Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ocieplenie nowego budynku mieszkalnego.

a_pollo 10 Jan 2019 11:59 1050 17
 • #1
  a_pollo
  Level 4  
  Dzień dobry,
  jak w temacie jestem na etapie elewacji i ocieplenia domu parterowego bez użytkowego poddasza.

  https://www.archeton.pl/projekt-domu-bytomir_1461_opisogolny
  budowany na pustaku ceramicznym 25cm

  Strop ocieplony 10cm styropian i wylewka 3cm.

  Teraz czas na ocieplenie frontu, i proszę o opinie robić wełną czy styropianem?
  90% osób robią styropianem, czy warto inwestować i dopłacić za wełnę ponad 60%?

  Zastanawiałem się nad wełną 20 cm lub styropian lambda 0,030 25 cm.
  Z danych producenta wynika że styropian ma lepsze właściwości cieplne niż wełna.

  Proszę o opinie.
 • #2
  grzeskk
  Level 34  
  Styropian 15cm wystarczy, ale strop mało i cienka wylewka.
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  A ja z doświadczenia wiem, że stosuje się zawsze listwę startową ( metalowa ) i nic tam Ci nie wejdzie. Bez względu na to czy wełna czy też styro. Ponadto w projekcie masz dane na temat elewacji.
 • #5
  robin161
  Level 25  
  a_pollo wrote:

  ... Teraz czas na ocieplenie frontu, i proszę o opinie robić wełną czy styropianem?
  90% osób robią styropianem, czy warto inwestować i dopłacić za wełnę ponad 60%?
  ... Zastanawiałem się nad wełną 20 cm lub styropian lambda 0,030 25 cm.
  Z danych producenta wynika że styropian ma lepsze właściwości cieplne niż wełna ...

  Z kolei wełna ma lepsze właściwości akustyczne i paroprzepuszczalne, jest niepalna i nie rozprzestrzenia ognia (styropian topi się i wydziela trujący dym - odpukać).
  Z postu trudno wysnuć wniosek co do usytuowania domu (przy ruchliwej drodze, zadrzewienie, odległość ścian od granic działki, uciążliwe sąsiedztwo itp.) - nie tylko obecnie, ale i w przyszłości.
  Poza tematem, ale pomieszczenia (sypialnia, pokoje) mają małą powierzchnię - zadbałbym o dobrą wentylację (np. mechaniczną - podpowiada to nieużytkowe poddasze).
 • #6
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  a_pollo wrote:
  Strop ocieplony 10cm styropian i wylewka 3cm.
  a_pollo wrote:
  Zastanawiałem się nad wełną 20 cm lub styropian lambda 0,030 25 cm.

  Nieproporcjonalny rozrzut w sposobie i celowości ocieplania.
  Pogrubianie izolacji pionowej nic nie da jak masz kiepską poziomą.
  Ciekawe jakie masz okna i jak docieplony fundament, podłoga?
 • #7
  a_pollo
  Level 4  
  Strop 10cm styropian (2x5cm na przekładkę) wylewka 3-4 cm. Podłoga 5cm styropian + 5cm styropian z ekranem pod podłogówkę + wylewka.
  Fundament styrodur 10cm.
  Dom jest na wolnej przestrzeni najbliższy dom około 150 m. Bez zadrzewienia.
  Okna GEALAN S 9000 poniżej link:
  https://www.gealan.de/pl/produkty/systemy-okienne/s-9000
 • #8
  robin161
  Level 25  
  Musisz zachować proporcje, aby całość ocieplenia właściwie i w jednakowym stopniu spełniały swoją rolę. Rysunek przedstawia procentowe zestawienie strat ciepła w domu:
  Ocieplenie nowego budynku mieszkalnego.
  Ponadto, trzeba brać pod uwagę usytuowanie domu do stron świata (nasłonecznienie) i efektywnie je wykorzystać (północna strona bardziej docieplona).
 • #9
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Kolego 16 lat temu na podłodze dawałem 12 cm i 25cm wełny na poddaszu.
  W nowym budynku to jakaś porażka, bo budujesz, na przyszłe 30 lat metodą sprzed 20 lat.
 • #10
  Darom
  Electrician specialist
  Witam
  Podobnie jak koledzy, też uważam, że na podłogę i strop zastosowano zbyt słabą termoizolację.
  Na sciany proponowałbym styropian o grubości 15cm. Można zastosować grubszy (np. 20cm), ale zysk na oszczędności ciepła będzie już raczej mierny (w stosunku do 15cm) z powodów o których pisano w poscie #6. Nie znam szczegółów obsadzenia okien, ale przy zbyt grubym styropianie może wystąpić efekt "tunelu", który dla wielu może mieć znaczenie zmniejszające estetykę budynku.

  pzdr
  -DAREK-
 • #11
  palmus
  Level 33  
  2210063 wrote:
  Z doświadczenia wiem, że styropian uwielbiają myszy, ptaki i o zgrozo mrówki. Te małe zwierzątka rozpuszczają wielokrotnie więcej kubatury niż potrzeba na gniazdo.

  Po wyłożeniu wełną w płytach poddasza zawsze mnie piekł pysk od tych drobnych igiełek wełny.Byłem więc pewny,że wełny nie polubi żaden żywy organizm.Aż kiedyś znalazłem parę małżeńską myszy z pokaźnym miotem.Gołe,bez sierści i świetnie sobie w takim środowisku radziły.
 • #12
  Bambek
  Level 15  
  Jeśli dom z ceramiki to tylko wełna na elewację i nie czujesz, że mieszkasz w "murach" za to przez cały rok masz optymalny mikroklimat i wilgotność wewnątrz. Mówiąc prostym językiem ceramika ma nieporównywalnie lepsze właściwości fizyczne jeśli chodzi o gromadzenie pary wodnej od gazobetonu jest mniej podatna na rozwój wilgoci i pleśni, mniej wody kumuluje i wolniej oddaje do pomieszczenia, tym samym ma lepsze właściwości termoizolacyjne niż zwykły gazobeton.

