Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dogrzewanie domu za pomocą kolektora Heat pipe

pkorol 22 Paź 2018 20:46 255 9
  • #1 22 Paź 2018 20:46
    pkorol
    Poziom 15  

Witam, dobra wiadomość dla posiadaczy kolektorów słonecznych, teraz możecie grzać nie tylko wodę ale również i powietrze za pomocą swoich kolektorów. Jest to aktualne w zimie, kiedy sprawność kolektorów taka sobie. Na przykład dziś, kolektor nagrzał wodę w zasobniku buforowym do 30C, pompka CWU nawet nie drgnęła, bo temperatura w drugim zasobniku CWU jest wyższa. Opracowałem i wdrożyłem instalację która wykorzystuje każdy promil ciepła wyprodukowany przez kolektor. A mianowicie pompuje tą wodę z zasobnika buforowego przez wężownicę która grzeje świeże powietrze dostarczane do domu za pomocą gruntowego wymiennika ciepła (GWC).

Instalacja wygląda następująco:
    Zainstalowałem kolektor 18 rurowy heat pipe na gruncie (przed domem). Grupa pompowa i zbiornik 150l tuż obok (zbiornik wkopany w ziemię). W zbiorniku 2 wężownicy, od kolektora i od wężownicy co grzeje obecnie powietrze. W układzie kolektora i wężownicach standardowo glikol. Od początku całą instalacja w jej obecnym kształcie była przeznaczona do grzania powietrza a że latem nie jest to potrzebne to grzałem wodę CWU. Woda podłączona do wymiennika płytowego który podłączony z kolei bezpośrednio do kolektora. Czyli: kolektor, wymiennik płytowy, wężownica w zasobniku buforowym. Więc CWU odbiera ciepło bezpośrednio z kolektora tyle ile da się, reszta wędruje w zasobnik buforowy.
    W okolicach kolektora biegnie GWC 30 mb. Do GWC wpuściłem wężownicę 50 mb rury solarnej podłączonej do wężownicy w zbiorniku buforowym i pompką obiegową. Powietrze przechodząc przez wężownicę ogrzewa się. Latem planuję puszczać tą wężownicą nadmiar ciepła by rozgrzać grunt około GWC tym samym uzyskać dodatkowe ciepełko w zimie. Oczywiście wylot w domu będzie zamknięty a ten co na polu przed domem będzie otwarty. W planach instalacja jakiegoś sterownika który będzie sterował pompką.

Zaletą instalacji jest, prostota wykonania, niema żadnej kolizji z czymkolwiek, dostępność materiałów. Dla posiadaczy instalacji dachowych też się nada, wystarczy trochę pokombinować i już.

Instalacja działa już tydzień. Myślę, że można to jakoś podsumować. Moim zdaniem instalacja dział lepiej niż spodziewałem się. Pompka obiegowa chodzi cały czas. W baniaku na dzień dzisiejszy temperatura wody osiąga 28C, w rurze przy grzałce 22,5C z anemostatu oddalonym od grzałki o 15 metrów dmucha 16C, na polu w tym momencie mam 10C. W chwili obecnej i w każdy pogodny dzień uruchamiam wentylator kanałowy zainstalowany na czerpni GWC który dmucha 350m3/h. Gdy wentylator wyłączony to jest ciąg powietrza ale taki sobie. Koszt instalacji: rura 30 mb, zakopanie, wężownica, pompka, borygo= około 2500 zł.

0 9
  • #2 22 Paź 2018 21:03
    tronics
    Poziom 36  

Wszystko fajnie, tylko takie piękny słoneczny styczniowy poranek z -10°C i ciepełka nie będzie do 11-12 zanim szron z rur nie zejdzie ;) To największa wada próżniówek niestety. W tej sytuacji kolektor płaski sprawdzi się lepiej.

0
  • #3 22 Paź 2018 21:14
    pkorol
    Poziom 15  

Dałem z tyłu rur blachę trapezową czarną, może nie będzie tak źle?

