Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ograniczona prędkość przez czytnik kart SD na portach USB 3.0 w obudowie

Tytus_ 20 Sep 2018 17:24 1584 13
    Tytus_
    Level 9  
    Cześć.

PC w obudowie Antec GX-500 - na przednim panelu 2x USB 3.0, ale wtyczka nie pasowała do płyty, więc podpięte miałem przez adapter i działało w trybie 2.0. Teraz modernizowałem wnętrze (nowa płyta Asrock Z370 Pro4) i tu wtyczka ładnie pasuje - w końcu mogę cieszyć się prędkością 3.0 bez nurkowania na tył obudowy - pendrive i dysk zewnętrzny śmigają 100-250 MB/s we wszystkich gniazdach.

Również karty micro SD (różne) podane przez czytnik Kingston MobileLite G4 dają transfer do 100 MB/s ... ale tylko w gniazdach płyty. Gdy wpinam czytnik do portów 3.0 w obudowie odczyt/zapis ograniczony jest do 40 (prędkości z benchmarków, czyli tak jakby działało w trybie 2.0). Sprawdzałem ten czytnik na innych PC z obudowami Zalman Z1, oraz SilentiumPC Regnum RG4 (w środku nawet to samo mobo) i tam wszystko idzie pełną prędkością.

Sterowników nie instalowałem z cd dołączonego do mobo, tylko od razu najnowsze. Wygląda jakby ta obudowa gryzła się z tym czytnikiem. Co sądzicie o tym przypadku?
  • Helpful post
    Aseri15
    Level 32  
    Tytus_ wrote:
    Wygląda jakby ta obudowa gryzła się z tym czytnikiem.

Nie wiem co masz na myśli, ale zabawnie to brzmi :D

Jednak wydaje mi się, że to nie jest wina obudowy ( bo niby dlaczego ? ), tylko problem sprzętowy.

Tytus_ wrote:
    Również karty micro SD (różne) podane przez czytnik Kingston MobileLite G4 dają transfer do 100 MB/s ... ale tylko w gniazdach płyty.

Chodzi jak rozumiem o złącza USB z tyłu komputera ?

Tytus_ wrote:
    Gdy wpinam czytnik do portów 3.0 w obudowie odczyt/zapis ograniczony jest do 40 (prędkości z benchmarków, czyli tak jakby działało w trybie 2.0).

A tutaj chodzi o przód komputera ?

Tytus_ wrote:
    Sprawdzałem ten czytnik na innych PC z obudowami Zalman Z1, oraz SilentiumPC Regnum RG4 (w środku nawet to samo mobo) i tam wszystko idzie pełną prędkością.

Sprawdzałeś czytnik, a sprawdzałeś hub USB ze swojej obudowy na tych płytach ?
    Tytus_
    Level 9  
    Aseri15 wrote:

Tytus_ wrote:
    Również karty micro SD (różne) podane przez czytnik Kingston MobileLite G4 dają transfer do 100 MB/s ... ale tylko w gniazdach płyty.

Chodzi jak rozumiem o złącza USB z tyłu komputera ?

Tak, porty usb 3.0 z tyłu płyty głównej

Aseri15 wrote:

Tytus_ wrote:
    Gdy wpinam czytnik do portów 3.0 w obudowie odczyt/zapis ograniczony jest do 40 (prędkości z benchmarków, czyli tak jakby działało w trybie 2.0).

A tutaj chodzi o przód komputera ?

Tak, porty usb 3.0 z przodu obudowy (hub podpięty kablami do płyty).

Aseri15 wrote:

Sprawdzałeś czytnik, a sprawdzałeś hub USB ze swojej obudowy na tych płytach?

Na miejscu nie mam drugiego PC, więc z tym muszę odwiedzić znajomego, zatem czy wystarczy przepiąć wtyczkę huba do płyty drugiego PC bez większej zabawy?
  • Helpful post
    ul1002

Level 35  
    Uruchom komputer z pendrive jakiś live system np. ubuntu live i sprawdź jak to działa.
    Tytus_
    Level 9  
    ul1002 wrote:
    Spróbuj, z transferem natywnego 3.0 powinie sobie poradzić

W sensie zwykłe kopiowanie? (nie benchmark), na windowsie, czy ubuntu?
    Tytus_
    Level 9  
    Odpaliłem ubuntu wersja polska 14.04PL LTS - 1GB kopiuje w 10sek (w obie strony), przy większych plikach wygląda to dziwnie - startuje od 150MB/s, następnie powoli i jednostajnie spada do 60 i tyle utrzymuje (wszystkie porty 3.0 tak samo). Czyli coś z win10/sterowniki nie halo?
    Tytus_
    Level 9  
    Na ubuntu gdzie by się nie podpiął to nie utrzymuje stałej prędkości. Startuje szybko, ale idzie z tendencją spadkową. Przy mniejszych plikach tego się nie odczuwa, bo nawet nie zdąży włączyć się licznik prędkości, ale prędkość 3.0 jest.

https://www.youtube.com/watch?v=iJT0T7oD8Fg

A na win10 wygląda to tak: https://www.youtube.com/watch?v=Fmgp_GClNUw

EDIT: Podpiąłem hub z mojej obudowy do innego PC i dalej jest ograniczenie do 40MB/s, następnie odwrotnie: hub z innej obudowy do mojego PC i tu idzie pełną prędkością.

