Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dlaczego spalił się CD4093, zastąpienie BUZ11

23 Sty 2019 21:39 258 7
 • Poziom 23  
  Witam. Kupiłem kiedyś zestaw "Bariera świetlna, strzelnica optyczna, AVT730" złożyłem i po próbnym uruchomieniu działała poprawnie. Jednak chciałem zasilić ją z baterii li-ion 3,7V wiec stabilizator znajdujący się na płytce 78l05 zastąpiłem zworką i zasiliłem z baterii przez przetworniczkę BOOST DC-DC 5V 500KHz(moduł DM06). I w pewnym momencie ukłąd przestał działać, przetworniczka zrobiła się gorąca, i okazało się, że CD4093 ma teraz zwarty pin zasilania 14 z masą 7, i innymi wyprowadzeniami. Dodam, że nie miałem wlutowanych oporników R3 i R4, i odbiornik podczerwieni TSOP.. nie był podłączony tak jak opisałem na schemacie, co mogło spowodować uszkodzenie CD4093? czy podczas działania bramki muszą być odpowiednio podłączone? Czy mogę zasilać go z przetwornicy

  Drugie pytanie to czym można zastąpić tranzystor BUZ11 tak, żeby nie sterować przekaźnikiem a zwierać pin mikrokontrolera STM (zasilany 3,3V) do masy? albo chociaż zmienić przekaźnik na 5V bo oryginalnie jest na 12V, a układ wymaga zasilania 7...12V, a chciałbym wszystko zasilać z 5V.

  Dlaczego spalił się CD4093, zastąpienie BUZ11
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 32  
  ...KUBA... napisał:
  I w pewnym momencie ukłąd przestał działać, przetworniczka zrobiła się gorąca, i okazało się, że CD4093 ma teraz zwarty pin zasilania 14 z masą 7, i innymi wyprowadzeniami.

  Wątpliwej jakości przetwornica, szpilka napięcia i po układzie.
  ...KUBA... napisał:
  Drugie pytanie to czym można zastąpić tranzystor BUZ11 tak, żeby nie sterować przekaźnikiem a zwierać pin mikrokontrolera STM (zasilany 3,3V) do masy?

  W miejsce przekaźnika podłączyć wyprowadzenie mikrokontrolera z odpowiednim rezystorem podciągającym do zasilania.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 23  
  Dziękuję za szybką odpowiedź, jak tylko dostanę nowy CD4093 spróbuję uruchomić układ korzystając z innej przetwornicy DC-DC.
  Co do podłączenia mikrokontrolera to do drenu BUZ11 podłącze pin uC, i opornikiem (10k) mam podciągnąć go do 3.3V, z którego będzie zasilany mikrokontroler? (zasilanie będzie z tej samej baterii ale innej przetworniczki DC-DC, niż ta 5V do zasilania tego układu).
  Czytałem gdzieś, że dla 5V BUZ11 nie jest w pełni otwarty, czy to nie będzie przeszkadzać w tym przypadku??
 • Poziom 32  
  ...KUBA... napisał:
  Czytałem gdzieś, że dla 5V BUZ11 nie jest w pełni otwarty, czy to nie będzie przeszkadzać w tym przypadku??

  BUZ11 zaczyna przewodzić przy 4V, co prawda przewodzi wtedy znikomy prąd, jednak dla mikrokontrolera wystarczy.
  ...KUBA... napisał:
  Co do podłączenia mikrokontrolera to do drenu BUZ11 podłącze pin uC, i opornikiem (10k) mam podciągnąć go do 3.3V, z którego będzie zasilany mikrokontroler?

  Dokładnie.
  ...KUBA... napisał:
  spróbuję uruchomić układ korzystając z innej przetwornicy DC-DC.

  Warto zastosować warystor na niskie napięcie, ewentualnie najpierw uruchomić przetwornicę, obciążyć ją jakimś rezystorem, a dopiero potem podłączać ją do układu.
 • Poziom 23  
  Koledzy, chciałbym delikatnie zmodyfikować odbiornik którego schemat przedstawiłem w pierwszym poście. Mam teraz taką sytuację, że jak machnę ręką przed odbiornikiem w jedną i w drugą stronę to przekaźnik włączy mi się dwa razy. Czy da się (np. poprzez dodanie gdzieś kondensatora) zrobić tak, żeby po odebraniu sygnału układ podtrzymał włączony przekaźnik na ok. 0.5 - 1 sekundę?? Bo teraz przekaźnik ma tendencję do drżenia, a jakby podtrzymał ten sygnał przez jakieś 0.5s byłoby idealnie.

  Dokumentacja ATV-730:
  Kod: text
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod
 • Poziom 40  
  Tam za krótki będzie czas ładowania dodatkowego kondensatora, czas podtrzymania będą się dodawały za każdym "machnięciem", wydajność prądowa CD4013 też to ogranicza.

  Tam powinno się dodać timer monostabilny zrobiony np. na NE555, wtedy te czasy podtrzymania też masz powtarzalne. Jedno (lub wiele) "machnięcie" da taki sam czas np. 2sek. podtrzymania.

  Można wykorzystać także bramki A i C jeżeli nie są wykorzystane dla buzera do tego celu.
 • Poziom 23  
  HD-VIDEO napisał:
  Tam powinno się dodać timer monostabilny zrobiony np. na NE555, wtedy te czasy podtrzymania też masz powtarzalne. Jedno (lub wiele) "machnięcie" da taki sam czas np. 2sek. podtrzymania.

  Dodałem NE555 w miejsce zworki podłączając go zamiast bramki "IC2'D", działa, z tym, że musiałem podnieść zasilanie układu do 5,5V bo po wyjściu z NE555 miałem jakieś 3,4V i nie załączał się tranzystor który włącza przekaźnik ;/ A jakby dodać tam jakiś tranzystora typu BC547 pozwoli na to, żeby można było wrócić do zasilania 5.0V??
 • Poziom 40  
  Można dodać tranzystor n-p-n (zamiast BUZ) w zależności od prądu cewki przekaźnika, BC547, BC337, + dobrany rezystor w bazie, aby tranzystor wszedł w nasycenie, dioda D2 między zasilanie a kolektor.

  Ale NE555 ma dość duży prąd na pin3, wiec przekaźnik (nieznany typ/prąd cewki) spokojnie wysteruje; tak samo trzeba dodać diodę D2, tylko nie wiadomo czy to 3,4V wystarczy na pewne załączenie przekaźnika 5V.