Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wykrywacz metalu - samoróbka - jaki projekt?

miloush_a 06 Jan 2019 09:42 4404 17
Optex
    miloush_a
    Level 3  
    Witam!

Przekopałem się przez wiele postów na tym i innych forach. Szukam projektu diy impulsowego wykrywacza metalu. Często przewijają się AVT 5196 lub JABEL 267/297. Projekty te mają już parę lat. Czy powstało coś nowszego/ciekawszego? Nie mam zamiaru zamawiać kitu, potrafię sam zrobić pcb dlatego mile widziane są schematy montażowe bez żadnych oznaczeń do termo-transferu na laminat. Nie mam wygórowanych wymagań, będzie to pierwszy "wykrywacz".
  • Optex
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    Często przewijają się AVT 5196 lub JABEL 267/297. Projekty te mają już parę lat.
    Pochodzą od wspólnego źródła wykrywacza Sandbanks który ma parę-dziesiąt lat (z 1979r) http://www.geotech1.com/cgi-bin/pages/common/...page=metdet&file=projects/sandbanks/index.dat
    Istnieje wiele pochodnych wykrywaczy zmienianych w stosunku do oryginału tylko wtedy kiedy oryginalne części przestały być dostępne, Jabel zawiera mikrokontroler zastępujący rozbudowane układy czasowe na bramkach, na parametry to nie wpływa, ale upraszcza schemat.

Nie oczekuj, że firma robiąca kity, będzie dopracowywać swoje konstrukcje i wypuszczać coraz to nowe wersje - to nijak nie wpływa na wyniki sprzedaży, z kolei firma produkująca wykrywacze musi wypuszczać coraz to nowsze modele, niezależnie czy da się wprowadzić istotne ulepszenia czy też nie, konkurenci mają nowe modele i nie można pozostawać "w tyle".

Jak koniecznie chesz czegoś nowszego, postaje poszukać amatorskich konstrukcji, są takie w których o wiele więcej zadań przerzucono na mikrokontroler - zgodnie z współczesnymi trendami, ale czy hipotetycznie większe możliwości przetwarzania cyfrowego, przełożą się na lepsze parametry wykrywacza - to nie takie proste, ponieważ na końcowy efekt ma wpływ również to czy programista był w stanie wykorzystać te nowe możliwości i czy te nowe możliwości, w obliczu ograniczeń jakie powodują parametry gruntu, cewki, czy analogówki, w ogóle dają szansę na poprawę czegokolwiek związanego z wykrywaniem, czy tylko fajnie wyglądający wyświetlacz.
    Poza tym nie ma innej metody porównania amatorskich konstrukcji jak zbudowanie kilku i porównanie w praktyce, nie ma co debatować nad schematami, wiele pochodnych Sandbanksa, z powodu słabej dostępności wzmacniaczy pozbawionych wewnętrznej kompensacji (kiedyś większość), używa wzmacniaczy o mniejszym GBW, ale czy to naprawdę pogarsza parametry - chyba nikt nie sprawdził.

Według mnie - zbuduj jeden w popularnych projektów, jak będziesz miał ochotę i czas to będziesz budował kolejne i ulepszał zarówno wykrywacze jak i swoje umiejętności, pierwszy projekt nigdy nie będzie idealny, więc nie ma co szukać "idealnego" schematu.

Dodano po 31 [minuty]:

Ciekawostka, zajrzałem do sklepu AVT, z kilku projektów wykrywaczy PI w ofercie pozostał tylko AVT2874 który zawiera ewidentny błąd w schemacie, jakiś "przerabiacz" (nie można go nazwać elektronikiem) zamieniał BJT na MOSFET-a nie wiedząc jak poprawnie go sterować, stąd na starcie każdy kto poprawnie zmontuje układ będzie miał problem z brakiem czułości, oraz przegrzewaniem cewki oraz tranzystora.
    Tak działa rynek - ktoś nie był dobrym elektronikiem, ale miał pomysł - przerobił schemat, napisał artykuł i zgarnął parę stówek, ktoś inny puścił do druku i produkcji z błędami, bo czas to pieniądz - sprawdzanie cudzych projektów kosztuje, można więcej zarobić mniej pracując, na koniec lepszy produkt AVT5196 (mniej przerobiony Sandbanks) został wyparty przez gorszy AVT2874 (bardziej przerobiony Sandbanks) ludzie kupują, montują , rzucają w kąt niesprawne urządzenie (mało który początkujący będzie w stanie naprawić błędy w projekcie) a biznes i tak się kręci.
    miloush_a
    Level 3  
    ICL7660 wrote:
    O takie coś koledze chodzi?
    to jest wydaje mi się dokładnie ten avt

Dodano po 1 [minuty]:

Dziękuję, spróbuję avt 5196, on też zawiera błędy lecz mniej inwazyjne niż te, które Pan opisał.
  • Optex
    MADMAX1978
    Level 15  
    Jeżeli chcesz coś nowego to polecam wykrywacz Felezjoo.pi Wykrywacz metalu - samoróbka - jaki projekt?

