Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Żaluzje fasadowe - sterowanie z systemu automatyki

18 Sep 2018 13:04 987 1
  • Level 9  
    Hello. Jestem na etapie wybierania żaluzji fasadowych do domu. W założeniu miałyby być sterowane przez Arduino Mega połączone z Rasberry Pi z Domoticzem.

Zastanawiam się, który wziąć silnik do żaluzji fasadowych:
    - Somfy J4 RTS
    - Somfy J4 WT
    - jakiś inny, polecacie?

Ktoś robił już coś takiego? Z roletami jest prościej, każdy plc wysteruje bo chodzi tylko o podanie L1 i L2. Tutaj sprawa jest inna bo chodzi jeszcze o obrót lameli. Z tego co czytam to odbywa się to przez podanie krótkiego (<1sek) sygnału który steruje żaluzjami.

Widziałem u Anwis'a (producent żaluzji) fajny pilot gdzie można bardzo precyzyjnie ustawić kąt lameli (10 kroków), czy takie coś można (i jak) zrealizować za pomocą Arduino i Domoticza? Chciałbym aby te systemy były otwarte na moja małą automatykę a nie zamknięte np. w pilocie Somfy (który nota bene kosztuje ponad 600zł za obsługę 16 kanałów).

Kolejne pytanie dotyczy kabelków. Rozumiem, że najlepiej jest prowadzić kable od każdej zaluzji fasadowej do centrali. W tym wypadku odpowiedni bedzie kabel 4x0,5? Dodatkowo chciałbym mieć możliwość sterowania przyciskiem naściennym. Od niego do centrali również prowadzę kabel np. 3x0,5 (góra/dół) i podłączam pod wejście cyfrowe.

Czy ktoś może ma coś takiego gotowe, oprogramowane? Są przykłady dot. rolet ale żaluzji jeszcze nie znalazłem.
    Czy wysterowanie krótkich sygnałów (0,1sek) z Arduino Mega może być problematyczne?

Będę wdzięczny za każdą wskazówkę w tym temacie. Zaczynam dopiero (Arduino, PI w drodze) ale zamówienie na żaluzję muszę puścić już teraz (żeby odpowiednio przygotować nadproża w domu). Dlatego potrzebuję znać model silnika.

Thx!
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  • Level 1  
    Cześć,

Podbijam temat.

Jestem na etapie wyboru hardware do inteligentnego domu oraz wyboru żaluzji fasadowych.

Prawdopodobnie moje rozwiązanie będzie się opierać o Raspberry pi + Andruino Mega + Domoticz.

Chciałbym iść w stronę silników przewodowych do żaluzji oraz sterowania poprzez 2 przekaźniki półprzewodnikowe z powodu ich szybszego czasu reakcji niż przekaźników elektromagnetycznych. Od strony logiki zrobię zabezpieczenie, żeby nie można było użyć dwóch przekaźników na raz. Rozumiem, że tego typu przekaźniki będą na tyle szybkie, że będę w stanie w sposób komfortowy obracać lamelami żaluzji?

Frytek, może tobie udało się już ogarnąć ten temat?

Pozdrawiam,
    Grzmac