logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Podłączenie odbiornika radiowego do akumulatora samochodowego

Y0x 22 Sie 2018 00:24 1575 16
REKLAMA
  • #1 17397156
    Y0x
    Poziom 6  
    Posty: 10
    Witam
    Mam pewne pytania
    Jeżeli mam odbiornik (radyjko) i podłącze zasilacz 12V o wydajności 500mA tak jest napisane przynajmniej na obudowie wszystko działa.
    Lecz chciałbym je podłączyć w pracy pod akumulator samochodowy 12V czy jest to możliwe czy nic się nie spali czy trzeba coś dodatkowo zastosować ?

    Dziękuję za każdą cenną wskazówkę i radę.

    Moderowany przez Artur k.:

    bynajmniej ≠ przynajmniej !
    Poprawiłem.

  • REKLAMA
  • #2 17397196
    Ture11
    Poziom 39  
    Posty: 5417
    Pomógł: 573
    Ocena: 1120
    Naładowany akumulator samochodowy ma ok. 12,7 V, a podczas ładowania napięcie dochodzi do 14,7 V. Obie wartości mogą być zbyt wysokie dla "radyjka". Czy nie wydaje Ci się, że - abyśmy mogli Ci odpowiedzieć na to pytanie - mogłaby nam być potrzeba wiedza na temat modelu radia, o które pytasz?
  • #3 17397663
    Y0x
    Poziom 6  
    Posty: 10
    Skoro napięcie może się wahać
    A gdybym zastosował przetwornice step Down i ustawił 12V ?
  • REKLAMA
  • #5 17397868
    Y0x
    Poziom 6  
    Posty: 10
    Mam jeszcze pytanie czy przy przetwornice step Down jeżeli napięcie wejściowe wynosi 12.7-15 V A i czy wysoka wydajność pradowa nie spali przetwornicy?
  • REKLAMA
  • #6 17397889
    HD-VIDEO
    Poziom 43  
    Posty: 8018
    Pomógł: 1261
    Ocena: 1867
    Raczej chodzi czy nie spali radia wydajność przetwornicy na poziomie 2A, gdy radio pobiera dużo mniej. Nie spali, pobierze tyle ile musi.

    Trzeba sobie zmierzyć ile to radio pobiera przy 12V, bo nie 500mA
  • #7 17397892
    mariuszp19
    Poziom 35  
    Posty: 2082
    Pomógł: 310
    Ocena: 408
    Y0x napisał:
    wysoka wydajność pradowa

    Czego?

    Radio pobierze tyle prądu, ile mu potrzeba. Skoro pracowało na zasilaczu 500mA, to znaczy, że tyle mu wystarczy. Napisz jakie to radio.
  • REKLAMA
  • #8 17397898
    gumisie
    Poziom 43  
    Posty: 17881
    Pomógł: 1667
    Ocena: 2480
    Y0x napisał:
    Mam jeszcze pytanie czy przy przetwornice step Down jeżeli napięcie wejściowe wynosi 12.7-15 V A i czy wysoka wydajność pradowa nie spali przetwornicy?
    Może w pierwszej kolejności odpowiedz na #2:
    Ture11 napisał:
    abyśmy mogli Ci odpowiedzieć na to pytanie - mogłaby nam być potrzeba wiedza na temat modelu radia, o które pytasz?

    Pozdrawiam
  • #9 17398344
    Y0x
    Poziom 6  
    Posty: 10
    dbp no a625 048 ue yyoko
    Jedynie to jest na obudowie
    Załączniki:
    • Podłączenie odbiornika radiowego do akumulatora samochodowego 20180822_172604.jpg (5.36 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #10 17398371
    Y0x
    Poziom 6  
    Posty: 10
    A mógłby ktoś wytłumaczyć jak wyglądało by na schemacie albo prowizorycznym rysunku gdyb do odbiornika który potrzebuje 12V i powiedzmy 1 A podejmiemy akumulator samochodowy i będzie miał powyżej 12 V i nie wiem ile amperow bo nie rozumiem gdzie wtedy jest spadek tego napięcia i czy przez odbiornik nie popłynie o wiele więcej amperow z akumulatora?
  • #11 17398431
    abart64
    Poziom 34  
    Posty: 1709
    Pomógł: 270
    Ocena: 631
    Nie popłynie. Wyżej już ci tłumaczono że odbiornik pobierze tyle ile mu potrzeba obojętnie czy to z zasilacza czy z akumalatora od czołgu.

