Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Tp-Link AC1750 Archer C7 - która antena od czego?

teskot 01 Aug 2018 21:20 3267 9
 • #1
  teskot
  Level 35  
  Witam,
  pytanie może głupie, ale czy ktoś potrafi odpowiedzieć czy wszystkie 3 anteny w przedmiotowym routerze są względem siebie równoważne? Czy któraś przejmuje funkcję nadawczą, inna odbiorczą lub któraś jest zarezerwowana dla pasma 5GHz? Pytanie wzięło się stąd, że muszę wydłużyć zasięg Wi-Fi zewnętrzną anteną. Sęk w tym, że tą antenę muszę ukryć w korycie kablowym (nie może być widoczna) i nie wiem, którą z nich muszę przedłużyć.
 • Helpful post
  #2
  makosuu
  Network and Internet specialist
  Mogę podpowiedzieć że żadnej masz nie ruszać. Pracują one w systemie MIMO i nie bez powodu są 3.
 • #3
  teskot
  Level 35  
  Czyli jak rozumiem, jeżeli zasięg Wi-Fi jest dla mnie niesatysfakcjonujący to po prostu mam zwrócić sprzęt sprzedawcy i szukać innego rozwiązania? Możesz coś zaproponować w podobnym przedziale cenowym? Wcześniej był jakiś inny tp-link za 80zł i zasięg był identyczny. Kupiłem sprzęt u zaprzyjaźnionego dostawcy, określiłem jasno moje potrzeby. Zapłaciłem 400zł, a tymczasem to takie samo g...

  Moderated By jimasek:

  Zwracam uwagę na wypowiedź
  3.1.17. Nie wysyłaj pytań bardzo podstawowych, na które odpowiedzi można znaleźć w instrukcji obsługi lub ogólnie dostępnych źródłach. Nie prezentuj postawy, że mi się należy. Dbaj o poziom pytań i dyskusji. Dziękujemy.

 • Helpful post
  #4
  myszkoscielna
  Level 23  
  Jak będzie działać WIFI w zabudowie tego nie przewidzisz.

  A nawet jak znasz komputer WIFI kartę i router WIFI będą się widzieć to też nie przewidzisz z jaką wydajnością zepnie się to łącze WIFI.

  teskot wrote:
  Czyli jak rozumiem, jeżeli zasięg Wi-Fi jest dla mnie niesatysfakcjonujący to po prostu mam zwrócić sprzęt sprzedawcy i szukać innego rozwiązania?

  tak,
  trudno coś doradzić nie podałeś żadnych szczegółów o warunkach w jakich masz mieć ten odbiór WIFI,

  W zabudowie (przeszkody) WIFI 5 GHz generalnie rozchodzi się słabiej niż 2 GHz .

  5 GHz można mieć nadzieję na szybsze transfer od 2 GHz jak nadajnik/odbiornik widzą się bez przeszkód.
 • #5
  teskot
  Level 35  
  Tu nie chodzi o duży transfer, korzystam wyłącznie z pasma 2,4GHz. Router zamontowany jest wewnątrz budynku. Ściany nośne z cegły, działowe karton-gips na klasycznych profilach stalowych. Odległość do pokonania przez sygnał to nie więcej niż 20m i 2 ściany. Jednak żaden z 3 testowanych routerów (2 tp-linki i jeden pentagram) nie wyróżniał się w jakikolwiek sposób. Ja w ogóle nie specjalizuję się w takich kwestiach; zostałem w temat wrobiony przez własną naiwność i zawierzenie "specjalistom" i muszę z niego wybrnąć. A, że ode mnie zależy decyzja wyboru urządzenia to na mnie spadnie całe odium jeśli nie będzie to działać tak jak powinno, albo jeśli inwestor uzna, że jest za drogo. Dlatego uprzejmie proszę o pomoc co ewentualnie jeszcze przetestować.
  I proszę moderatora o nieimputowanie mi roszczeniowej postawy. Jestem co najwyżej trochę rozgoryczony, bo skoro szukałem pomocy w specjalistycznym sklepie i zostałem naciągnięty na drogi, niepotrzebny zakup to chyba moje uczucia są zrozumiałe?

  Moderated By jimasek:

  Ostatnie moje ostrzeżenie - to nie forum psychologiczne tylko czysto techniczne i nie interesują nas twoje odczucia czy uczucia a tylko sprawy czysto techniczne których podałeś jak na lekarstwo w swoich wcześniejszych postach,
  3.1.14. Nie wysyłaj wiadomości nie związanych z tematem lub w złym dziale forum.