  Jeśli chodzi o grubość ocieplenia elewacji optymalne będzie 12 max 15 cm pod warunkiem dokładnego wykonania, uzupełnienia szczelin pianką, starannej obróbki okien i połączenia z ociepleniem cokołu. Mówiąc wprost stosunek "grubość izolacji-efekt" szybko robi się mocno niekorzystny z każdym dodatkowym cm.
  Kłania się tu fizyka budowli, można nawet skorzystać z internetowych kalkulatorów przegrody i samemu sprawdzić jak się zmienia efektywność cieplna przegrody wraz ze wzrostem grubości izolacji np. tutaj:

  http://archnet.com.pl/kalkulatory/termika/

  Niestety trudno jest to ludziom wytłumaczyć tak samo jak trudno wytłumaczyć różnice między pustakiem gazobetonowym i ceramicznym. Dla większości różnice kończą się na stwierdzeniu "ten czerwony drożej wychodzi niż biały" no to nawet prawda więc dobre i tyle ale naprawdę warto dołożyć te kilka % kosztów do ceramiki.

  Znakomitej większości inwestorów indywidualnych trudno zrozumieć, że ani styropian ani żaden inny materiał izolacyjny "nie grzeje sam z siebie" i pakowanie większych grubości ocieplenia to brak szacunku dla swoich finansów, chyba że w myśl zasady "kto bogatemu zabroni" to można dać i 30cm a jeśli będzie przy okazji spaprana robota i narobione mostków termicznych to efekt będzie podobny jakby było 15 cm.

  Dlatego kolego jeśli już masz dom z ceramiki to 75% sukcesu masz w kieszeni i nie zepsuj roboty styropianem.
  Do tego jak już koledzy wspomnieli wyżej, dołóż izolacji na strop, bo posadzki pewnie już nie doizolujesz a jeśli jest ona zrobiona na gruncie to 3cm to niestety nieco mało, należało bliżej 10 cm coś ułożyć.
 • #13
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Te właściwości ma ceramika, ale chyba z pełnej cegły.
  Pustaki typu poroterm są puste w 60% i wcale nie mają dobrych właściwości akumulacyjnych wilgoci ni ciepła.
  Ponadto są tragicznie nieszczelne. Zero pionowej spoiny poziome też nieszczelne, piżdzi przez taki mur jak w kieleckim... Dla zainteresowanych proponuję na próbę zdjąć gniazdo/ włącznik umieszczony na zewnętrznej ścianie w lekko wietrzną pogodę. Wieje przez puszkę jak głupie.
  Straszą wszyscy gazobetonem i wilgocìą a nigdy się nie spotkałem się z tym problemem w prawidłowo izolowany i wentylowanym budynku.
  Najlepszy jest najtwardszy (ten najzimniejszy) gazobeton typ 600-700 , akumuluje ciepło dobrze tłumi hałas, a.od ocieplenia jest styropian lub wełna.
  Bardzo popularny jest ostatnio silikat.
 • #14
  palmus
  Level 33  
  Właśnie: silikat. On też ma najniższy wskaźnik promieniotwórczości.Wszyscy zwykle rozprawiają o cieple, kosztach, wadze a o promieniowaniu jakoś nigdy.Wprawdzie każdy materiał budowlany w Polsce spełnia normy, ale warto wiedzieć,że glina,czyli ceramika promieniuje najbardziej.Pomijam tu pustaki pożużlowe bo to już się chyba rzadko stosuje w budownictwie indywidualnym.
 • #15
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  O tym promieniowaniu , to dyskusje były już 20 lat temu, od tego czasu mamy 1000x więcej wszelakiego promieniowania wi-fi, 3G, zaraz 5G, bluetoot'ów w uchu, mikrofal jest tak dużo, że to bez znaczenia. Zwłaszcza, że w domu jesteśmy znacznie mniej niz 50 % swojego życia.
 • #16
  palmus
  Level 33  
  Ale za to ludzie się ekscytują czy dać styropian "zwykły" czy ten o cudownych właściwościach z czarnymi kropkami czy grafitowy.A 50% życia poza domem....
  Jeżeli jest możliwe eliminowanie wszelkich radonów z piwnicy w miarę tanio, to czemu tego nie robić?
 • #17
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  CO do ocieplenia to 50% sukcesu to ekipa, żadne żule i pijaki takich od razu poznasz .

  Oczywiście styropian i musi być zamknięty bo zwietrzeje!


  Co do syfu to największy to płyty GK zrobione w popiołu elektrociepłowni.
 • #18
  strucel
  Level 33  
  andrzej lukaszewicz wrote:
  Te właściwości ma ceramika, ale chyba z pełnej cegły.
  Pustaki typu poroterm są puste w 60% i wcale nie mają dobrych właściwości akumulacyjnych wilgoci ni ciepła.
  Ponadto są tragicznie nieszczelne. Zero pionowej spoiny poziome też nieszczelne, piżdzi przez taki mur jak w kieleckim... Dla zainteresowanych proponuję na próbę zdjąć gniazdo/ włącznik umieszczony na zewnętrznej ścianie w lekko wietrzną pogodę. Wieje przez puszkę jak głupie.
  .


  Właśnie dlatego wymyślono szlifowane porothermy montowane na klej, nawet nie wychodziło to parę lat temu dużo drożej (bo klej producent dodawał gratis do palety pustaków) tyle ze wymagało staranności przy montazu aby utrzymać równą płaszczyznę.