    Dodano po 5 [minuty]:

    Napięcie 12V też nie musi być jakieś super dokładne. Zwykle jak jest nominalnie zasilanie 12V to do 14-15V spokojnie można zasilać. Na akumulatorze i tak więcej jak 13V nie będzie a na czas ładowania możesz odpinać radio.
  • #12 17399196
    gumisie
    Poziom 43  
    Posty: 17881
    Pomógł: 1667
    Ocena: 2480
    W przypadku tego "radio_telewizora" :wink: (załącznik: #9) nie widzę żadnego problemu aby go podłączyć bezpośrednio:
    Y0x napisał:
    do akumulatora samochodowego
    Wystarczy pamiętać o biegunowości zasilania. :!:
    Wszelkiego typu, dodatkowe przetwornice w tym przypadku są zbędne.
  • #13 17399262
    SKM 1964
    Poziom 34  
    Posty: 2191
    Pomógł: 150
    Ocena: 660
    Kiedyś na targach u ruskich takie telewizorki często były widywane na różnych stoiskach . Były bezpośrednio podłączone pod akumulator samochodowy wyciągnięty np. z łady . :D Kiedyś nikt nie słyszał o żadnych przetwornicach i ludzie sobie radzili . :|
  • #14 17399278
    Adam-T
    Poziom 41  
    Posty: 5113
    Pomógł: 834
    Ocena: 1093
    Y0x napisał:
    A mógłby ktoś wytłumaczyć jak wyglądało by na schemacie albo prowizorycznym rysunku gdyb do odbiornika który potrzebuje 12V i powiedzmy 1 A podejmiemy akumulator samochodowy i będzie miał powyżej 12 V i nie wiem ile amperow bo nie rozumiem gdzie wtedy jest spadek tego napięcia i czy przez odbiornik nie popłynie o wiele więcej amperow z akumulatora?

    To może taki przykład: powiedzmy że, możesz wypić na raz 3 litry wody i po prostu więcej w siebie nie wlejesz. Teraz z czego pijesz tą wodę - z bańki 5 litrowej (Twój zasilacz) czy z baniaka o pojemności 1000 litrów (akumulator). W jednym i drugim przypadku wypijesz tylko 3 litry obojętnie z czego będziesz pił.
  • #15 17399555
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 37  
    Posty: 5015
    Pomógł: 211
    Ocena: 1011
    gumisie napisał:
    W przypadku tego "radio_telewizora" :wink: (załącznik: #9) nie widzę żadnego problemu aby go podłączyć bezpośrednio:
    Y0x napisał:
    do akumulatora samochodowego
    Wystarczy pamiętać o biegunowości zasilania. :!:
    Wszelkiego typu, dodatkowe przetwornice w tym przypadku są zbędne.

    Zgadzam się. Będzie działać bez problemu.
    Bardziej bym się obawiał uszkodzenia akumulatora gdy nikt nie zauważy, że radyjko wydoi go do zera.
  • #17 17400521
    gumisie
    Poziom 43  
    Posty: 17881
    Pomógł: 1667
    Ocena: 2480
    SKM 1964 napisał:
    Sam ciekawy jestem ile to RTV pobiera prądu .?? Patrząc na tą lampę kineskopową to raczej nie mało ?? :|
    Prawdopodobnie blok TV jest uszkodzony i odłączony a lampa kineskopowa :?: , to pewnie nie więcej jak 10".

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik pyta o możliwość podłączenia odbiornika radiowego do akumulatora samochodowego 12V, który ma wyższe napięcie niż zasilacz 12V 500mA, który wcześniej używał. Odpowiedzi wskazują, że akumulator naładowany ma około 12,7V, a podczas ładowania może osiągnąć 14,7V, co może być zbyt wysokie dla radia. Proponowane rozwiązania obejmują zastosowanie przetwornicy step-down, aby ustabilizować napięcie na 12V. Użytkownicy podkreślają, że radio pobierze tylko tyle prądu, ile potrzebuje, niezależnie od wydajności przetwornicy. Istnieje również obawa o uszkodzenie akumulatora, jeśli radio będzie działać zbyt długo bez nadzoru. Wskazano, że nie ma potrzeby stosowania dodatkowych przetwornic, a podłączenie bezpośrednie jest możliwe, o ile zachowana jest odpowiednia biegunowość.
REKLAMA