Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zapytanie o podwójny włącznik

Deliusz 19 Gru 2018 15:53 414 16
  • #2 19 Gru 2018 16:07
    fifcio13-13
    Poziom 26  

Deliusz napisał:
    w podwójnym gniazdku

Jak już to w podwójnym przełączniku. A dwa, masz dwie lampy, do musisz nimi sterować - są potrzebne dwa kable fazowe. Neutralny jest wspólny.

0
  • #4 19 Gru 2018 16:58
    Deliusz
    Poziom 3  

Panowie, dziękuje. Mówiąc krótko, używam w łazience jednego źródła światła i zapalam go jednym włącznikiem. Drugi jest bezużyteczny. Chce do gniazdka puścić Switch, który zrobi ze mnie lenia i na odległość będę sterował światłem. Wygląda to tak jak na zdjęciu. Rozumiem, ze skoro używam jedną lampę a nie dwie to jedną fazę mogę zaizolować i jej nie podpinać? Dołączam zdjęcie, jak ma to wyglądać wg producenta Switcha.

0
  • #5 19 Gru 2018 17:49
    mawerix123
    Poziom 38  

Deliusz napisał:
    Chce do gniazdka puscic Switch

O co tu chodzi, piszemy o gniazdach czy o sterowaniu oświetleniem :?:

Deliusz napisał:
    jak ma to wyglądać wg producenta Switcha

No OK u ciebie będzie tylko dwa przewody w wyłączniku i o dwa przewody mniej w module czyli nie podłączasz nic do Q2 i S2.

0
  • #6 19 Gru 2018 18:11
    Deliusz
    Poziom 3  

Zgadza się. Piszemy o tym, co jest w puszce. Wg obrazka producenta nie ma miejsca na drugą fazę, która dziwnie, znajduje się w moim gniazdku. Stad zapytałem, czy jest potrzebna, a jeśli pominę w podpieciu do Switcha, to czy bedzie działać oświetlenie, które działa mi teraz bez Switcha.

0
  • #7 19 Gru 2018 19:20
    mawerix123
    Poziom 38  

Deliusz napisał:
    Wg obrazka producenta nie ma miejsca na drugą fazę, która dziwnie, znajduje się w moim gniazdku.

Nie gniazdku a przełączniku już kolega w poście #2 zwracał na to uwagę.... zapamiętaj gniazdo to całkiem inny rodzaj osprzętu !!!
    Przede wszystkim są konieczne pomiary napięcia i ustalenie czy te dwa zasilania to jeden obwód zasilający czy nie.
    Nic nie stoi na przeszkodzie żeby korzystać z obu punktów oświetleniowych za pomocą tego Switcha.

0
  • #8 19 Gru 2018 20:03
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Czy na dwóch przewodach po wypięciu z zacisku jest faza?
    Mo że to po prostu tylko łączenie, czyli odejście zasilania na inne puszki?

0
  • Pomocny post
    #9 19 Gru 2018 20:05
    kSmuk
    Poziom 19  

Do tego drugiego przewodu podpięty jest prawdopodobnie kolejny włącznik punktu oświetleniowego w innym pomieszczeniu (instalacja bezpuszkowa).

0
  • Pomocny post
    #11 19 Gru 2018 21:09
    mawerix123
    Poziom 38  

Łukasz-O napisał:
    Mo że to po prostu tylko łączenie, czyli odejście zasilania na inne puszki?

Jestem pewny że nie, rzuć swoim fachowym okiem a zobaczysz że przewód zasilający to 4x1,5mm2

kSmuk napisał:
    Do tego drugiego przewodu podpięty jest prawdopodobnie kolejny włącznik punktu oświetleniowego w innym pomieszczeniu (instalacja bezpuszkowa).

Yhy i biegnie tam tylko jeden fazowy przewód.

0
  • Pomocny post
    #12 19 Gru 2018 21:42
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

mawerix123 napisał:

Jestem pewny że nie, rzuć swoim fachowym okiem a zobaczysz że przewód zasilający to 4x1,5mm2

Nie wiem, na zdjęciu guzik widać.
    Dla mnie to zasilanie jest na górze (dwa brązowe), natomiast odejście na lampy jest u dołu (brązowy i czarny).

