Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vectra - Poziomy sygnału Upstream i Downstream

24 Lip 2018 12:49 609 7
 • Poziom 12  
  Witam

  Mam pytanie odnośnie poziomu sygnałów downstream i upstream. Wydaje mi się, że sygnał zwrotny jest trochę za wysoki powinien wynosić z tego co wiem max 50dBmV na dekoderach jest podobny 49,7-51dBmV. Sygnał dosyłowy w modemie też wykazuje rozbieżności na poszczególnych kanałach. Schemat instalacji przedstawiłem na rysunku.

  Czy te wartości są ok czy sygnał wymaga regulacji ?
  Jakie są wartości maksymalne i minimalne dla sygnału dla modemu i dekodera w kablówce?

  Z góry dziękuje za odpowiedź :)


  Vectra - Poziomy sygnału Upstream i Downstream

  Vectra - Poziomy sygnału Upstream i DownstreamVectra - Poziomy sygnału Upstream i DownstreamVectra - Poziomy sygnału Upstream i Downstream
 • Specjalista Sieci, Internet
  Kilka spraw:
  1. Najważniejsze - poziom sygnału ma znaczenie w torach analogowych. W torach cyfrowych poziom ma znaczenie drugorzędne, operuje się głównie parametrami BER, MER i SNR, czyli to co dekoder pokazuje jako "jakość sygnału". U Ciebie jest OK
  2. To co mierzy dekoder może być dalekie od rzeczywistości (nieraz jeden dekoder pokaże 80%, drugi 100% a trzeci dołączony do tego samego gniazda 50%. Kup skalibrowany miernik i zmierz, wtedy można być w miarę pewny wyniku pomiaru.
  3. Na różnych kanałach muszą być różne poziomy sygnału. Tor transmisyjny to nie rezystor i w różny sposób wpływa na sygnały na różnych częstotliwościach, czy podnośnych (poczytaj sobie o lini długiej, czwórnikach, transmitancji, zjawiskach falowych, itp)
  4. Czy któraś usługa nie działa prawidłowo, aby konieczne było dostrojenie toru?
 • Poziom 12  
  Zdarza się, że dekoder lub modem się zawiesi
 • Specjalista Sieci, Internet
  Raczej nie od poziomu sygnału. Zwróć uwagę, że dla tych dekoderów i przy ich czułościach głowic poziom sygnału w gnieździe to raptem 80% poziomu nominalnego.
 • Poziom 12  
  Jakie są wartości minimalne i maksymalne w dBmV dla kanału zwrotnego i dosyłowego?
 • Specjalista Sieci, Internet
  Sprawdź sobie w dokumentacji dla Twoich urządzeń. Czułość głowicy to wartość minimalna, a poziom maksymalny będzie podany w mV i przelicz na dBmV.
  Jeżeli jakość jest na 100% to znaczy, że poziom też jest w normie.
 • Poziom 43  
  zoom1500 napisał:
  Jakie są wartości minimalne i maksymalne w dBmV dla kanału zwrotnego i dosyłowego?

  To dane uśrednione:
  Upstream - od 40 do 50 dBmV.
  Downstream - od -8 do +10 dBmV.
  SNR Upstream - 21 / 27 dB w zależności od modulacji (QAM16/QAM64).
  SNR Downstream - powyżej 31 dB.
 • Poziom 11  
  Widzę że kolega Kocurek pisze wytyczne instalatorów UPC ,Ogólnie parametry sygnałowe DOCSIS 3.0 w Downstream - od -10 do +10 dBmV.Może Vectra ma inne wytyczne firmowe ?.
  Różnice na twoim modemie to ok 2 dB w paśmie 8 kanałów jest poprawa i najważniejsze SNR jest wysoki .
  Powracając do schematu coś tu nie gra czy na pewno jest to TRIS 202 , tłumi on ok. 4dB w całym paśmie. To albo 10m kabla jest kiepski w K.Z .bo dekoder ma 50 dBmV i modem jeszcze po 4 dB TRISA ma tak samo 50 dBmV.Widać że ten pierwszy dekoder był dokładany niedawno po 3DSS2 i tu następny zgrzyt ,TRIS powinien być pierwszy by zgodnie z jego rolą separować instalację budynkową od mieszkaniowej.
  Kończąc zgodnie z postem wcześniej każde urządzenie mierzy sygnał przybliżony oraz jeśli usługi działają poprawnie nie szukać problemów a jeżeli są stopklatki lub "rwie internet" to zgłaszać na serwis nie naprawiać samemu.