Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki transformator i inny typ sieci

17 Gru 2018 01:14 324 4
  • Poziom 3  
    Dziękuję za pomoc. Mam jeszcze jedno pytanie. Jaki transformator najlepszy z 400 na 230 głównie do oświetlenia? Ze 4 gniazdka i 4 lampy..
    Chciałbym się jeszcze zapytać jak to jest ze gdy jest typ sieci z różnicówka z uziemieniem to nie ma zera w 400v tylko jest samo pe a w starej instalacji bez pe jest normalnie zero? Czy to jest zwiazane z mostkowaniem? Czy z zerem roboczym jak kiedyś było? Dlaczego jak podłączyłem na listwie N w rozdzielni przewód to on miał w sobie duży prąd? Czy to ma. Coś wspólnego z różnicówka?
  • Poziom 22  
    damian00980 napisał:
    Witam. Mój problem polega na tym że chciałem podłączyć sobie swiatlo w garażu do którego było dołączona zasilanie 3 fazowe. No więc wziąłem sobie jedną fazę i zero i z tego zasilania i okazało się że różnicówka wybija.
    No i prawidłowo!
    damian00980 napisał:
    Od rozdzielni idą 3 fazy zero i uziemienie i one idą do przełącznika lewo prawo i z tego przełącznika idą do wtyczki siłowej.
    Nie zero, a przewód neutralny.
    damian00980 napisał:
    I następnie przewód siłowy jest wkopany w ziemię tylko nie ma w nim uziemienia ( są 3 fazy i zero.
    Nie ma trzech faz i zera, tylko 3 fazy i przewód ochronny PE. I oby to jednak był kabel, a nie przewód, bo przewody nie służą do zakopywania ich w ziemi.
    damian00980 napisał:
    Wszystkie sprzęty na siłę działają jak należy a gdy chcialem założyć gniazdko 230 do jednej fazy z tej siły i do zera to różnicówka wybijala.
    Wszystkie sprzęty 3-fazowe działają, bo nie potrzebują przewodu neutralnego.
    damian00980 napisał:
    Połączyłem zero za różnicówka ale wtedy był taki sam prąd na zerze jak i na fazie. Odłączyłem uziemienie i okazało się że prąd gniazku był i zero też tylko gdy podłączyłem oprawę to ona bardzo słabo świeciła.
    Co może być przyczyną?
    Odradzam tego typu eksperymenty.

Możliwości są trzy:
    - wymienić kabel na 5-żyłowy,
    - zastosować oświetlenie na 400V,
    - zastosować transformator 400/230V o odpowiedniej mocy do podłączenia oświetlenia.
  • Poziom 16  
    Cytat:
    Od rozdzielni idą 3 fazy zero i uziemienie i one idą do przełącznika lewo prawo i z tego przełącznika idą do wtyczki siłowej.
    Sprawdź wszystkie połączenia, czy nie są zaśniedział, w szczególności zaciski zerowe. A jak różnicówka wybija to nie podłączasz do zera tylko do przewodu ochronnego.
  • Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    viktor1950 napisał:
    Sprawdź wszystkie połączenia, czy nie są zaśniedział, w szczególności zaciski zerowe.

Tu nie ma co sprawdzać.
    Różnicówka nie może istnieć w obwodzie z przewodem zerowym, to raz.
    Dwa, autor ma błędnie wykonaną instalację pod swój pomysł.
    To już wyjaśnił kolega mar_uda.
  • Poziom 38  
    damian00980 napisał:
    Witam. Mój problem polega na tym że chciałem podłączyć sobie swiatlo w garażu do którego było dołączona zasilanie 3 fazowe. No więc wziąłem sobie jedną fazę i zero i z tego zasilania i okazało się że różnicówka wybija.
    mar_uda napisał:
    No i prawidłowo!
    - zastosować transformator 400/230V o odpowiedniej mocy do podłączenia oświetlenia.
    Prawidłowa rada.
    Do trafa jest potrzene zabezpiecznie takie jaka zaleca producent trafa.
    Obecnie jest powszechnie stosowane oświetlenie LED.
    Dlatego trafo nie musi być dużej mocy.