Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pixy2 - nowy moduł wizyjny dla Arduino i Raspberry Pi

ghost666 10 Gru 2018 22:56 1329 2
 • Pixy2 - nowy moduł wizyjny dla Arduino i Raspberry Pi
  Komputer Raspberry Pi połączony z kamerą to już nic nowego. Jednakże moduł Pixy2 to coś więcej niż tylko nowa kamera. Moduł ten może być łączony z szeroką gamą mikrokontrolerów i ma na tyle dużo mocy obliczeniowej, że może samodzielnie wykrywać obiekty, śledzić linie czy czytać kody kreskowe - wszystko to bez pomocy mikrokontrolera czy komputera, do którego jest podpięty.

  Oglądając poniższe wideo z recenzją łatwo jest mimowolnie zacząć zastanawiać się, ile tak zaawansowany moduł może kosztować. Okazuje się, że około 60 dolarów - nie jest to mało, jednakże zważywszy na możliwości tego sprzętu nie jest to także jakoś przesadnie dużo.

  Kamera jest w stanie w autonomiczny sposób wykrywać na obrazie linie, punkty ich przecięcia, kody kreskowe oraz wszystkie inne obiekty, jeśli tylko nauczymy moduł je rozpoznawać. Kamerka posiada także własne, zintegrowane źródło światła i dwa sterowniki do serwomotorów, dedykowane do pochylania i przekręcania kamery (ale można wykorzystać je w dowolnym innym celu).  Kamerę do systemu podłączać można poprzez interfejs USB, SPI, szeregowy (UART) lub I²C. Kamera przetwarza obraz z prędkością 60 klatek na sekundę i jest w stanie wewnętrznie zapamiętać do siedmiu sygnatur.

  Dostępne jest oprogramowanie na komputer PC, które pracuje na systemach operacyjnych Windows, Linux jak i Mac OS. Program ten wykorzystać można zarówno do konfiguracji modułu, jak i 'podsłuchiwania' transmisji i pracy kamery w czasie, gdy jest ona podłączona do np. mikrokontrolera, takiego jak Arduino.

  Kamera zoptymalizowana jest nie do wykonywania ładnych, ostrych zdjęć lub nagrywania wideo wysokiej jakości, a do analizy obrazów i rozpoznawania obiektów. Wysokiej jakości zdjęcia i filmy zajmują sporo pamięci i wymagają większej mocy obliczeniowej, więc jest to zrozumiały kompromis.

  Kamera domyślnie potrafi rozpoznawać obiekty po kolorze i kształcie. Dzięki oprogramowaniu na PC możemy jednakże nauczyć moduł rozpoznawać inne kształty. Możliwe jest także trenowanie algorytmów bez wykorzystania komputera PC - wystarczy użycie samego modułu kamery i jego przycisku. Na filmie powyżej pokazano oba sposoby trenowania systemu.

  Po nauczeniu systemu rozpoznawania nowych obiektów nawet Arduino wystarczy do kontroli modułu. Całe złożone obliczenia realizowane są przez kamerę. Dostępna jest biblioteka, która komunikuje się z kamerą i podaje użytkownikowi bezpośrednio liczbę obiektów, a następnie ich lokalizację, Rozpoznawanie obiektów mocno opiera się na kolorze, więc w przypadku wprowadzania własnych obiektów efekty mogą być różne i mocno zależne od koloru danego obiektu, szczególnie jeśli jest on różnobarwny.

  Oczywiście, przedstawione możliwości to nic nowego - odpowiednio mocny komputer z algorytmami zawartymi w OpenCV daje takie same lub lepsze rezultaty, jednakże opisywany moduł jest autonomiczny - można go wykorzystać w takiej formie, w jakiej go dostajemy. Nie ma potrzeby korzystania z komputera bądź mocnego mikrokontrolera do analizy zebranych obrazów, więc moduł można wykorzystać nawet w połączeniu z niezbyt wydajnym obliczeniowo Arduino. Stworzenie w ten sposób robota czytającego kody kreskowe i podążającego za liniami, nawet takimi, które się krzyżują, nie jest żadnym problemem.

  Na rynku dostępnych jest oczywiście kilka podobnych kamer, na przykład OpenMV, o której już na forum pisaliśmy. Dodatkowo, Google podało, że szykuje procesor wizyjny dla Raspberry Pi. Wszystkie te systemy działać mogą bardzo dobrze, jednakże wymagają ciągłego podłączenia do RPi i nie są tak autonomiczne jak Pixy2.

  Źródło: https://hackaday.com/2018/11/09/pixy2-is-super-vision-for-arduino-or-raspberry-pi/

 • #2 11 Gru 2018 17:23
  marycyś
  Poziom 11  

  Ciekawy moduł. Tylko trochę dużo ciągnie prądu... (140 mA)

 • #3 20 Gru 2018 22:31
  colok
  Poziom 10  

  marycyś napisał:
  Ciekawy moduł. Tylko trochę dużo ciągnie prądu... (140 mA)

  Coś za coś. Procek musi dostać swoje amciu :)