Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec Ariston, sterownik euroster. Temperatura na sterowniku spada zamiast rosnąć

04 Gru 2018 07:01 477 8
  • Poziom 2  
    Witam,
    Mam problem ze sterownikiem. Podczas grzania pieca, temperatura na sterowniku spada zamiast rosnać. Piec włącza sie np. przy temperaturze 20 stopni a podczas grzania na sterowniku widnieje temperatura 19,9. 19,8 itd. Proszę o pomoc to jest nowy sterownik. W starym działo sie to samo więc Pan od napraw kazał zmienic, lecz dzieję sie to samo. Bardzo proszę o pomoc.
  • Poziom 18  
    Nie wiem gdzie jest umiejscowiony sterownik, zakładam że nie tuż przy grzejniku? Zanim ciepłe powietrze do niego dotrze może minąć jakiś czas i temperatura na sterowniku może się jeszcze obniżyć( w niewielkim stopniu). Jest to jak najbardziej normalne zachowanie.
  • Poziom 36  
    Katarzyna266 napisał:
    Piec włącza sie np. przy temperaturze 20 stopni a podczas grzania na sterowniku widnieje temperatura 19,9. 19,8 itd

To jest tzw. bezwładność ogrzewania, czyli układ centralnego potrzebuje czasu zanim osiągnie temperaturę roboczą i zacznie grzać.
    U mnie potrzeba co najmniej ok. 5 minut zanim regulator pokojowy zacznie reagować i zamiast spadku temperatury będzie widać wzrost.
    Z opisu wynika, że ogrzewasz stary budynek, bez ocieplenia i wystarczy te kilka minut zwłoki, aby temperatura spadła o kolejne 0,1-0,2 stopnia.
    Jeśli u Ciebie jest zwłoka kilku minut to kocioł musi ciągle grzać przez te kilka minut, aby nadrobić straty i wyrównać temperaturę, potem musi grzać kolejne X minut, aby podnieść temperaturę do żądanego poziomu.
    Katarzyna266 napisał:
    W starym działo sie to samo więc Pan od napraw kazał zmienic, lecz dzieję sie to samo

Skoro w starym było tak samo to widocznie taka jest specyfika Twojego budynku (nieocieplony, z dużymi stratami energii) i Pan od napraw chyba doradza w sprawach o których nie ma większego pojęcia.
    Pytanie zasadnicze, czy finalnie kocioł dogrzewa Ci mieszkanie i jest w nim względnie ciepło, bo znając życie moc kotła będzie pewnie zbyt duża, co prowadzi do taktowania kotła i są problemy z dogrzewaniem.
    Mam podobny problem, też Poznań i podobna reakcja regulatora ale u mnie spada najwyżej 0,1 stopnia, a nie aż o 0,2. Poza tym warto sprawdzić, czy to, żę regulator pokazuje 20 to czy faktycznie jest wtedy 20 przy regulatorze, bo często i gęsto regulatory trzeba skalibrować i skorygować im wskazania temperatury, bo mają tendencję do zawyżania wskazań.
    Czyli bierzesz sprawdzony termometr i montujesz go obok regulatora, wskazania regulatora i termometru po ustabilizowaniu temperatury powinny być te same.
    Jeśli są różne to zwykle regulatory mają opcję korekty temperatury w MENU serwisowym itp.
  • Poziom 18  
    BUCKS napisał:
    mnie spada najwyżej 0,1 stopnia, a nie aż o 0,2.

W niektórych sterownikach histerezę zał/wył można regulować - nie wiemy jaki to sterownik.
  • Poziom 36  
    Podaj też dokładny model kotła z którego korzystasz to będę mógł zobaczyć jaką ma moc oraz podaj ile m2 ogrzewasz, czy mieszkanie sąsiaduje z ogrzewanymi pomieszczeniami, czy ma np. zimną piwnicę itp., czy okna masz nowe PVC, czy jeszcze stare drewniane tzw. skrzynkowe to da trochę szerszy pogląd na Twoją sytuację.