Mam od jakiegoś czasu i to jeden z najbardziej zaawansowanych wykrywaczy impulsowych. Posiada mnóstwo ustawień a w szczególności dyskryminacje żelaza. Budowa jest troche problematyczna ale do ogarnięcia.
    Krzys55
    Level 26  
    MADMAX1978 wrote:

Mam od jakiegoś czasu i to jeden z najbardziej zaawansowanych wykrywaczy impulsowych. Posiada mnóstwo ustawień a w szczególności dyskryminacje żelaza. Budowa jest troche problematyczna ale do ogarnięcia.
    Możesz podać jakieś konkretne namiary na ten wykrywacz, bo z tego co wiem w wykrywaczach impulsowych nie można uzyskać dyskryminacji. Ktoś kiedyś proponował pseudo dyskryminację, ale jakoś to nie działało. Ogólnie ze sposobu działania wykrywacza PI jest to niemożliwe.
    MADMAX1978
    Level 15  
    Dyskryminacja w PI jest możliwa i stosowana już od dawna ale oczywiście nie będzie działać tak dobrze jak w VLF-ach. Niemniej jednak ja jestem zadowolony z tego sprzętu. Na YT jest kilka filmów z tym wykrywaczem. Działanie dyskryminacji też tam powinieneś znaleźć. Ogólnie działa to tak że w trybie ''Iron reject'' wykrywacz przez krótką chwilę sygnalizuje żelazo, kiedy przedmiot wchodzi w zasięg cewki ale zatrzymując cewkę nad celem żelaznym, wykrywacz milczy. Odwrotnie jest w wypadku koloru. Ponadto, na LCD pojawia się informacja ''ferro'' lub ''non ferro'' adekwatnie do wskazań dźwiękowych. W każdej sytuacji również na lcd widać siłę sygnału co bardzo ułatwia namierzenie celu. Siła sygnału działa nawet wtedy jak dyskryminacja żelaza jest włączona.
    Krzys55
    Level 26  
    Znalazłem na jakimś forum trochę informacji na jego jego temat i raczej nie są one pozytywne, a po 300 odpaleniach trzeba na nowo wgrywać wsad.
    MADMAX1978
    Level 15  
    Chyba że ma się HEX bez licznika :D Wykrywacz jest trudny do kalibracji. Trzeba dokładnie dobrać parametry wzmacniacza LF357 i czasem jest potrzeba kupić nawet kilkanaście sztuk żeby dobrać ten odpowiedni. Ale na to też są sposoby :) Sam wykrywacz wymaga dosyć dużego doświadczenia z systemem PI ale jak już się go pozna to potrafi zadziwić.
    Krzys55
    Level 26  
    Pytałem czy masz jakieś konkretne namiary typu : pcb, schemat , strojenie. Filmik na YouTube nic nie mówi. Mówiąc dyskryminacja myślisz chyba o rozróżnianiu a to nie to samo. Dyskryminacja eliminuje całkowicie reakcję na żelazo.
    MADMAX1978
    Level 15  
    Mam wszystkie materiały ale po angielsku. Wrzucę. Hex niestety będzie z ograniczeniem 300 uruchomień. W tym wypadku można to nazwać dyskryminacją bo żelazo może być pomijane w taki sposób jak pisałem powyżej. Po prostu odbywa się to trochę inaczej jak w VLF-ach.
    Krzys55
    Level 26  
    MADMAX1978. Dzięki za dokumentację.
    MADMAX1978
    Level 15  
    Nie ma sprawy. Prawdopodobnie podczas uruchomienia odpalisz wykrywacz z 200 razy :) Proponuję wyprowadzić na zewnątrz gniazdo kanda to bedziesz mógł wgrywać soft bez wyciągania procka.
    Majster109
    Level 11  
    Witam,
    Ja wiem, że minęło 2 lata od ostatniego postu, ale nie znalazłem nic nowszego, więc muszę się podwiesić tutaj. Szukam już od kilku tygodni czegoś prostego, ale z dyskryminacją. Może być PI, może być VLF, ale fajnie byłoby, gdyby się dał zestroić bez oscyloskopu. Nie mam oscyloskopu w swoim zasięgu, a nawet gdybym miał, to nie wiem, czy umiałbym go obsłużyć, bo jestem raczej amatorem. Popełniłem kilka projektów BFO, kilka PI, nabrałem deczko wprawy z trawieniem PCB i czytaniem schematów, ale to chyba za mało, żeby się porywać na coś trudnego. Szukałem tutaj na forum omówień jakichś względnie prostych projektów i chyba takich VLF nie ma, a żadnego szczegółowo omówionego PI z dyskryminacją nie znalazłem. Dość dużo jest o ALL, ale podobno zestrojenie cewek to niezła orka, więc mimo prostoty schematu muszę odpuścić. W necie znalazłem sporo nt Terminatora 3, kilku Tesoro, Sniffera itd, ale to wszystko jest jednak zbyt zaawansowane jak na moje możliwości i wszystkie wymagają zaplecza jakim nie dysponuję (głównie to ten oscyloskop). Kupować niczego gotowego nie chcę, bo mnie nawet średnio interesuje łażenie po lesie czy plaży, raczej wolałbym powalczyć z lutownicą i PCB. Nie chcę też niczego robić dla zarobku, mam już z czego żyć, a elektronika to tylko hobby, więc nikomu nie wejdę w szkodę.
    Jeśli ktoś z kolegów zawodowców poleciłby jakiś amatorski VLF albo PI z dyskryminacją do zestrojenia zwykłym miernikiem, może być bez bajerów i nawet ze słabym zasięgiem,to byłbym bardzo wdzięczny.
    Pozdrawiam.
    jarek_lnx
    Level 43  
    Wykrywacze PI z zasady nie mają dyskryminacji, czytałem że ktoś co kombinował z analizą początku/końca impulsu, ale to nie jest droga dla każdego, ani sposób na budowę dobrze działającego i prostego urządzenia.

