Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki piec kondensacyjny kupić i czy Termet EcoCondens Gold Plus 25kW będzie ok?

haug 08 Dec 2018 10:53 840 7
Bosch
    haug
    Level 9  
    Witam wszystkich.Prosze o pomoc w doborze kotła kondensacyjnego do mieszkania w bloku.Blok trzypiętrowy mieszkanie na trzecim piętrze, ściany ocieplone 5cm wełny mineralnej strop 10cm.Grzejniki 4szt Fondital 50 żeberek plus drabinka w łazience.Mieszkanie 65m2.
    Myślę o kotle Termet Ecocondens Gold plus 25kw.Bardzo proszę o sugestie.Na stronie ciepło właściwe wyszła mi moc od 2.8kw do 4.8kw przy -20.Serwis mam Termet,Ariston,immergas,Junkers,de Dietrich.
  • Bosch
    Wojewoda82
    Level 28  
    Czyli jednak postanowiłeś wymienić Termet MiniMax elegance Turbo 24/24?

Zepsuł się ten kocioł?

Strona ciepłowłaściwe słabo radzi sobie z wyliczaniem zapotrzebowania na ciepło mieszkań. Ile ci poszło gazu wliczając jego zużycie np w listopadzie ?(domyślam się że w twojej okolicy średnia temperatura dobowa była w okolicach 0 do + 5 stopni). Policz zużycie m3 za listopad, (chyba ze podajesz licznik co miesiąc to masz już przeliczone w kW na fakturze), pomnóż to razy ok 10,5, pomnóż przez sprawność kotła turbo 0,9, podziel na 30 dni i to na 24 godziny. Wyjdzie ci przeciętne zapotrzebowanie w temperaturach na zewnątrz około 0-5 stopni. Maksymalne dla mrozów pomóż razy 2.

Na stronie ciepłowłaściwe przeciętne (nie maksymalne) zapotrzebowanie mi wychodzi według wyliczeń około 3,5kW a listopadzie przeciętnie mi wyszło (Z CWU) 1,8kW/h. Dla mnie spora różnica.
  • Bosch
    haug
    Level 9  
    Tak postawione.Za listopad wyszło mi 147m3 wliczając grzanie 22C razem z prysznic i gotowanie.

Dodano po 2 [minuty]:

Kocioł chodzi bez problemu,ale postanowiłem sprzedać dołożyć do kondensacyjnego
    BUCKS
    Level 39  
    Do mieszkania to szukaj kotła o możliwie niskiej mocy minimalnej.
    Najlepszym rozwiązaniem byłby kocioł o mocy maksymalnej rzędu 14kW np. Junkers ZSB14-5C, który ma moc minimalną od 2,2kW dla 50/30.
    Ale do c.w.u. potrzebuje on dodatkowego zasobnika, a to zabiera dodatkowe miejsce, którego zwykle w mieszkaniu nie ma.
    Ja co prawda w swoim chcę wcisnąć zasobnik Biawar Quattro 100 l z wężownicą o powierzchni 1,2m2 i izolacji termicznej w klasie A.

Jeśli pod uwagę bierzesz kocioł 2-funkcyjny to wtedy moc minimalna oscyluje w zakresie 3,0-3,8kW np. Junkers ZWB24-1DE ma moc minimalną jak dobrze pamiętam 3,3kW dla 50/30.
    Mocniejszych kotłów raczej unikaj. Niższa moc zapewni Tobie ciągłą pracę przy wyższych temperaturach na zewnątrz, a raczej mamy słabe zimy.
    haug
    Level 9  
    Zgodnie z Twoimi sugestiami przeliczyłem metry gazu pomnozylem i podzieliłem wyszło mi 1.92 i 3.85 dla mrozów

Dodano po 3 [minuty]:

Chodzi mi po głowie Termet Ecocondens Gold plus 25kw on zaczyna od 2.7 kw ale od wyższych temperaturach ogólnie podane jest od 3kw 50/30 ale nie wiem czy to prawda.
    BUCKS
    Level 39  
    haug wrote:
    wyszło mi 1.92

To Ci wyszło średnie zapotrzebowanie na moc w listopadzie.
    Bardziej wiarygodne będziesz miał pomiary przy mrozach rzędu 0 stopni, wtedy moc jaka Ci wyjdzie mnożysz x2 i masz moc dla mrozów. Średnia z listopad będzie niższa, bo sam listopad był cieplejszy niż zwykle.

