Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sharp Aquos LC-32GA9E - MacBook Pro nie widzi podłączonego TV przez HDMI

filip71 02 Aug 2018 23:32 1173 8
    filip71
    Level 9  
    Posiadam Macbook Pro 15" 2017 i hub Satechi aluminium type-c pro hub adapter który pozwala na podłączenie do MB, który posiada złącze usb-c urządzeń, przez HDMI, usb-a itp.
    Posiadam także dość dobry sprzęt audio na którym często słucham muzyki z TIDAL-a przez MB podłączonego do DAC-a przez kabel usb-c na usb-a.
    Z racji, że ostatnio zakupiłem trochę filmowych koncertów w iTunes załatwiłem sobie za darmo dość stary telewizor (ok. 2009r.) Sharp Aquos LC-32GA9E aby je oglądać słuchając dobrego dźwięku, który jest dla mnie bardzo ważny.
    Chciałbym podłączyć MB po torze audio jak robię to teraz poprzez DAC-a a video uzyskać przez HDMI do TV.
    I tutaj mam "zonk" gdyż MB nie widzi TV podłączonego przez HDMI poprzez Satechi.
    Obraz przez HDMI z Satechi bez problemu działa na moim monitorze Eizo 4K EV-3237 i innym telewizorze Sony KDL 46Z4500 a Sharpa nie widzi. W domu posiadam 6 kabli HDMI od podstawowych przez droższe w extra oplocie jednakże na wszystkich ten sposób podłączenia nie działa.

Teraz mam do Was pytanie gdyż na tym się średnio znam czy może być jakichś problem w komunikacji pomiędzy MB 2017 15" a starym telewizorem poprzez HDMI i czy jest jakieś rozwiązanie, które może zadziałać?

Jest jeszcze teoretycznie możliwość podłączenia MB do Sharpa poprzez wejście VGA (do PC, D-sub 15 pin) jednakże patrząc na problemy z HDMI zastanawiam się czy wydawanie 150zł na jakichś markowy kabel lub przejściówkę (usb-c na VGA) ma sens i nie jest wyrzuceniem pieniędzy w błoto - jak sądzicie?

Dodam, że Sharp bez problemu współpracuje przez HDMI z Apple TV 4 jednakże wtedy audio musi przejść przez TV czego chciałbym uniknąć aby uzyskać jak najlepszy dźwięk audio.
    Na MacBook Pro zainstalowany jest najnowszy system High Sierra.
    Do podłączenia Sharpa używam pełnego HDMI (ext 6) a nie drugiego, który służy tylko do przesyłania dźwięku.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pomysły lub porady.
    Polon_us
    Level 42  
    Najprzód parę pytań:
    filip71 wrote:
    przez MB podłączonego do DAC-a przez kabel usb-c na usb-a.

Mógłby kolega to rozwinąć lub zamieścić zdjęcie onego DAC-a? Z uwzględnieniem modelu/producenta DAC.
    filip71 wrote:
    jakichś markowy kabel lub przejściówkę (usb-c na VGA) ma sens i nie jest wyrzuceniem pieniędzy w błoto - jak sądzicie?

MAC ma przecież wyjście DisplayPort. To oznacza, że ma wyjście analogowe video i nie ma potrzeby jakiś konwerterów na sygnał VGA.
    Tylko kabel tj. przejściówka DisplayPort -> VGA.
    A to nie są duże pieniądze, z tego co widzę na Internecie.
    filip71 wrote:
    Do podłączenia Sharpa używam pełnego HDMI (ext 6) a nie drugiego, który służy tylko do przesyłania dźwięku.

Tu kolega myli się. Drugie wejście HDMI - ext 5 - jest pełnosprawnym wejściem HDMI.
    Różnica jest taka, że można tam wprowadzić analogowy sygnał audio zamiast cyfrowego.
    Ma to znaczenie, dla przykładu, jeśli podłączamy urządzenie z wyjściem DVI poprzez przejściówkę DVI/HDMI.