 • Helpful post
  #6
  myszkoscielna
  Level 23  
  teskot wrote:
  Tu nie chodzi o duży transfer

  Ile konkretnie potrzebujesz transferu ?

  Na laptopie zainstaluj inssider 2.x i skanuj siłę sygnału (i innych syngałów) WIFI w miejscu obioru od twojego routera. Zamieszczaj wyniki skanów tutaj.

  20m i 2 ściany, na klasycznych profilach stalowych - to mi pachnie klatkami faradaya, mi sygnał przez jeden sufit nie chciał się przebić, byłem zmuszony przebić kablem i postawić AP z drugiej strony piętra, żadne zaklinanie nie pomagało.

  Użyj programu iperf.exe to testowania wydajności linku WIFI.
  - komputer1, podpinasz kablem do routera WIFI, wyłaczasz zaporę windows, uruchamiasz "iperf -s"
  - komputer2, podpinasz po WIFI, uruchamiasz "iperf -c ip-adres-komputera-1" i otrzymujesz przepustowość linku wifi/router.
 • #7
  teskot
  Level 35  
  Tp-Link AC1750 Archer C7 - która antena od czego?
  RSSI oscyluje między -80dBm, a -92dBm, czyli jak rozumiem jest bardzo słaby sygnał. Spróbowałem też ręcznie ustawić na stałe kanał niewykorzystywany przez inne, widoczne sieci. Niestety wszystko bez zmian. Na skraju zasięgu gdzie zostały zarejestrowane przedstawione wartości prędkość transmisji wynosi 65Mb/s co jest wartością dla mnie zupełnie satysfakcjonującą (łącze dostawcy oferuje 30Mb/s). Spróbuję jeszcze na dniach zmienić nieco lokalizację routera, chociaż ze względu na prawa osób trzecich nie mam tu dowolności. Póki co dziękuję kolegom za zainteresowanie tematem.
 • Helpful post
  #8
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  Troszkę się kolego wkopałeś. Jednym punktem dostępowym tego nie pokryjesz. 20m to bardzo duża odległość wewnatrz budynku. Ściany gipsowe oparte są na konstrukcji z profili metalowych, które działają jak klatka Faradaya. Tu urządzenie za 200 zł i za 2000 zł zadziała podobnie. Moc nadawania jest z góry ograniczona i tego nie przeskoczysz (Na AP może przeskoczysz, ale na karcie już nie, a komunikacja musi być dwukierunkowa). Musisz jeszcze wsiąść poprawkę, że klienci będą zakłócać się wzajemnie (teraz robisz testy tylko 1 na 1).
  Postaw dwa AP (np Unify) i będzie dobrze, nie będziesz musiał za parę miesięcy jeździć i poprawić. Bezpieczny poziom sygnału to tak około -65dBm.

  PS. Ten router to nie g...., Po prostu pewnych praw fizyki nie przeskoczysz. To tak jakbyś kupił samochód dostawczy a wymagał od niego ładowności 10 ton, spalania 2 litry i przyspieszenia jak F1. Chcesz dużo i daleko przewieźć - kupujesz auto i przyczepę, albo wynajmujesz kolej i wiele wagonów, a nie ładujesz wszystkiego do jednego, nawet najlepszego samochodu dostawczego.
 • #9
  teskot
  Level 35  
  Zrozumiałem. Wcześniej był jak wspomniałem inny tp-link w trybie AP i nie było różnicy. Dzisiaj był na miejscu informatyk (w zupełnie innej sprawie), którego poprosiłem o opinię. Po fakcie stwierdził, że nie wie czego się czepiam bo chodził z laptopem po posesji (tylko, bo do pomieszczeń nie miał dostępu) i miał przynajmniej "2 kreski" zasięgu w 2-3 krotnie większej odległości. Padło więc podejrzenie, że coś nie tak jest z moją kartą sieciową. Przed chwilą sprawdziłem jaki ja mam zasięg na zewnątrz budynku i okazało się, że równie dobry jak w/w informatyk. Więc problemem są tylko i wyłącznie ściany. W przyszłym tygodniu spróbuję tymczasowo zmienić lokalizację routera i jeśli znajdę odpowiednie miejsce postaram się o zgodę na montaż w innym miejscu.
 • #10
  teskot
  Level 35  
  Po wielu nieudanych próbach problem rozwiązało przeniesienie routera. Uzyskałem stosowne zgody i mogłem zmienić jego lokalizację. Zasięg poprawił się.