W innym wątku widziałem pisałeś, że miałeś 8m3 na dobę przy kilku stopniach poniżej 0.
    Czyli wtedy wychodzi 3,15kW *2 = 6,3kW dla mrozów -20. Owszem jest to zaokrąglenie w górę, a nie precyzyjne.
    Licząc 6300W / 65m2 = 97W/m2.
    Licząc:
    - 90W/m2 * 65m2 = 5,85kW
    - 85W/m2 * 65m2 = 5,53kW
    - 80W/m2 * 65m2 = 5,2kW

Jakby nie liczyć to wychodzi maksymalnie 5-6kW na mrozy -20, więc dla mnie jest to niska wartość i każdy kocioł gazowy będzie przewymiarowany ;)

Dodano po 5 [minuty]:

haug wrote:
    jest od 3kw 50/30 ale nie wiem czy to prawda.

Jest to moc minimalna uzyskiwana przy minimalnych obrotach wentylatora ustawionych na 1200 obrotów, które fabrycznie są ustawione na 1500 obrotów, więc po instalacji serwisant musiałby Ci do zmienić ale często serwis robi to niechętnie. Być może Termet konstrukcyjnie jest jakiś niedorobiony i producent profilaktycznie podnosi moc minimalną powyżej danych katalogowych.
    Ja sobie upatrzyłem Junkersa, bo bez łaski ze strony producenta pobieram instrukcję serwisową/instalacji, a przy Termecie to trzeba kombinować i specjalnie szukać, bo producent nie daje oficjalnego dostępu do tych instrukcji.
    Ale skoro mieszkasz na ostatnim piętrze to nie powinieneś mieć problemu z uzyskaniem mocy minimalnej i z ustawieniem 1200 obrotów wentylatora, bo będziesz miał krótki przewód spalinowy.
    Nie chcę reklamować żadnego kotła, bo jestem amatorem, musisz sam zaryzykować i podjąć decyzję. Jedni Termety odradzają, a inni polecają.
    haug
    Level 9  
    Patrzyłem i czytałem o Bosch condens 2300 ale on najniżej schodzi do 3.4kw i ponoć ma źle rozwiązany system odprowadzania kondensatu.Poszukam co oferuje immergas ale nie mam wiadomość jak te kotły pracują.A Ty za jakim Junkersem się rozglądasz ?
    BUCKS
    Level 39  
    haug wrote:
    A Ty za jakim Junkersem się rozglądasz ?

Ja chcę założyć 1-funkcyjny 14kW:
    Junkers Smart ZSB14-5C + zasobnik Biawar Quattro 100 l
    Gdyby na szerokość było nie wystarczająco miejsca to wtedy Junkers Compact ZSB14-1DE, bo jest o 4cm węższy, choć wg danych technicznych głośniejszy ale innych różnic w budowie póki co nie znam.
    Oba modele mają minimalnie 2,2kW dla 50/30 albo 2,3kW dla 40/30.

Gdyby okazało się, że niestety muszę mieć kocioł 2-funkcyjny to na oku mam Compacta ZWB24-1DE, który ma 3,3kW dla 50/30 albo 3,8kW dla 40/30.
    Taki wariant mam na chwilę obecną.
    Nie wiem kiedy obecny kocioł padnie, więc do tego czasu mój wybór może ulec zmianie. Wcześniej brałem Termeta pod uwagę ale go skreśliłem z mojej listy.