Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Licznik Passat 1,8 benzyna

waljo 02 Sep 2005 22:41 4391 13
    waljo
    Level 21  
    Mam problem ze wskażnikami przy Passacie 1,8 benzyna 1995 r kombi, polega to na tym, że nie działają przyżądy na desce ze wskaźnikami, nie działa licznik, obrotomierz, wskaźnik temperatury i cała reszta, nie świeci się też lampka od smarowania silnika. Proszę o radę co zrobić. Jeszcze jedno gdzie znaleźć wyłącznik oświetlenia bagażnika.Dzieki, odpowiedzi na e-mail beata7w(malpa)interia.pl
  • Helpful post
    JAFO
    Level 25  
    Wyłącznik oświetlenia przestrzeni bagażowej znajduje się w tylnej klapie w zamku.
    Jeśli chodzi o deskę, to na pierwszy rzut musisz wyjąć deskę, rozkręcić, zdemontować zegary (wyciągnąć), wszystkie styki poprawić, sprawdzić stan lutu na stabilizatorze napięcia (np. TCA700Y, LM2940T, LM78S10) no i oczywiście poprawić ten wielkoprzemysłowy lut. Wszystkie styki zabezpieczyć.
    Na włączonym zapłonie możesz sprawdzić multimetrem, czy do deski dochodzą podstawowe napięcia.
    Sprawdź masę, czy jest poprawna we wtyczce deski (najlepiej omomierzem).
    waljo
    Level 21  
    Dzięki za poradę, zabieram sie do sprawdzania, intryguje mnie sprawa nie działającej kontrolki smarowania silnika, czy jest to powięzane w jakiś sposób z tą deską rozdzielczą?. Jeszcze jedno podczas oględzin wiązki wychodzącej z deski zauważyłem, że z wiązki wychodzi dwa przewody biało brązowy i biało czerwony, które są zakończone wtykami i nie są one nigdzie podłączone, nie mogłem też znaleźć miejsca w które można by było je wpiąć, czy może to mieć wpływ na to, że zegary nie pracują? może to tylko te przewody?. Dzięki.
  • Helpful post
    JAFO
    Level 25  
    Oto pinologia deski

1 - Außentemperatur Fühler (MASA)*
    2 - frei
    3 - Klemme 31- MASA
    4 - MFA Reset
    5 - Klemme 31- MASA*
    6 - MFA Memory - Umschalter 1 > 2*
    7 - Geschwindigkeits - Ausgangssignal für Gala / GSR
    8 - Öldruckschalter 1,4 (1,8) bar
    9 - Öldruckschalter 0,3 bar
    10 - Klemme 1
    11 - Klemme 30 - STAŁY PLUS
    12 - Klemme 58B - Beleuchtung
    13 - Klemme 15 - PLUS PO ZAPŁONIE
    14 - NC
    15 - MFA Mode*
    16 - Klemme 61
    17 - Gebersignal Öltemperatur*
    18 - Bremsanlage / Handbremse - Kontrolleuchte
    19 - Außentemperatur Fühler - Plus Signal
    20 - Vorglühleuchte (Diesel)
    21 - Tankanzeige
    22 - Kontrollampe Fzg. Eigendiagnose
    23 - Kühlwassertemperatur Anzeige
    24 - Blinkerkontrolle
    25 - Fernlichtkontrolle
    26 - NC
    27 - Geschwindigkeitssignal vom Hallgeber (für elektronischen Tacho ohne Welle)
    28 - NC

*) tylko we wskaźnikach MFA

Myślę, że nie trzeba tłumaczyć, chyba, że potrzebujesz.
    Masy i plusy masz zaznaczone

A te dwa przewody to jest wyjście pinów 14 i 28 z tej 28 pinowej wtyczki.
    To są akurat przewody niepodłączone.
    waljo
    Level 21  
    Serdeczne dzięki, dzisiaj nie dam rady ale biorę się za to w poniedziałek myślę, że skoro nic nie działa to chyba jest coś z zasilaniem tej deski bo z całości działają tylko ładowanie akumulatora, ręczny i kierunkowskazy czyli chyba te które nie są sterowane przez układy elektroniczne.
    autosuper
    Level 24  
    Obawiam sie ze jesli to licznik z elektronicznym wyswietlazcem to padl najprawdopodobniej uklad wielofunkcyjny sterujacy rotorami oraz wlasnie kontrolkami (nazywa sie chyba elmos , albo cos podobnego nie pamietam). Wtedy juz nic z tym nie zrobisz bo nowego ukladu nie kupisz ! A w tych licznikach to barzdo czesta usterka ! Oczywiscie zycze Ci tylko zimnego lutu na stabilizatorze ktory tez odpowiada za kontrolke od oleju ! Pozdrawiam
    JAFO
    Level 25  
    Tak, w desce z MFA (z dwoma wyświetlaczami) jest ELMOS i to on mógł paść a wtedy nic, tyko druga deska. Jednakże nie doszliśmy do tego, że jest to ta właśnie deska.
    kwanga
    Level 11  
    nie jestem pewien czy w nowszych passatach to jest ale w moim z 92 roku ma bezpiecznik i jak on mi się spalił (przeze mnie) to połowa deski nie działała i tam nie było kontrolki wody oleju akumulatora długich i nie działał czujnik paliwa albo wody podświetlenie a inne rzeczy działały może i jest coś takiego jakiś bezpiecznik
    autosuper
    Level 24  
    Bezpiecznik tez mogl pujsc , no ale zakladam ze ta "awarie" Kolega sprawdzil w pierwszej kolejnosci !
    waljo
    Level 21  
    Dziękuję wszystkim za podpowiedzi i porady okazało sie po rozebraniu licznika, że uszkodzony jest układ ELMOS i ponadto ktoś poprzednio bardzo nieładnie sobie poczynał wewnątrz licznika popalone ścieżki i inne niespodzianki, w sumie licznik jest do wymiany ponieważ nie wiadomo czy będzie on działał po wymianie tego uszkodzonego układu.
    Tu pytanie może ktoś z kolegów ma jakieś namiary na miejsce gdzie można kupić używany i pewny licznik za przyzwoitą cenę?.
    Pytałem na okolicznych szrotach ale nigdzie nie ma.
    Dzięki.
    autosuper
    Level 24  
    Akurat z tym licznikiem mozesz miec ogromny problem , wlasnie ze wzgledu na jego wysoka awaryjnosc !
    Szczerbax
    Level 13  
    Poszukaj na allegro tam jest dużo tego. I czasem niedrogo. Mi się udało kupić samą kompletną elektronikę od licznka do Golfa 3 za 12 zł :)
    waljo
    Level 21  
    Szukałem ale bez skutku.
    Czy można tę deskę zastąpić inną od innego modelu?.
    Proszę o pomoc.
    waljo
    Level 21  
    Serdeczne dzęki za pomoc w rozwiązaniu problemu, podpowiedzi okazały się pomocne przy szukaniu awarii jednak ostatecznie okazało sie, że uszkodzeniu uległ procesor, który steruje wszystkimi układami ostatecznie wymieniłem całą deskę od modelu B3 z analogowym licznikiem. Po wyjęciu ze skrzyni biegów impulsatora i zastąpieniu go linką wszystko zaczęło działać.
    Jeszcze raz dziękuję za pomoc.