Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opłacalność regeneracji kolumn Tonsil New Mildton 80

dostojny.kocur 21 Cze 2018 14:14 408 13
  • #1 21 Cze 2018 14:14
    dostojny.kocur
    Poziom 15  

Witam.
    Wszedłem w posiadanie kolumn Tonsil New Mildton 80. Kolumny były w fatalnym stanie, membrany i zawieszenia wszystkich głośników do wymiany, nawet wysokotonowych.
    Obudowa miała styczność z wilgocią a wiadomo jak kończy się to dla płyty wiórowej. Kosz jednego głośnika niskotonowego stał się ucztą dla rdzy, jednak zapewne wystarczy zetrzeć to papierem ściernym. Obie obudowy trzeba zaszpachlować, wyszlifować i okleić na nowo. Odratowałem jednak przedni panel.
    Zwrotnice są sprawne, jedna wymagała lutowania przepalonego przewodu cewki ale już powinna być sprawna.
    Zastanawia mnie tylko czy opłaca się w ogóle kontynuować odbudowę. Na forach panują różne opinie o tych kolumnach. Jedni uważają że w tej cenie nie da się dostać lepszych, inni utożsamiają je z najgorszym złem na świecie i zalecają wynosić je na śmietnik po zmroku :D
    Oryginalne części z Tonsila wyniosą mnie 158zł. Do tego dochodzi jeszcze okleina, papier ścierny, szpachla, nowe przewody i wygłuszenie.
    Za kolumny wyjdzie mi około 200zł.
    Czy warto w takim razie ratować te kolumny? Mają one służyć do okazjonalnego odsłuchu na wzmacniaczu stereo Diora lub wzmacniaczu lampowym własnej roboty. Ogólnie używam tylko słuchawek i byłyby to moje pierwsze kolumny.
    Głośniki zastosowane w kolumnach:
    GDN 20/50
    GDM 10/60/2
    GDWK 7/50/8
    Zwrotnica na kondensatorach foliowych.

0 13
  • #2 21 Cze 2018 15:37
    brofran
    Poziom 37  

High-end to nie jest .
    Jeżeli masz dużo wolnego czasu, znasz zasady obróbki i wykańczania stolarki to możesz się pobawić . Gdybyś musiał te prace oddać stolarzowi , to raczej nie opłacało by się .
    Po regeneracji sam ocenisz czy odsłuch będzie Ci odpowiadał .Zawsze takie sprawne kolumny za rozsądną cenę będziesz mógł sprzedać .

0
  • #3 21 Cze 2018 16:23
    marian133
    Poziom 38  

Jeśli obudowa jest w kiepskim stanie, bardziej opłaca się już wykonać nowe kolumny... zwłaszcza na lepszych głośnikach.

https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/25545-...CX-T-10-200-8-PCX-(lub-PC)-projekt-by-Pawel-S

dostojny.kocur napisał:
    Za kolumny wyjdzie mi około 200zł.

Nie wyjdzie tyle, wyjdzie więcej.
    A na koniec, o ile uda się Tobie zregenerować poprawnie głośniki, będziesz miał "lepiankę", która i tak fajnie nie gra.

Ale to już Twój wybór.
    Ja na Twoim miejscu bym dołożył i robił fajne kolumny.

0
  • #4 22 Cze 2018 20:43
    dostojny.kocur
    Poziom 15  

Z obudową jest źle ale nie tragicznie, doprowadzenie jej do dobrego stanu to będzie przyjemność i najmniejszy problem.
    Mogę wydać maksymalnie lekko ponad 200zł.
    W tym budżecie mogę:
    -Odnowić głośniki do fabrycznego stanu i w razie czego sprzedać (z tego co wiem jest sporo entuzjastów Tonsilowego brzmienia)
    -Przerobić kolumny
    -Kupić lepszy zestaw grający
    W taki budżecie jestem otwarty na propozycje modernizacji głośników lub inne używane kolumny. Wiem tyle, że głośnik wysokotonowy jest ponoć piętą achillesową tego zestawu oraz że dokonując jakichkolwiek modyfikacji będę musiał przerobić zwrotnicę.
    Czy mogę prosić o propozycje modyfikacji jakie mogę przeprowadzić w rozsądnej cenie i ewentualne wskazówki dotyczące modyfikacji zwrotnicy? Przejrzałem setki tematów związanych z tymi kolumnami oraz bliźniaczymi Space 86, jednak nie znalazłem nic co uznałbym za pomocne.
    Jeżeli to konieczne to mogę nawet powiększyć litraż obudowy i dodać BR robiąc takie pseudo oryginalne Mildtony, jednak nie wydaje mi się to dobre rozwiązanie.
    Głośników jeszcze nie regenerowałem, jednak czuję, że zrobię to dobrze.
    Muzyki słucham bardzo cicho i głównie na słuchawkach bo to właśnie one służą mi do "przeżyć audiofilskich" dlatego obawiam się wydawania kilka razy tyle na lepsze kolumny, które zapewne będą się często kurzyły. Jeżeli mam kupić lepsze kolumny to liczyłbym na niewiele ponad budżet naprawy tych, które mam.
    Z drugiej strony nie chcę dopieszczać czegoś co jest faktycznie bardzo słabe i z niskiej półki.

0
  • #5 22 Cze 2018 22:56
    goraj krzysztof
    Poziom 28  

Zrobisz, posłuchasz. Nie spodobają Ci się to puścisz je w świat i poszukasz czegoś innego. Dawno ich już nie słyszałem. Dało się tego słuchać z tego co pamiętam, GDWK delikatny fakt, imprez na nich nie zrobisz.