Wykrywacze IB (VLF) jak sama nazwa wskazuje opierają się na równoważeniu cewek, oczekujesz że znajdzie się konstrukcja która tego nie wymaga?

Oscyloskop to bardzo przydatny sprzęt, niektórych układów nie da się uruchomić bez niego. Używany oscyloskop analogowy można kupić za około dwie stówy. W przypadku wykrywacza VLF jest szansa że mieści sie w paśmie akustycznym i zamiast oscyloskopu nada się karta dźwiękowa.
    Majster109
    Level 11  
    jarek_lnx wrote:
    Wykrywacze PI z zasady nie mają dyskryminacji, czytałem że ktoś co kombinował z analizą początku/końca impulsu, ale to nie jest droga dla każdego, ani sposób na budowę dobrze działającego i prostego urządzenia.

Nie byłem pewien, ale chyba tak jest. Ja stanowczo za mało umiem, żeby coś takiego planować samemu.
    Quote:
    Wykrywacze IB (VLF) jak sama nazwa wskazuje opierają się na równoważeniu cewek, oczekujesz że znajdzie się konstrukcja która tego nie wymaga?

Może da się zbalansować samym miernikiem częstotliwości? To prostszy miernik, i łatwiej dostępny.
    Quote:
    Oscyloskop to bardzo przydatny sprzęt, niektórych układów nie da się uruchomić bez niego. Używany oscyloskop analogowy można kupić za około dwie stówy. W przypadku wykrywacza VLF jest szansa że mieści sie w paśmie akustycznym i zamiast oscyloskopu nada się karta dźwiękowa.

Chyba nawet zdecydowana większość VLF zahacza o pasmo akustyczne, te, o których czytałem przeważnie w zakresie 5-25kHz. Użycie karty dźwiękowej właśnie rozważam, doszedłem już, jak przerobić wejście na różne zakresy. Integry się nadają? Czy powinna być raczej zewnętrzna? Czy wg Ciebie jednokanałowy oscyloskop wystarczy? Czy potrzebny raczej 2-kanałowy?
    Na razie chyba najłatwiejszy wydaje się ten ruski Terminator 3: ma całkiem znośną dokumentację i instrukcje uruchomienia, a w dodatku bazuje na Tesoro. Widziałeś go może? Masz własną opinię?
    Pozdrawiam.