2
  • #13 19 Gru 2018 23:48
    Deliusz
    Poziom 3  

Panowie serdecznie dziękuje za dużo komentarzy. Będę jutro w domu i sprawdzę, który to faza po wypięciu z przełącznika. Dodaje zdjęcie instalacji sprzed położenia tynku przez dewelopera. Pomarańczowa puszka to właśnie ta, nad którą dywagujemy. Pytanie, czy mogę zainwestować w Switch, bo rzeczywiście dodatkowy przewód (w porównaniu z tym, co pokazuje producent Switcha na schemacie) zmylił mnie. Rozumiem, ze jeśli któryś z nich zasila dalej kolejne przełączniki w mieszkaniu, to zostawiam w przełączniku bez ruszania a z pozostałymi przewodami działam tak, jak na schemacie producenta Switcha?

0
  • Pomocny post
    #14 19 Gru 2018 23:54
    Ricoh_220

Poziom 35  

Prawdopodobnie tak jak mówisz będzie. Ewidentnie zasilanie leci dalej ja podobnie miałem w bloku .
    Jedna awaria i prądu nie ma i w pokoju i kuchni. Geniusz połączył równolegle 8 gniazdek.
    3 godziny szukania i znalazłem :)
    Szkoda że wszędzie meble do demontażu (poskręcane)
    I nagle okazało się że duży pokój ,kuchnia (2 lodówki ,mikrofala,czajnik, bojler) są na jednym alu 1,5 mm
    Teraz wiem że po nowym roku mam remont i wymianę instalacji.

0
  • #15 20 Gru 2018 06:07
    mawerix123
    Poziom 38  

Łukasz-O napisał:
    Dla mnie to zasilanie jest na górze (dwa brązowe), natomiast odejście na lampy jest u dołu (brązowy i czarny).

A widzisz, nie wziąłem pod uwagę takiej opcji od razu przyjąłem z podpowiedzi autora o dwóch zasilaniach i dwóch źródłach światła... gdzie zasilanie jest punktem oświetlenia a oświetlenie zasilaniem. Również kSmuk miał rację.

Deliusz napisał:
    który zasila dwa źródła światła

Deliusz napisał:
    Pytanie, czy mogę zainwestować w Switch, bo rzeczywiście dodatkowy przewód (w porównaniu z tym, co pokazuje producent Switcha na schemacie) zmylił mnie. Rozumiem, ze jeśli któryś z nich zasila dalej kolejne przełączniki w mieszkaniu, to zostawiam w przełączniku bez ruszania a z pozostałymi przewodami działam tak, jak na schemacie producenta Switcha?

W zasadzie tak ale chyba lepiej obydwa brązowe które są teraz u góry przełącznika połączyć np. Wago 4 i z tej złączki wyprowadzić po jednym przewodzie zasilającym dla przełącznika i switcha, dodatkowo musisz zmienić złączkę przewodów N też na 4 i z niej również wyprowadzić przewód dla switcha, obydwa przewody (brązowy i czarny) który jest teraz podłączony od dołu przełącznika łączysz do Q1 iQ2 switch a w miejsce wypiętych przewodów przełącznika podłączasz przewody do S1 i S2.
    W zasadzie będzie to tak jak w poście #4 z tą różnicą że w złączce po lewej z przewodami fazowymi będzie o jeden przewód brązowy więcej.

1
  • #16 20 Gru 2018 11:36
    Deliusz
    Poziom 3  

Dziękuje!!
    Przewody są podpięte tak, jak na zdjęciu. Zamieszczam nowe. Do fazy dołączony jest drugi przewód brązowy, który przewodzi prąd dalej do gniazdek. Po wypieciu przewodu, nie ma światła w drugim pokoju oraz w sypialni. Faza jest tylko w jednym przewodzie brązowym.

Rzeczywiście w temacie Switcha zrobie tak, że dopne ten przewód do poczwórnej kostki, do której dojdzie faza. Czy może zostawić go w przełączniku i nie ruszać, a z pozostałymi postąpić, jak na schemacie producenta?

Zadam banalne pytanie drugie, czy grubość przewodow, które bedą szły z przełącznika do Switcha i kostki ma być taka sama, jak te, które są w puszce? Śmiejecie się, ale elektryka jest mi obca i zawęża się tylko do właściwego podpięcia Switcha.

0