A teraz sugestia:
    - proszę sprawdzić na monitorze EIZO lub TV Sony parametry sygnału HDMI. Jest zapewne jakiś przycisk "Info", który wyświetli stosowną informację.
    Parametr o którym piszę może wyglądać, np. jak sRGB lub YCbCr 4:2:2.
    - mając podłączonego Sharpa do Apple TV proszę sprawdzić ten sam parametr.
    - o ile Sharp będzie miał co innego ustawione to proszę ustawić ten sam parametr co EIZO lub Sony mają ustawione. I przełączyć Sharpa wtedy na Satechi.

Proszę pamiętać, że w Sharp można zmienić te ustawienie tylko wtedy, kiedy do danego gniazda HDMI podłączone jest jakieś urządzenie.
    Kolega skorzysta wtedy z menu HDMI Setup.
    filip71
    Level 9  
    Dzięki za odpowiedź.
    Polon_us wrote:
    Mógłby kolega to rozwinąć lub zamieścić zdjęcie onego DAC-a? Z uwzględnieniem modelu/producenta DAC.

DAC to Hegel HD25 jednakże on działa w porządku - odbiera dźwięk z MacBook Pro i przesyła do wzmacniacza.

Polon_us wrote:
    MAC ma przecież wyjście DisplayPort. To oznacza, że ma wyjście analogowe video i nie ma potrzeby jakiś konwerterów na sygnał VGA.
    Tylko kabel tj. przejściówka DisplayPort -> VGA.
    A to nie są duże pieniądze, z tego co widzę na Internecie.

MacBook-i Pro od wersji 2016 mają tylko porty Thunderbold 3 w wersji złącza usb-c i dlatego posiadam przejściówki i hub-a Satechi, który pozawala podłaczyć np. HDMI, kartę SD itp. Markowe przejściówki od znanych firm z usb-c na HDMI lub VGA są droższe niż te z wersją DisplayPort.
    Taki hub posiadam: https://satechi.net/collections/hubs-docks/pr...ging-sd-micro-card-reader-and-2-usb-3-0-ports

Polon_us wrote:
    Tu kolega myli się. Drugie wejście HDMI - ext 5 - jest pełnosprawnym wejściem HDMI.
    Różnica jest taka, że można tam wprowadzić analogowy sygnał audio zamiast cyfrowego.
    Ma to znaczenie, dla przykładu, jeśli podłączamy urządzenie z wyjściem DVI poprzez przejściówkę DVI/HDMI.

Tutaj się nie znam ale po podłączeniu Apple TV do tego wejścia obrazu nie ma.

Polon_us wrote:
    - proszę sprawdzić na monitorze EIZO lub TV Sony parametry sygnału HDMI. Jest zapewne jakiś przycisk "Info", który wyświetli stosowną informację.
    Parametr o którym piszę może wyglądać, np. jak sRGB lub YCbCr 4:2:2.

Eizo ustawia ten parametr na YUV 4:4:4 jednakże na RGB i YUV 4:4:2 obraz jest ale kolory są skopane. Sony nie pokazuje parametrów sygnału.

Polon_us wrote:
    mając podłączonego Sharpa do Apple TV proszę sprawdzić ten sam parametr.

Po podłączeniu Apple TV telewizor Sharp pokazuje, że sygnał ma wartość 720p i 50Hz (zdjęcie z menu Apple TV)

jednakże część funkcji w jego menu-ustawienia HDMI jest wyłączona jak na zdjęciu

Polon_us wrote:
    o ile Sharp będzie miał co innego ustawione to proszę ustawić ten sam parametr co EIZO lub Sony mają ustawione. I przełączyć Sharpa wtedy na Satechi.

ten parametr zmieniłem na podany wyżej jednakże efekt ten sam - MB nie widzi TV.
    Może są jeszcze jakieś inne pomysły lub rady bo może coś pominąłem.
    Polon_us
    Level 42  
    Hmm, ..

