Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Lodówka Amica FK238.4FX no frost głośno chodzi

11 Gru 2018 08:37 747 8
  • Poziom 2  
    Witam.
    Mam problem ze swoją 3 letnia lodowką Amica no frost miesiąc temu był problem z tym, że przestała chłodzić, ale zamrażarka normalnie działała. Odłączyłam ja od prądu na parę godzin i wszystko było ok po 2 tyg. zaś to samo tyle, że musiałam ją wyłączyć na cały dzień i noc i zaś było ok. i po tym zaczęła buczeć tak głośno, że w nocy nie da się spac, proszę o jakieś rady co z tym robić.
  • IGE-XAO
  • Poziom 21  
    Pewnie problem z odszranianiem parownika:)
    Rozmroź całkowicie i jeżeli problem powróci za jakiś czas to trza wezwać fachowca:)
  • IGE-XAO
  • Poziom 2  
    Tak też zrobiłam wcześniej jak przestała chłodzic i po tym jak już się rozmrozila to chodzi bardzo głośno ale działa
  • Poziom 21  
    Co najmniej dwie doby zostaw otwartą i wyłączoną:)
    Skoro hałasuje to się nie rozmroził parownik:)
  • Poziom 9  
    Witam, w mojej lodówce zaistniał tożsamy problem.

A mianowicie zamrażalnik działa (mrozi bardziej intewynie niż poprzednio - pomiar temperatury 30 stopni Celciusza), a część górna (chłodnicza) nie jest schładzana (temperatura praktycznie pokojowa - 17 stopni celciusza). Po rozmrożeniu problem ustępuje, jednak po 4-5 dniach powraca.

Sprawdzono termostat, który jest, w tym modelu jest typowo mechaniczny i niestwierdzono nieprawidłowości.

Następnie w części dolnej (zamrażarka), odkręcono osłonę parownika.

Zuważono zalodowaciałe rurki parownika, co jest powodem usterki. Dodatkowo otwór drenażowy jest niedrożny (zamarznięty).

Lodówka Amica FK238.4FX no frost głośno chodzi

Przy parówniku występują dwie grzałki:

1- która oplata parownik, w celu jego odszronienia (duża)
    2 - która znajduję się pod parownikiem (mała)

Do grzałek, zostało doprawodzene napięcie zewnętrzne i obie grzałki działają prawidłowo (oddają ciepło).

Następny krok to sprawdzenie bezpieczeników:

Bezpieczniki (przedstawione powyżej) mają "przejście" , więc zostały wykluczone z usterki.

Dodatkowo, w lodówce wystepuję czujnik temperatury rozmrażania, który jest w stanie otwartym, a przy osiągnięciu odpowiedniej temperatury (minusowej- temperatury rozmrażania), obwód się zamyka. Czujnik schłodzono do temperatury - 18 stopni celciusza i obwód się zamknął.

Gniazda zasilające:
    1 - gniazdo, do zasilania grzałek - pomiar 30 V
    2 - gniazdo do zasilania czujnika temperaturowego 20V
    3 - gniazdo do zasilania wentylatora 230 V - wentylator działa prawidłowo.

Czy pomierzone wartości są prawidłowe?

Drodzy Panowie i Panie, proszę o pomoc. Kiedy grzałka powinna się załączyć? Czy uruchomieniem grzałek steruje sterownik elektryczny? Czy grzałki uruchamiają się poprzez osiągnięcie odpowiedniej temperatury przez czujnik temperatury rozmrażania?

Sprawdzono, wszystkie kluczowe aspekty, co według was, osób doświadczonych może być przyczyną usterki?

Jeżeli, jakiś aspekt powyżego raportu byłby niejasny, proszę o kontakt.

Dziękuje.
  • Poziom 42  
    nawes napisał:
    Sprawdzono termostat, który jest, w tym modelu jest typowo mechaniczny i niestwierdzono nieprawidłowości.

Jakoś nie chce m się wierzyć, że w nofrost jest termostat mechaniczny. Może daj jego zdjęcie.
    W szereg z grzałką powinny być zamontowane bezpieczniki (ew jeden) termiczne. Sprawdź je.
    Ciekawe co steruje cyklem odszraniania???
  • Poziom 9  
    jack63 napisał:
    nawes napisał:

Jakoś nie chce m się wierzyć, że w nofrost jest termostat mechaniczny. Może daj jego zdjęcie.
    W szereg z grzałką powinny być zamontowane bezpieczniki (ew jeden) termiczne. Sprawdź je.
    Ciekawe co steruje cyklem odszraniania???

Hej Jack,
    Podsyłam zdjęcie poniżej.

Poczytałem zagraniczne fora i było wiele przypadków, gdzie powodem braku sterowania odmrażaniem, był uszkodzony czujnik bimetaliczny temperatury rozmrażania lub sterownik lodówki (timer). Zamówiem obie części, niestety czas oczekiwania około 2-3 tygodni, dlatego co jakiś czas będę musiał rozmrażać lodówkę sam.

Myślicie, że zrobiłem słusznie? Czy widzicie inne powody usterki ?
  • Poziom 9  
    Moi drodzy,

części otrzymam za około 2 tygodnie. Po odmrożeniu lodówka, działa prawidłowo przez ok 3-4 dni, po tym czasie, jej sprawność chłodzenia spada praktycznie do zera = temperatura otoczenia, w części chłodniczej. Z kolei część zamrażająca, zmniejsza temperaturę do około -30 stopni.

Uważacie, że to słuszny krok czekanie 2 tygodni na części: programatora i czujnika temperatury zamrażania ?

Według waszej wiedzy, czy to usunię usterkę?

Pozdrawiam