Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec - węgiel, drewno - na ile otwarty czopuch

raficool 05 Dec 2018 08:57 2328 6
    raficool
    Level 6  
    Chodzi mi o palenie węglem i drewnem. Jest tez dmuchawa. Na ile macie otwarte przymykanie komina (czopuch)? Dmuchawę mam ustawiona na około 20%. Drzwiczki wszystkie zamknięte. Tylko na ile otworzyć wyjście na komin? Fachowiec mówi że na 100%. Ale wtedy w piecu jest rewolucja i wydaje mi się że wtedy całe ciepło idzie w komin. Co o tym myślicie?
    Piec Semrau.

Pozdrawiam.
    raficool
    Level 6  
    No ok. Wszystko dobrze. Ale chciałem od Was praktykujących usłyszeć na ile otworzyć właśnie na komin?
    Sstalone
    Level 31  
    raficool wrote:
    No ok. Wszystko dobrze. Ale chcialem od Was praktykujacych uslyszen na ile otworzyc wlasnie na komin ?

Wszystko zależy od ciągu w kominie. Jak masz za duży ciąg, to przymykasz. Najczęściej ciąg się zwiększa gdy są wiatry albo gdy jest bardzo zimno. Ja np. zamykam czopuch, gdy się nie pali.
    raficool
    Level 6  
    Tak ale palisz węgiel, drewno? I masz dmuchawę?

Dodano po 57 [sekundy]:

No i jak się nie pali w piecu to bez różnicy czy jest otwarty czy zamknięty?
    Sstalone
    Level 31  
    raficool wrote:
    Tak ale palisz wegiel drzewo ? I masz dmuchawe ?

Dodano po 57 [sekundy]:

No i jak sie nie pali w piecu to bez roznicy czy jest otwarty czy zamkniety

Różnie, mam kocioł przystosowany do dolnego spalania drewna i węgla grubego oraz miału od góry, mam też dmuchawę ale używam ją tylko do spalania miału.

Generalnie przekrój czopucha i dawkowanie powietrza przez szczelinę lub dmuchawę to są elementy połączone. Jak zmniejszysz przekrój czopucha, możesz to zniwelować podnosząc obroty dmuchawy, wtedy zwiększa się prędkość przepływu gazów przez mniejszy przekrój. Dlatego jeżeli to możliwe, to najpierw należy czopuch otworzyć na maksa i spróbować regulować prędkość spalania paliwa obrotami wentylatora, jeżeli uda się nam dobrać odpowiednie obroty wentylatora i szczelinę w nim, to je zostawiamy, a ewentualne zwiększenie ciągu w kominie w inne dni niwelujemy zmniejszając przekrój czopucha.

Jeżeli przy maksymalnym otwarciu czopucha i minimalnych możliwych obrotach wentylatora oraz minimalnej szczelinie szybkość spalania jest zbyt duża, to należy zmniejszyć przekrój czopucha do takiej, przy której wentylator może pracować przy najmniejszych obrotach.

Ja zamykam czopuch, gdy się nie pali, aby nie występowała dodatkowa wentylacja w kotłowni.
    raficool
    Level 6  
    Ok. Dzieki za porady. Bede probowal co da sie zrobic.