0
  • #6 23 Cze 2018 10:17
    marian133
    Poziom 38  

dostojny.kocur napisał:
    Z obudową jest źle ale nie tragicznie, doprowadzenie jej do dobrego stanu to będzie przyjemność i najmniejszy problem.

Nie był bym taki pewny.
    Nie okleisz tego tak jak to robi maszyna. Po ręcznym oklejaniu (i w przypadku złego przygotowania powierzchni, a na 99% nie usuniesz starego kleju do końca) będzie to wyglądało po prostu kiepsko.

dostojny.kocur napisał:
    Odnowić głośniki do fabrycznego stanu i w razie czego sprzedać (z tego co wiem jest sporo entuzjastów Tonsilowego brzmienia)

Regenerowałeś już kiedyś głośniki?
    Jeśli nie to będzie to sukces jeśli głośnik będzie grał poprawnie i będzie dobrze wyglądał.

dostojny.kocur napisał:
    Wiem tyle, że głośnik wysokotonowy jest ponoć piętą achillesową tego zestawu oraz że dokonując jakichkolwiek modyfikacji będę musiał przerobić zwrotnicę.
    Czy mogę prosić o propozycje modyfikacji jakie mogę przeprowadzić w rozsądnej cenie i ewentualne wskazówki dotyczące modyfikacji zwrotnicy? Przejrzałem setki tematów związanych z tymi kolumnami oraz bliźniaczymi Space 86, jednak nie znalazłem nic co uznałbym za pomocne.

Niestety nie uzyskasz pomocy od strony fanów Tonsila, ponieważ 99% z nich nie ma wiedzy nawet podstawowej na temat głośników, a co dopiero pomiarów itp.

dostojny.kocur napisał:
    Z drugiej strony nie chcę dopieszczać czegoś co jest faktycznie bardzo słabe i z niskiej półki.

Niestety tak właśnie jest i odradzam reanimację tych kolumn.

0
  • #7 23 Cze 2018 20:38
    dostojny.kocur
    Poziom 15  

Zacząłem szukać innych kolumienek w tej cenie i upatrzyłem głośniki Yamaha NS G30 MK II. Czy będą one lepsze od tych Mildtonów? Można je mieć już za 200zł. Może jakieś inne w tej cenie?
    Bardzo spodobały mi się monitory aktywne Philips 541, są trudno dostępne ale wydaje mi się, że dałoby się takie dostać z uszkodzoną elektroniką. Czy jest sens w nie inwestować? Wyglądają nieziemsko, ale jak grają w porównaniu do tych Tonsili?
    W międzyczasie powoli będę postępował w próbie odratowania tych kolumn póki co robiąc wszystko poza głośnikami i zależnie od efektu zaprzestanę lub będę kontynuował. Za 30zł kupiłem szpachlę, i okleinę, różne gradacje papieru ściernego i będę powoli działał. Jak nadal nie znajdę lepszych kolumn to odratuję też jeden głośnik niskotonowy będący jednocześnie głośnikiem w najgorszym stanie i zobaczę jak mi to wychodzi. Potraktuję to jako zabawę.

0
  • #8 23 Cze 2018 21:21
    Tommy82
    Poziom 39  

Wg mnie się nie opłaca.
    Jedynie jako hobby i ćwiczenie manualne, licząc się z góry z tym, że kasa może pójść na marne.
    Tylko przy takich założeniach ma to sens, acz dalej się nie opłaca.

0
  • #9 17 Lip 2018 12:12
    sebastian123414
    Poziom 5  

Ja się wtrącę. Sam zrobiłem te kolumny w tym roku. Nie odstraszajcie chłopaka regeneracją głośników. Jeżeli wklei całe układy z Tonsila, to raczej napewno mu wyjdzie. Nawet fajnie to gra (porównanie z altusami 110, zg30c114, różnymi technicsami), kopółka się łatwo pali, ale to przy dużej mocy. Też wydałem na nie ponad 200 zł i uważam, że było warto.

0
  • #10 26 Lip 2018 13:49
    dostojny.kocur
    Poziom 15  

Zakończyłem przygotowywanie kolumn pod oklejanie i efekt jest tak dobry, że postanowiłem kontynuować renowację tych kolumn.
    Tak idealnych rogów to zapewne nie miały z fabryki :D

0
  • #11 26 Lip 2018 15:25
    brofran
    Poziom 37  

dostojny.kocur napisał:
    Zakończyłem przygotowywanie kolumn pod oklejanie i efekt jest tak dobry, że postanowiłem kontynuować renowację
    Nie zapomnij wstawić fotek gdy ukończysz dzieło. :D

0
  • #12 02 Wrz 2018 18:03
    dostojny.kocur
    Poziom 15  

Po prawie dwóch miesiącach zakończyłem odbudowę kolumn. Kosztowało mnie to wiele wysiłku i czasu.
    Brakuje im minimalnie do ideału, ale trzeba przyznać, że jak na pierwszy raz robią świetne wrażenie.
    Kolumny po modyfikacjach (pełne wygłuszenie, wymiana przewodów, uszczelnienie obudów) grają doskonale, może kiedyś zbiorę się, aby podzielić się pełną listą modyfikacji i całym procesem odnowy w dziale DIY ;)

W sumie wyszło dokładnie 290zł.

0
  • #13 02 Wrz 2018 21:57
    goraj krzysztof
    Poziom 28  

Ładnie Ci to wyszło.

0
  • #14 03 Wrz 2018 05:38
    wkj
    Poziom 35  

dostojny.kocur napisał:
    Brakuje im minimalnie do ideału, ale trzeba przyznać, że jak na pierwszy raz robią świetne wrażenie.
    .

Krzyżyki na GDWK 7/50.

Koszta odnowy w obecnej dobie ok.

0