Dodano po 6 [minuty]:

charlee napisał:
    W niektórych sterownikach histerezę zał/wył można regulować - nie wiemy jaki to sterownik.

zwykle regullacja histerezy to wybór pomiędzy 1,0 stopnia albo 0,5 stopnia, co i tak nie uchroni autorki od wychłodzenia i spadku temperatury o 0,1-0,2 stopnia.
    Dla przykładu mój regulator ma histerezę 0,5 stopnia, czyli mam ustawione 20,8, więc regulator włącza grzanie przy 20,5, a wyłącza przy 21,0, a mimo to pomimo włączenia kotła przy 20,5 to regulator może zejść do 20,4 jeśli jest zimno, bo czas potrzebny do nagrzania instalacji oznacza dalsze wychłodzenie pokoju. Ja akurat mam taką charakterystykę swojego lokalu i ogrzewania w starym budownictwie bez ocieplenia i przy przewymiarowanym kotle o mocy min. 9,5kW.
    Podejrzewam, że autorka ma podobną sytuację do mojej. W nowoczesnym budownictwie spadek o 0,1-0,2 stopnia w ciągu kilku minut jest nie możliwy, chyba, że przy otwartym oknie ale w starym budownictwie jest to pewnego rodzaju normą.
    Można próbować to zminimalizować ale zakres modyfikacji jest zwykle ograniczony i jest to też kwestia indywidualna ale nie szukał bym winy w samym regulatorze, owszem on też będzie miał w tym swój udział ale nie jedyny.
  • Poziom 2  
    Dziękuję za odpowiedzi. Mieszkam w domu jednorodzinnym, faktycznie dom jest stary. Około 60m2.Piec to ariston egis plus 24ff. Piec ma 5lat. W marcu tego roku wymieniana była plyta główna. Stary sterownik to delta dore i chodził bez zarzutu. Kilka dni temu podczas grzania zauważyłam, że piec długo chodzi a temperatura nie wzrasta. Potrafiło byc tak że początkowa temperatura wynosiła 21stopni, piec grzał cały czas, a na wyświetlaczu było 20,1 także wydaję mi się,że to duża różnica. Nowy sterownik to euroster 2006tx. I dzieję się podobnie. Piec potrafi działać pół godziny a temperatura nie drgnie. Dzisiaj w nocy temperatura spadła do 18,7 a piec się nie włączył. Choć ustawione jest na 19. Zauważyłam, że aby piec sie uruchomił musi byc 0,4 stopnie różnicy. W starym sterowniku tak nie było. Ogólnie bardzo wolno sie teraz nagrzewa i w domu nie jest za ciepło. Sterownik nie stoi przy grzejniku.
  • Poziom 18  
    Katarzyna266 napisał:
    Dzisiaj w nocy temperatura spadła do 18,7 a piec się nie włączył. Choć ustawione jest na 19

Histereza tego eurostera ma od 0,4 do 1,0 stopnia czyli dobrze zauważyłaś. Sterownik nie będzie miał wpływu na tempo nagrzewania. Czy grzejniki są w miarę równo rozgrzane na całej powierzchni po powiedzmy 20min pracy kotła? Dół pewnie będzie chłodniejszy ale nie powinien być całkiem zimny.
  • Poziom 36  
    Katarzyna266 napisał:
    Mieszkam w domu jednorodzinnym, faktycznie dom jest stary.

Jeśli to Twój dom i jesteś właścicielką, a nie tylko najemcą to ja bym rozważył opcję ocieplenia, bo z racji szybkiego spadku temperatury to zakładam, że takowego nie ma, a ocieplenie daje wymierne korzyści.
    Z jednej strony duży koszt inwestycyjny ale potem masz mniejsze straty energii co oznacza mniejsze koszty na ogrzewanie i lepszy komfort cieplny. Przynajmniej ja bym robił wszystko, aby taki dom ocieplić.

Katarzyna266 napisał:
    ariston egis plus 24ff

Jeśli dobrze poszukałem w necie to wychodzi, że ten kocioł ma minimum 9,8kW, czyli gorzej niż mój atmosferyk Vaillanta, który ma znamionowo 9,1kW ale jest ustawiony na 9,5kW.

Katarzyna266 napisał:
    Około 60m2

Ja mam 100m2 ale mieszkanie w starym budynku i męczę się z kotłem o mocy 9,5kW, Ty masz 60m2 i masz kocioł o mocy ok. 10kW.
    Powiedziałbym, że masz jeszcze gorzej niż ja.

Przyjmując np. 100W/m2 to daje to zapotrzebowanie 6kW dla mrozów -20, czyli na obecne warunki potrzebujesz poniżej 3kW stałewj mocy, a Twój kocioł ma ok, 10kW.
    To oznacza, że musi taktować.
    Nie wiem jaką masz isntalację c.o. ale u mnie pomogła wymiana grzejników na większe i zwiększenie średnic rurek, bo mam instalację w oparciu o tzw. trójniki.
    Moje prywatne modyfikacje okazały się skuteczne i widać gołym okiem poprawę komfortu cieplnego.
    Być może u Ciebie potrzebne byłyby podobne modyfikacje, aby instalację dopasować niejako do kotła.
    Dodatkowo można próbować zmienić ustawienia samego kotła + ustawienia regulatora pokojowego, bądź jego umiejscowienie, czasem przeniesienie na inną ścianę robi różnicę.
    Dodatkowo może w grę wchodzić hydrauliczne wyregulowanie instalacji c.o., temat jest jak rzeka, wiem, bo sam przechodziłem przez podobny problem.
    Pierwotnie choć instalację robili mi zawodowcy to dopiero po moich amatorskich zmianach instalacja zaczęła działać w miarę sensownie. Smutne ale prawdziwe.

