Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zapowietrzająca się instalacja C.O., a sposób podłączenia pompy obiegowej

Xaveri 16 Nov 2018 10:19 1677 3
    Xaveri
    Level 17  
    W mojej starej i otwartej instalacji C.O. niedawno pojawił się wymiennik ciepła i pompa. Pojawił się też problem - pompa mimo prób odpowiatrzania nadal młuci powietrze i w ciągu ostatniego miesiąca już 2x musiałem odpowietrzać najwyżej położony kaloryfer (łazienka) bo około 20% przestało grzać. Całość jest podłączona tak, że woda z powrotu przepływa kolejno przez odmulacz z magnesem, następnie trafia do wymiennika, następnie
    filtr siatkowy, pompę i dalej na obieg grzewczy. Takie rozwiązanie powoduje, że pompa jest mocno stłumiona na ssaniu co uważam za błąd wykonawczy. Odpowietrznik automatyczny mam pomiędzy wymiennikiem a filtrem siatkowym na krótkim ale poziomym odcinku rury. Co z tym począć?
    gersik
    Level 32  
    Odpowietrznik automatyczny założony przed pompą będzie zaciągał powietrze. Podeślij zdjęcia.
    Xaveri
    Level 17  
    Odpowietrznik automatyczny potraktowałem jak ręczny tzn. po odpowietrzeniu na wyłączonej pompie go zakręciłem (ma uszczelkę). Ewe. zamienię go na grzejnikowy - będę miał pewność, że jest szczelnie. Dodatkowo na pełnych obrotach odkręciłem dekielek w pompie na jakiś czas żeby ją odpowietrzyć, ale zaczęła się dość mocno lać woda więc zakręciłem z powrotem.
    Zdjęcie poniżej:

Jeżeli problem będzie się powtarzał to w przyszłym sezonie grzewczym pompa razem z filtrami powędruje na dół (jest jeszcze z 0,4m do podłogi), a odpowietrznik na trójnik w miejsce gdzie teraz jest kolanko przed filtrem siatkowym.

Edit 22.11.2018:
    Rozwiązanie tymczasowe - odpowietrznik zmieniony na ręczny, pompa przestawiona na drugi bieg (z 3), odpowietrznik automatyczny poszedł na grzejnik w łazience który się zapowietrzał najbardziej bo jest pierwszy i najwyżej położony.
    Xaveri
    Level 17  
    Pojawił się kolejny problem tj. zapowietrzył się grzejnik na przedpokoju - w pomieszczeniu gdzie mam sterownik kotła. Grzeje już tylko połowa więc lada chwila kocioł mi zacznie przegrzewać pozostałe pomieszczenia próbując podbić temperaturę.
    Tego grzejnika nie ma jak odpowietrzyć - musiał bym spuszczać wodę z instalacji i powoli napełniać. Jest tam taki zawór jak na zdjęciu (nie ruszany od 50+ lat). Czy tam gdzie zaznaczyłem strzałkami jest gwint calowy, rurowy? Wtedy spróbował bym to rozkręcić, wkręcił bym kolanko redukcyjne na 1/2" i zamontował odpowietrznik automatyczny.
    Ktoś wie na 100% (na podstawie praktyki), że tam nie ma gwintu metrycznego, drobnozwojnego?!

Edit:
    Poszperałem w garażu i znalazłem zawór tego samego typu, ale o rozmiar mniejszy i tam jest gwint calowy, rurowy ale bardzo krótki.
    Uszczelnienia na stożek. Ze względu na wiek nie zdecyduję się tego ruszać. Trzeba będzie zlikwidować przyczynę zapowietrzania...

Zdjęcia zaworu zamieszczam dla potomnych:
    Zapowietrzająca się instalacja C.O., a sposób podłączenia pompy obiegowej Zapowietrzająca się instalacja C.O., a sposób podłączenia pompy obiegowej Zapowietrzająca się instalacja C.O., a sposób podłączenia pompy obiegowej