Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żaluzje fasadowe - sterowanie z systemu automatyki

frytek1986 18 Wrz 2018 13:04 240 0
  • #1 18 Wrz 2018 13:04
    frytek1986
    Poziom 8  

Hello. Jestem na etapie wybierania żaluzji fasadowych do domu. W założeniu miałyby być sterowane przez Arduino Mega połączone z Rasberry Pi z Domoticzem.

Zastanawiam się, który wziąć silnik do żaluzji fasadowych:
    - Somfy J4 RTS
    - Somfy J4 WT
    - jakiś inny, polecacie?

Ktoś robił już coś takiego? Z roletami jest prościej, każdy plc wysteruje bo chodzi tylko o podanie L1 i L2. Tutaj sprawa jest inna bo chodzi jeszcze o obrót lameli. Z tego co czytam to odbywa się to przez podanie krótkiego (<1sek) sygnału który steruje żaluzjami.

Widziałem u Anwis'a (producent żaluzji) fajny pilot gdzie można bardzo precyzyjnie ustawić kąt lameli (10 kroków), czy takie coś można (i jak) zrealizować za pomocą Arduino i Domoticza? Chciałbym aby te systemy były otwarte na moja małą automatykę a nie zamknięte np. w pilocie Somfy (który nota bene kosztuje ponad 600zł za obsługę 16 kanałów).

Kolejne pytanie dotyczy kabelków. Rozumiem, że najlepiej jest prowadzić kable od każdej zaluzji fasadowej do centrali. W tym wypadku odpowiedni bedzie kabel 4x0,5? Dodatkowo chciałbym mieć możliwość sterowania przyciskiem naściennym. Od niego do centrali również prowadzę kabel np. 3x0,5 (góra/dół) i podłączam pod wejście cyfrowe.

Czy ktoś może ma coś takiego gotowe, oprogramowane? Są przykłady dot. rolet ale żaluzji jeszcze nie znalazłem.
    Czy wysterowanie krótkich sygnałów (0,1sek) z Arduino Mega może być problematyczne?

Będę wdzięczny za każdą wskazówkę w tym temacie. Zaczynam dopiero (Arduino, PI w drodze) ale zamówienie na żaluzję muszę puścić już teraz (żeby odpowiednio przygotować nadproża w domu). Dlatego potrzebuję znać model silnika.

Thx!

0 0