logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak zbudować termometr do 300°C z elementem KTY84-130?

lear 23 Sie 2005 18:18 2078 4
REKLAMA
  • #1 1758019
    lear
    Poziom 2  
    Posty: 4
    Witam

    Jest mi obecnie potrzebny termometr do pomiaru temperatury roztworów chemicznych, najlepiej w zakresie do 300 stopni.
    Zalezy mi bardzo aby byl on prosty, niezbyt skomplikowany, oraz zeby w miare mozliwosci nie kosztowal za duzo.
    Znalazlem na necie element KTY84-130. Nie jest on drogi, a ma odpowiedni dla mnie zakres. Czy ktorys z forumowiczow ma pomysl jak zbudowac termometr z uzyciem w/w elementu? Lub moze ktos zaproponuje inne rozwiazanie:) ?
    Bede bardzo wdzieczny za udzielenie pomocnych informacji.

    Dziekuje i pozdrawiam
    Krzysiek
  • REKLAMA
  • #2 1758774
    jacur
    Poziom 32  
    Posty: 1748
    Pomógł: 166
    Ocena: 295
    Jezeli cie interesuje to moge udostepnic schemat termometru na termoparze zakres do 1000°C rozdzielczosc 1°C. Schemat jest z jednej z gazet elektronicznych
  • REKLAMA
  • #3 1760446
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Posty: 48957
    Pomógł: 3205
    Ocena: 4226
    Termopary z zasady są mało dokładne, mają problemy z napięciami kontaktowymi
    wszystkich połączeń w układzie, i napięciem niezrównoważenia wzmacniacza,
    najwięcej kłopotów jest nie ze schematem (bo ten jest prosty jak budowa cepa),
    ale z elementami i technologią montażu - np. spoiwo i sposób lutowania!

    Co ma ten termometr dawać na wyjściu?
    Przypuszczam, że najlepiej będzie zrobić generator RC, w którym będzie
    ten termistor (o ile pamiętam, KTY-84 to termistor) podłączony tak, żeby
    zmiana jego oporności zmieniała częstotliwość, i dalej mierzyć częstotliwość.
  • REKLAMA
  • #5 1764503
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Posty: 48957
    Pomógł: 3205
    Ocena: 4226
    Linearyzację można zrobić wykorzystując EPROM i parę układów
    typu licznik, komparator, kilkubitowy przerzutnik D... zależy jeszcze,
    jaką dokładność chcesz wyciągnąć, jak 0.01% to mogą być kłopoty,
    ale pewnie i tak błąd (niestabilność) KTY-84 będzie większy...

    Metoda może być taka: licznikiem zliczasz czas impulsu z generatora
    (lub może lepiej określonej liczby impulsów), wynik zapamiętujesz
    w przerzutniku D i podajesz jako adres dla EPROM-u, a on pod tym
    adresem ma zawierać wielkość korekcji odczytu (wtedy może mógłby
    być 8-bitowy), lub wartość temperatury do wyświetlenia (i wtedy to już
    16-bitowy, chyba że zadowolisz się 0-255 stopni co 1 stopień), można
    zamiast dawać EPROM 16-bitowy dać 8-bitowy i używać 2 komórek
    na 1 wartość, ale wtedy do odczytu potrzebny dodatkowy przerzutnik,
    żeby zapamiętać wartość 1-go odczytu.

    Największa robota to precyzyjne wyskalowanie tego KTY-84 i wpisanie
    do EPROM-u odpowiednich wartości - i na to niestety nie ma rady...
    trzeba wykonać kilkanaście pomiarów temperatury porównując wyniki
    z termometrem wzorcowym, i zrobić jakąś interpolację. Jak zadowolisz
    się odczytem 0-500 stopni co 0.05 stopnia, to możesz do EPROM-u
    wpisać wartości BCD, łatwiej będzie dekodować do wyświetlania.
REKLAMA