Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Norma dla zabezpieczeń Niemcy

13 Jan 2019 11:05 474 2
  • Level 13  
    Witam. Jestem z wizytą u kumpla w Niemczech i zainteresowałem się rozdzielenia w nowo wybudowanym domu. Instalacja położona przewodami 1.5 oraz 2.5 ale wszystkie zabezpieczenia to B16. Trochę mnie to zdziwiło. Orientuje się ktoś czy niemiecka norma dopuszcza takie zabezpieczenia, czy jest to błąd?
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 24  
    Poza lokalnymi uregulowaniami to normy IEC są międzynarodowe, tłumaczone z mniejszymi lub większymi zmianami/błędami np. niemieckie DIN IEC, polskie PN-IEC. Obciążalność przewodów jest taka sama. Polska norma również dopuszcza długotrwałe obciążenie przewodu 1.5mm² prądem 16A. Wszystko zależy od panujących w pomieszczeniu temperatur, sposobu ułożenia, izolacji czy ilości obciążonych żył, spadku napięcia, pętli zwarcia itd. Wystarczy pomierzyć i policzyć.
  • Moderator of the Technical section
    haneb wrote:
    Wszystko zależy od panujących w pomieszczeniu temperatur, sposobu ułożenia, izolacji czy ilości obciążonych żył, spadku napięcia, pętli zwarcia itd. Wystarczy pomierzyć i policzyć.
    A także potrzeb użytkownika i sposobu wykonania instalacji. Na pytanie tak postawione przez Autora nie ma odpowiedzi. Zwyczajnie nie ma.
    To takie podobne do góralskiej wróżby. "Jak na świętego Rota jest pogoda albo słota, to na świętego Hieronima jest deszcz albo go ni ma."