Tu można by zawęzić diagnozę: walnięty hub, albo czytnik ... ale czytnik ten działa z prędkością usb 2.0 tylko i wyłącznie w hubie mojej obudowy (wszędzie indziej jest ok - wpinałem już chyba we wszystkie gniazdka świata), natomiast inne nośniki wpięte w hub tej obudowy działają normalnie w prędkości 3.0.

Hub wymontowałem, przedmuchałem sprężarką (również czytnik) i porównując pod lupą z innymi wtyczkami/gniazdami na stykach wszystko wygląda ok.
  • Helpful post
    WojtasJD
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Tytus_ wrote:
    Wygląda jakby ta obudowa gryzła się z tym czytnikiem.

Możliwe, że czytnik Kingston MobileLite G4 nie wchodzi dostatecznie głęboko w gniazdka USB 3.0 obudowy (płytka z gniazdkami USB i audio jest za głęboko i obudowa czytnika zawadza).

Złącze USB3.0_A ma osobną sekcję 4 pin: zasilanie Vcc i GND oraz para różnicowa D-/D+ (USB 2.0) i kolejna przesuniętą sekcję 5 pin: kolejne pary różnicowe SSRX-/SSRX+, SSTX-/SSTX+ (USB 3.0) oraz GND_DRAIN.

Można wetknąć "nie do końca" urządzenie USB 3.0 i przez brak kontaktu linii SS.. połączy się po USB 2.0.

Czy łączy się po USB 2.0 (High-Speed) czy 3.0 (SuperSpeed) to sprawdź sobie np. programikiem USB Device Tree Viewer.
    (-> Connection Information -> Device Bus Speed)

BTW: chociaż wypadł nieźle prosty test prędkości na NTFS @ Ubuntu (porównując do Windows) to był kiepski pomysł przez podsystem FUSE (Filesystem in Userspace) po drodze - zobacz jak marnie wypada NTFS np. tu:
    https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=linux-40-hdd&num=1
    https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Linux-4.7-FS-5-Way

Zamiast bawić się w kopiowanie i patrzeć na dziwne prędkości przez bufor 'po drodze' lepiej było zrobić benchmark nośnika pod Ubuntu aplikacją Dyski...
    Tytus_
    Level 9  
    WojtasJD wrote:

Możliwe, że czytnik Kingston MobileLite G4 nie wchodzi dostatecznie głęboko w gniazdka USB 3.0 obudowy (płytka z gniazdkami USB i audio jest za głęboko i obudowa czytnika zawadza).

Przyglądałem się temu wcześniej i wygląda, że obudowa czytnika i ta w której siedzi hub nie blokują się nawzajem (może coś wewnątrz wtyczki czytnika).

WojtasJD wrote:

Można wetknąć "nie do końca" urządzenie USB 3.0 i przez brak kontaktu linii SS.. połączy się po USB 2.0.

To by się zgadzało - gdy wetknąłem pendrive płytko (aby tylko wykryło) działał on w 2.0 - "dopchnięcie" nie zmieniło tego stanu rzeczy, dopiero ponowne pełne wetknięcie dało pracę w 3.0. Hub ten mam już wymontowany z obudowy:

WojtasJD wrote:

Czy łączy się po USB 2.0 (High-Speed) czy 3.0 (SuperSpeed) to sprawdź sobie np. programikiem USB Device Tree Viewer.
    (-> Connection Information -> Device Bus Speed)

Pendrive:

Czytnik:

W ferworze otworzyłem ten czytnik (niechcący przy wyjmowaniu, nic mu się nie stało, tylko puścił klej łączący elementy obudowy, działa nadal po staremu). Ogólnie lekko zwichrowane piny:

Postanowiłem zamówić nowy - zobaczymy co będzie. Dodam, że podłączałem również przez przedłużacz (3.0 oczywiście) i wraz działało to w 2.0.
    Tytus_
    Level 9  
    Witajcie ponownie, dziś dotarł nowy czytnik (taki sam model) i w hubie usb 3.0 obudowy daje przepływ pełną prędkością :)

Niewyjaśnionym wciąż pozostaje kwestia, dlaczego inne nośniki działały prawidłowo, a czytnik tylko w prędkości 2.0, podczas gdy w innych gniazdach działał on w 3.0. Nie widzę innego wyjaśnienia, niż takie, że hub również nie jest 100% sprawny (póki co działa).

Problem można uznać za rozwiązany, dziękuję wszystkim za pomoc.