DAC - na forum pod tą nazwą funkcjonuje trochę inne urządzenie, choć o tych samych pryncypiach.
    Także nie mam już wątpliwości co do połączeń DAC używanego przez kolegę :)

DisplayPort - na stronie Apple, wg specyfikacji tam zamieszczonej laptop posiada port DisplayPort.
    Byc może nie doczytałem tego dokładnie, przejrzałem dość pobieżnie tę specyfikację.

Wracając do głównego problemu, można odnieść wrażenie, że Sharp otrzymuje sygnał (rozdzielczość) na którą nie jest przygotowany.
    I akceptuje na wejściu HDMI tylko sygnał o parametrach telewizyjnych tj. 576i(p) czy też 720p.
    Jest to dość leciwy telewizor i FullHD nie można spodziewać się na jego ekranie.

Moim zdaniem, niech kolega podłączy ten telewizor do Satechi i wtedy ustawi na laptopie rozdzielczość 576p lub 576i na początek.
    Dla przypomnienia - 576(i) to inaczej rozdzielczość 720x576

Jeżeli to zadziała to można próbować dalej:
    720p - 1280x720

Powodzenia :)
    filip71
    Level 9  
    Polon_us wrote:
    Moim zdaniem, niech kolega podłączy ten telewizor do Satechi i wtedy ustawi na laptopie rozdzielczość 576p lub 576i na początek.
    Dla przypomnienia - 576(i) to inaczej rozdzielczość 720x576

Jeżeli to zadziała to można próbować dalej:
    720p - 1280x720

Dziękuję za odpowiedź.

Przepraszam, że odzywam się dopiero teraz jednakże otrzymałem nieoczekiwaną i szybką możliwość wyjazdu wakacyjnego z którego skwapliwie skorzystałem i dlatego dopiero dzisiaj mogłem sprawdzić czy rada od Polon_us działa.

Na MacBook Pro posiadam dwa programy do wywoływania niestandardowych rozdzielczości ekranu innych niż w standardowych ustawieniach systemu i są to: SwitchResX oraz Eye-Friendly i pomimo dużej liczby rozdzielczości w ustawieniach (31 - poniżej ich lista) nie ma tam 720x576 i 1280x720 i dlatego nie mogę ich ustawić.
    Ustawienie na laptopie najbliższych im 720x450 oraz 1280x800 nie powoduje pojawienia się obrazu na TV.
    Sprawdzałem także rozdzielczość 640x480 - ten sam skutek.

Z góry dziękuj za odpowiedź.
    Polon_us
    Level 42  
    Cóż, jak się dobrze przyjrzeć tej liście, to można zauważyć rozdzielczość 1280x720 w grupie 16:9.

Jeżeli te programy mają możliwość ustawienia częstotliwości ramki, to proszę próbować 25 Hz, 50 Hz - PAL, lub 30 Hz, 60 Hz - NTSC.
    filip71
    Level 9  
    Gapa ze mnie - faktycznie jest rozdzielczość 720p.
    Dziękuję Polon_us za wyprowadzenie z błędu.

W wymienionych w poprzednim poście programach nie ma możliwości ustawienia odświerzenia.

Niestety po ustawieniu rozdzielczości 1280x720 ekranu TV „milczy” a MacBook dalej nie widzi telewizora.
    Polon_us
    Level 42  
    No cóż, nie ma więcej pomysłów ...
    Niestety MB (iOS) nie są mi znane i nic więcej nie mogę doradzić.

Może rozejrzeć się za programem, który obok rozdzielczości, będzie również mógł ustawiać odświeżanie czy też inne parametry sygnału video?
    filip71
    Level 9  
    Polon_us wrote:
    No cóż, nie ma więcej pomysłów ...
    Niestety MB (iOS) nie są mi znane i nic więcej nie mogę doradzić.

Może rozejrzeć się za programem, który obok rozdzielczości, będzie również mógł ustawiać odświeżanie czy też inne parametry sygnału video?

Polon_us bardzo dziękuję za poświęcony czas i uwagę.
    Może uda mi się taki program gdzieś ściągnąć i poprubuję.