0
  • #4 23 Paź 2018 13:24
    Sstalone
    Poziom 27  

Chciałbym zobaczyć wyliczenia opłacalności takiego działania...

Moim zdaniem bez sensu jest akumulacja ciepła w gruncie. Większy sens ma wykorzystanie kolektorów do podgrzewania powietrza. Tylko wymaga to ocieplenia odcinka rury doprowadzającej powietrze do domu, co oznacza że wymiennik kolektorowy powinien być na końcowym odcinku. Niestety takie działanie powoduje podniesienie temperatury powietrza przepływającego wcześniej przez GWC w stosunku do powietrza zewnętrznego. Przykład pokazuje, że stosowanie szeregowe dwóch źródeł ciepła niskotemperaturowych zmniejsza efektywność jednego z nich.

0
  • #5 23 Paź 2018 15:13
    pkorol
    Poziom 15  

Powiem tak, wyliczeń niema bo się na tym nie znam. Na pewno skorzystają z tej opcji posiadaczy kolektorów dachowych, bo wystarczy, dołożyć wężownicę "powietrzną", przy wymienniku ciepła. Ja natomiast, i tak miałem w planach budowę drugiej nitki GWC doprowadzającej powietrze stricte na kuchnię i tak teraz mam. Gdybym nie wpadłem na pomysł budowy wężownicy "powietrznej" to instalacja kolektora tylko do grzania ciepłej wody kompletnie się nie opłaca, za wodę gorącą płacę około 300 zł rocznie (cały rachunek za gaz 1600 zł: CO, CWU i gotowanie). Dla tego grzałka powietrzna uzasadniła zakup kolektora. Mam też w planach instalację pompek 12V i 1-2 panele fotowoltaiczne by to wszystko śmigało całkowicie autonomicznie. Zobaczę jakie będą wyniki po zimie, możliwie, że wężownica zostanie przesunięta w stronę domu jak najbliżej anemostatu. Temperatura w okolicy wężownicy trzyma się cały czas w granicach 18-28C.

0
  • #6 30 Paź 2018 19:52
    pkorol
    Poziom 15  

Chciałbym zwrócić uwagę na to, że dogrzewam GWC odpadami, czyli ciepłem które i tak nie morze być spożytkowane i przepadnie gdy przyjdą pochmurne dni.

0
  • #7 31 Paź 2018 23:35
    pkorol
    Poziom 15  

Witam, wygrzebałem informację o kumulacji ciepła w gruncie, jest takie coś w Kanadzie miejscowość Drake Landing. Akumulator pozwala zaoszczędzić 110 Gj. Próbowałem to obliczyć w m3 gazu i wychodzi ponad 2000 m3 gazu oszczędzają rocznie na ogrzewaniu. Coś chyba źle obliczyłem, bo tyle to spalam przez 3 lata jak nie więcej.

0
  • #8 01 Lis 2018 13:29
    MAŁSZYK
    Poziom 14  

Zapał jest a hybrydy no spełniają się ale nie w naszym klimacie pzdr

0
  • #9 14 Lis 2018 22:36
    pkorol
    Poziom 15  

Tak wygląda całą instalacja: grupa pompowa nad zbiornikiem 150 litrów, wężownica, wymiennik ciepła, czerpnia z wentylatorkiem wspólna na dwa GWC. Pompka 12v Foton cały czas pompuje przez wężownicę borygo. Schładza zbiornik w nocy o jakieś 3 C. W dzień jak świeci słońce załączam wentylator.

0
  • #10 10 Gru 2018 08:15
    pkorol
    Poziom 15  

Witam, zabieram się do robienia koncentratora słonecznego:). Paski lustra naklejone na styropian i uformowane tak by odbijać słońce na kolektor. Wczoraj udało się taflą lustra o wymiarach 50 cm na 1 m podnieść temperaturę na kolektorze o 0.5C

0