwarantowaną umowami jakość
    innej usługi, z której korzystają ci sami lub inni
    użytkownicy końcowi w jego Sieci. Stosowanie
    priorytetyzacji nie narusza postanowień Umowy, w tym
    gwarantowanego nią poziomu jakości Usług
    Telekomunikacyjnych, co dotyczy także usług
    nieobjętych priorytetem."

0
  • #25 29 Cze 2018 13:06
    matek451

Takie zapisy mają wszyscy operatorzy. Znajomi nie maja pojęcia co kupili i jak uzyskać normalne prędkości LTE. Ich 'porady" są bez żadnego znaczenia. Najlepiej ich nie słuchać.

Dodano po 2 [minuty]:

Znajomi to są ostatnie osoby które mogą doradzać wybór operatora internetu. Ich wiedza na ten temat jest zerowa, ich subiektywne odczucia są bez znaczenia. 99% z nich chce osiągnąć 60Mb/s bez zapewnienia odpowiednich parametrów sygnału, wymuszenia konkretnych pasm LTE i agregacji oraz bez zastosowania anteny zewnętrznej i skierowania ja na stację bazowa zapewniająca najlepsze prędkości. Często bez spełnienia tych warunków internet i to u każdego operatora chodzi jakby był na wiecznym lejku. Ewentualnie problemem jest zapchany BTS i wtedy jest problem. W przypadku Orange stosowany jest lejek techniczny, jak pobierzesz od razu dużo danych z automatu zostaniesz przycięty do 10Mb/s do końca dnia. Potem prędkości wracają. Oferta jest ponad 2 razy droższa i dużo gorsza. W T-Mobile no limit kosztuje 29 zł/m-c za DL do 20Mb/s a 45 zł/m-c ten do 60Mb/s. w Orange oferta limitowana kosztuje 70 z/m-c a gwarancja prędkości taka sama jak w T-mobile czyli żadna. W RŚUT Orange też są zapisy o ochronie integralności sieci, podobnie jak u wszystkich operatorów mobilnych. Oferty typu 50GB za 19 zł można sobie darować skoro na kartę jest taniej.

0
  • #27 29 Cze 2018 13:28
    matek451

Nie ma zadnej pomyłki, porównujemy koszty abonamenty T-mobile i Orange. w Orange mamy za 70 zł 250GB + noce poza limitem, cena bez sprzętu. Router MF286 kosztuje dodatkowo 22 zł/m-c czyli ze sprzętem 92 zł/m-c. W T-mobile internet domowy bez limitu abonament jest liczony razem z ratą za B525 w wysokości 20 z/m-c. Płacimy 49 zł/m-c w tym 20 zł w nim to rata za sprzęt czyli usługa internet bez sprzętu kosztuje tylko 29zł/m-c. Podobnie w ofercie z DL 60Mb/s za 65 zł, tu po odjęciu raty za router mamy 45 zł/m-c. Czyli porównujemy kwotę 70 zł z 29 zł lub 45 zł. Jak widać oferta T-mobile bije na głowę Orange. Oczywiście wybór konkretnego operatora poprzedzamy zawsze testem w konkretnej lokalizacji.

0
  • #28 29 Cze 2018 14:03
    Weekend123
    Poziom 5  

matek451 napisał:
    W T-Mobile no limit kosztuje 29 zł/m-c za DL do 20Mb/s a 45 zł/m-c ten do 60Mb/s

to chyba, że dla klientów, mi pokazuje 49zł do 20mb/s i 65zł do 60mb/s

0
  • #29 29 Cze 2018 14:11
    makosuu

Tyle kosztuje bez sprzętu, sama oferta. Bez sprzętu wziąć się nie da (albo ja czegoś nie wiem), lecz wychodzi znacznie taniej niż w Orange bo 49 lub 65 w porównaniu do 92 zł.

0
  • #30 02 Lip 2018 13:27
    Weekend123
    Poziom 5  

To da radę w T mobile wziąć abo domowego internetu bez sprzętu ? jeśli tak to jak, bo przez neta się nie da.
    Dzisiaj przyszedł router b715, na razie wszystko fajnie, nawet pudełko nie było otwierane, gwarancja od 26.06, w domu sprawdzę czy wszystko działa bez zarzutu, na początek wezmę ten orange na kartę, tylko nie wiem czy YES czy FREE od razu, w YES są jakieś ograniczenia do DL/UL ? bo czytałem że przejście z YES do FREE trwa teraz około 24h i nie wiem czy dalej jest ten bonus 50 gb.

Edit: jest jakiś program jak Hmanager pod windowsa dla B715 ?

0
  Szukaj w 5mln produktów