Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przekrój przewodu zasilającego.

Tkaczu27 14 Dec 2018 12:28 1158 7
    Tkaczu27
    Level 2  
    Witam, mieszkam w starym mieszkaniu (kupiłem niedawno), gdzie od centralki do mieszkania poprowadzony jest przewód aluminiowy (1 faza). Wchodzi on u mnie do licznika. Od licznika do skrzynki z różnicówką mam położony przewód miedziany, linkowy o średnicy 1,5 mm. Ma on długość około 50 cm. Z różnicówki już dalej jest normalnie rozprowadzony na zabezpieczenia i dalej w mieszkanie. Przyłącze na piśmie mam 5,8 kW.

Moje pytanie jest czy przewód między licznikiem a różnicówką jest odpowiedniego przekroju. Czy da się to jakoś obliczyć? Jeden z gości odwiedzających mnie postraszył mnie pożarem bo się będzie grzał. Chce spać spokojnie i za nim zanim wezwę elektryka chce chcę się upewnić.
    Jeżeli potrzebne jakieś szczegóły to podam.

W centralnej bezpiecznik topikowy 25 A.
    jozgo
    Level 40  
    Ten odwiedzający miał świętą rację.
    Przekrój 1,5 mm2 to dużo za mało, Linka w instalacjach w budownictwie niedopuszczalne.
    Proponuję tu zmianę przekroju na 6mm2 - oczywiście miedź.
    W sprawie aluminiowego WLZ-u to proponuję zgłosić wniosek do administratora o jego wymianę na miedziany.
    Aluminium ulega przegrzaniu na połączeniach. Występuje też efekt "płynięcia metalu", co poluzowuje połączenia.
    jozgo
    Level 40  
    Do układania na stałe przeznaczone są przewody:
    - jednodrutowe DY, YDY, YDYp, YDYt.....
    -wielodrutowe LY, YLY,
    Przez linki starzy elektrycy rozumieją przewody z oznaczeniem "g" np. LgY i nie są to przewody do stosowania w budownictwie.
    Jeżeli chodzi o aluminiowy WLZ to 100% jest on z lat 70-tych.
    Stosowano wtedy na przewody aluminium czyste a nie jak obecnie specjalne stopy.
    O "zaletach" tamtych przewodów wiedzą mieszkańcy bloków, gdzie im się przy gniazdkach i w puszkach te przewody przegrzewają i upalają.
    Czasem przegrzane końce kruszą się w rękach. Po czym są tak krótkie, że jest problem z podłączeniem. A to są DYt-y - nie podciągniesz.
    User removed account
    Level 1  
    CYRUS2
    Level 42  
    niewolno2 wrote:
    Czy kolegą jozgo może uzasadnić swoją wypowiedź odnośnie zakazu - likwidacji WLZ AL na CU.
    nie ma takich zaleceń.
    Z reguły, jest za mały przekrój tego WLZ.
    Stara instalacja była projektowana na znacznie mniejsze moce.
    Al-Cu połączenia Al trzeba dobrze umieć zrobić.