Katarzyna266 napisał:
    Kilka dni temu podczas grzania zauważyłam, że piec długo chodzi a temperatura nie wzrasta

hmm to dziwne, bo jeśli kocioł ma moc minimalną 10kW i chodzi długo to te ciepło gdzieś musi być przekazywane i grzejnik musi być ciepły.
    Chyba, że masz problem z grzejnikiem w pokoju z regulatorem, pozostałe grzejniki grzeją bardziej, a ten nie dostaje wody w wystarczającej ilości.
    Organoleptycznie gdziejnik jest ciepły mniej więcej tak samo jak pozostałe, czy jest zdecydowanie chłodniejszy.
    Może ktoś zakręcał jakiś zawór, może masz głowicę termostatyczną i ktoś z domowników ją skręcił?
    Ja bym przyjrzał się instalacji, czy ona działa prawidłowo, bo to mi sugeruje, że coś masz z przepływem wody przez grzejnik.

Katarzyna266 napisał:
    Piec potrafi działać pół godziny a temperatura nie drgnie.

U mnie po 20-30 minutach pracy palnika na kotle czuć wyraźnie różnicę, więc nie może być tak, że po 30 minutach masz nadal zimno.
    Masz gdzieś zblokowany przepływ wody w instalacji c.o.
    Na odległość trudno mi wskazywać co konkretnie padło ale tu nie ma nic skomplikowanego, grzejnik grzeje wtedy kiedy przz niego przepływa gorąca woda podgrzewana przez kocioł. Skoro grzejnik jest chłodny i nie nagrzewa pomieszczenia to masz problem z przepływem wody. Może jakiś zawór się zatkał. Próbuj pomacać rurki i stwierdzić, które są gorące, a które zimne to mniej więcej ustalisz w którym miejscy jest blokada i nie płynie ciepławoda w wystarczającej ilości.

Katarzyna266 napisał:
    Choć ustawione jest na 19. Zauważyłam, że aby piec sie uruchomił musi byc 0,4 stopnie różnicy

Jak pisał charlee ten regulator ma histerezę 0,4 lub 1,0 stopnia ale nie wiem jak ona działa.
    Jak działa na moim regulatorze to już pisałem wyżej. Być może Eurtoster działa tak ustawisz 19,0 to grzanie włącza się przy 18,6 i wyłącza przy 19,0.
    Na moim Salusie po ustawieniu 19,0 ogrzewanie włączyłoby się przy 18,7, a wyłączyło przy 19,2.
    Jeśli chcesz, aby w nocy 19,0 było minimum to regulator ustaw sobie na 19,4.
    Ja mam całą dobę tę samą temperaturę, także nie stosuję nocnego obniżania.
    Choć w moim Salusie ja mam histerezę 0,5 stopnia i działa ona tak.
    Mam na regulatorze 20,8

Katarzyna266 napisał:
    Ogólnie bardzo wolno sie teraz nagrzewa i w domu nie jest za ciepło

Jak na moje oko coś Ci szwankuje instalacja c.o. i to nie wina regulatora. Choć jego charakterystyka pracy może mieć wpływ na komfort cieplny ale regulator nie ma wpływu na to, że kocioł pracuje 30 minut, a Ty nie czujesz ciepła i temperatura nie chce rosnąć. Dla mnie ewidentnie instalacja wymaga jakiejś interwencji.

Dodano po 5 [minuty]:

Jakie masz grzejniki? Stare żeliwne, czy nowoczesne stalowe płytowe, czy aluminiowe itp.? Po Twoim opisie to raczej bym się spodziewał starych żeliwnych.
  • Poziom 2  
    Grzejniki są nowe, a dom ocieplony. Dzisiaj w nocy piec dobrze grzał, Może to dziwne, ale w dzień tez było lepiej na razie nie chce zapeszać. Nie mam pojęcia od czego to zależało. Może faktycznie ten stary sterownik się popsuł a nowy potrzebował czasu. Będę teraz obserwować czy nic sie nie zmienia.

Dodano po 4 [minuty]:

Bardzo dziękuję za wszystkie wiadomości i pomoc:)