Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak programować mikroprocesory programatorem USBasp przy użyciu Arduino IDE?

22 Gru 2018 13:40 213 5
  • Poziom 3  
    Posiadam taki o to programator:
    https://botland.com.pl/pl/programatory/10794-...vr-zgodny-usbasp-isp-tasma-idc-niebieski.html
    Chciałbym za jego pomocą programować mikrokontroler Atmega328p w programie Arduino IDE.
    Komputer widzi programator jako USBasp. W Arduino IDE dodałem płytki atmega.
    Podłączenie mikrokontrolera tak jak na schemacie.
    Jak próbuję zaprogramować:
    1. wybieram płytkę atmege 328
    2. programator jako USBasp
    3. biorę przykładowy program i klikam wgraj za pomocą programatora
    pojawia się błąd(załącznik)
    Z tego co znalazłem w internecie jest to błąd spowodowany złym podłączeniem lub uszkodzeniem programatora, ale przy drugim programatorze jest to samo.
  • Poziom 30  
    No to będzie tak prosto bez modyfikacji, albo zainstaluj sobie starsze IDE Arduino, bo w okolicach 1.8.5 jest program do wgrywania nieobsługujący USBASP (lub jednej z wersji sterownika). Konkretnie to wersja AVRDUDE nie obsługuje Arduino ISP i USBASP, przynajmniej tak było u mnie. Po zainstalowaniu nowszej jak nie działa USBASP należy podmienić AVR DUDE, polecam tę z AVR LAB Link, plik exe i konfiguracyjny, w Arduino są w różnych katalogach. Jak masz Arduino Micro możesz też sobie zrobić programator MKII opisany przeze mnie tutaj: Link, działa w nowej wersji AVR DUDE bez problemu i Atmel Studio 6 i 7. Jak masz nowy czysty procesor to AVR LAB++ możesz też wyłączyć fuse CKDIV8, dzięki czemu nowy procek jest taktowany 8MHz zamiast 1MHz. Potem bez problemu wgrasz bootloader, który przy okazji ustawi pozostałe fuse jak trzeba dla wybranego modelu Arduino. Jeśli masz USBASP ze starym softem to należy przełączyć zworkę SLOW lub wgrać nowy firmware.
  • Poziom 3  
    kaczakat napisał:
    No to będzie tak prosto bez modyfikacji, albo zainstaluj sobie starsze IDE Arduino, bo w okolicach 1.8.5 jest program do wgrywania nieobsługujący USBASP (lub jednej z wersji sterownika). Konkretnie to wersja AVRDUDE nie obsługuje Arduino ISP i USBASP, przynajmniej tak było u mnie. Po zainstalowaniu nowszej jak nie działa USBASP należy podmienić AVR DUDE, polecam tą z AVR LAB Link , plik exe i konfiguracyjny, w Arduino są w różnych katalogach. Jak masz Arduino Micro możesz też sobie zrobić programator MKII opisany przeze mnie tutaj: Link, działa w nowej wersji AVR DUDE bez problemu i Atmel Studio 6 i 7. Jak masz nowy czysty procesor to AVR LAB++ możesz też wyłączyć fuse CKDIV8, dzięki czemu nowy procek jest taktowany 8MHz zamiast 1MHz. Potem bez problemu wgrasz bootloader, który przy okazji ustawi pozostałe fuse jak trzeba dla wybranego modelu Arduino. Jeśli masz USBASP ze starym softem to należy przełączyć zworkę SLOW lub wgrać nowy firmware.

Starsza wersja arduino 1.6.5 pomogła ale pojawia się kolejny błąd
  • Poziom 30  
    Użyj AVR LAB, a komunikaty drukuj po wybraniu pełnych komunikatów w opcjach. Programator nic Ci nie odpowie, jeśli wybrałeś szybki programator USBASP do ustawionego na 1MHz procesora, masz źle ustawioną zworkę programatora, lub procesor jest po prostu uszkodzony. Eliminuj to po kolei.
  • Poziom 3  
    kaczakat napisał:
    Użyj AVR LAB, a komunikaty drukuj po wybraniu pełnych komunikatów w opcjach. Programator nic Ci nie odpowie, jeśli wybrałeś szybki programator USBASP do ustawionego na 1MHz procesora, masz źle ustawioną zworkę programatora, lub procesor jest po prostu uszkodzony. Eliminuj to po kolei.

Jak powinny być ustawione te zworki?
    ja ma J2 i J3
    Zworki
    J1 - Service - Zworka do aktualizacji oprogramowania (powinna być zdjęta podczas normalnej pracy
    J2 - Slow SCK - Zworka do spowolnienia częstotliwości programowania układu docelowego
    J3 - Supply target - Założona zworka J3 powoduje zasilanie programowanego układu z portu USB (ok. 5V)

wymieniłem procesor na inny i jest ta sama sytuacja