logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Instalacja elektryczna dla lokalu gastronomicznego.

Wolfer 25 Sty 2019 09:21 3006 24
  • #1 17728482
    Wolfer
    Poziom 10  
    Posty: 33
    Ocena: 1
    Witam.
    Dostałem właśnie projekt instalacji elektrycznej dla remontowanego dla mnie lokalu gastronomicznego.
    Projektant wyliczył, że główny przewód wchodzący do lokalu powinien być
    YKY16mm2 oraz zabezpieczenie główne 125A

    Instalacja jest 3 fazowa.

    Z wyliczeń wynika że suma wszystkich urządzeń w lokalu wyniesie 32,5kW
    w tym 3 urządzenia 3 fazowe 6,5 / 4,9 / 4

    Zakładając że maksymalna moc wyniesie nawet 35kW

    Pytanie: Czy zaprojektowana instalacja nie jest przewymiarowana.
    Jeśli jest taka potrzeba mogę załączyć schemat instalacji.

    Z góry dziękuję za pomoc.
  • #2 17728540
    kozi966
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 6922
    Pomógł: 599
    Ocena: 1285
    Witam,

    Co wynika z bilansu mocy? Jakie są ustalenia dotyczące urządzeń będących wewnątrz lokalu?
    Co z instalacją wentylacji i klimatyzacji?
    Co z instalacją siłową?
    Jakie elementy wchodzą w skład projektu?
    Jakie był ustalenia i kto przekazywał wytyczne dot. zasilanych urządzeń?
    Wolfer napisał:
    Jeśli jest taka potrzeba mogę załączyć schemat instalacji.

    Jest taka potrzeba.
  • #3 17728590
    kj1
    Specjalista elektryk
    Posty: 3280
    Pomógł: 278
    Ocena: 848
    Dorzucę pytanie o długość przyłącza
  • #4 17728604
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Kluczowe pytanie: Czy projekt był wykonywany w oparciu o Warunki Przyłaczenia wydane przez operatora sieci?
    Jeżeli tak to co było w tych WP na temat przyłacza i zabezpieczenia?
  • #5 17728706
    Wolfer
    Poziom 10  
    Posty: 33
    Ocena: 1
    Wentylacja będzie wymuszona tylko tam gdzie powinna tz.
    wentylatory wyciągowe z kratek.

    W załączeniu wykaz sprzętu przekazany projektantowi przeze mnie.
    W załączeniu schemat (zostanie uzupełniony o klimatyzator i kurtynę pow.)

    Nie znam długości przyłącza.

    Nie wiem jakie są WP, spróbuję to sprawdzić.
    Kupiłem lokal z istniejącą już instalacją.
    Zgłosiłem do dostawcy energii jedynie potrzebę założenia licznika.
    Obecnie instalacja będzie w całości modyfikowana.
    Załączniki:
    • Instalacja elektryczna dla lokalu gastronomicznego. sch.png (142.1 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #7 17728763
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Wolfer napisał:
    zabezpieczenie główne 125A

    To nie jest zabezpieczenie główne, a wyłącznik główny. Szyny 100A. OK!.
    Kabel YKY 5 x16 - obciążalność w powietrzu (bez wsp. korekcyjnych) - 85A.
    Po korektach drobny zapas. Ale jak rano włączą wszystkie "patelnie" to zapas sie przyda.
  • #8 17728765
    kozi966
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 6922
    Pomógł: 599
    Ocena: 1285
    Wolfer napisał:
    zabezpieczenie główne 125A

    To jest rozłącznik, a nie zabezpieczenie.
    Za bardzo nie ma się do czego przyczepić.
    Warunki przyłączenia opiewają zapewne na zabezpieczenie 40A.
    Moc zainstalowana jest pokazana: 31kW
    Moc szczytowa też jest pokazana: 21,7kW
    Można by się było ewentualnie zastanowić nad wykonaniem zasilania kablem aluminiowym, np. YAKXS 5x25mm².
  • #9 17728824
    mar_uda
    Poziom 23  
    Posty: 444
    Pomógł: 63
    Ocena: 158
    Dziwi mnie trochę ilość RCD w obwodach pieców, chłodziarek, itp. Jeśli te urządzenia będą podłączane za pomocą gniazda, to dyskusji nie ma, ale jeśli będą przyłączone na stałe, to po co tam różnicówki?
    Druga sprawa, to ogranicznik przepięć, który przy zabezpieczeniu przedlicznikowym 40A może wymagać dobezpieczenia.
  • #10 17728833
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    kozi966 napisał:
    Można by się było ewentualnie zastanowić nad wykonaniem zasilania kablem aluminiowym, np. YAKXS 5x25mm².

    W swoim budynku bym tego nie chciał.
    W ziemi OK.
    Przy takim przekroju kabla różnica w koszcie symboliczna.
  • #11 17728925
    Wolfer
    Poziom 10  
    Posty: 33
    Ocena: 1
    OK, teraz już widzę.
    Wynika z tego że zabezpieczenie główne jest 100A

    Mam jeszcze 2 pytania.

    Jak wspomniałem jest to wymian istniejącej instalacji na nową.
    1. Co jeżeli się okaże że przewód wchodzący do mojego lokalu
    ma mniejszy przekrój niż wymagany?

    2. Wydaje mi się że do lokalu nie przychodzi żyła PE
    Jak można rozwiązać taki problem?
  • #12 17728941
    kozi966
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 6922
    Pomógł: 599
    Ocena: 1285
    Wolfer napisał:
    Wynika z tego że zabezpieczenie główne jest 100A

    Z czego wynika? Ja tego nie widzę.
    Wolfer napisał:
    1. Co jeżeli się okaże że przewód wchodzący do mojego lokalu
    ma mniejszy przekrój niż wymagany?

    Trzeba go będzie wymienić, jeżeli tego wymaga instalacja (a to wynika z obliczeń i doboru).
    Wolfer napisał:
    Jak można rozwiązać taki problem?

    Najlepiej z projektantem, który opracował projekt.

    jozgo napisał:
    Przy takim przekroju kabla różnica w koszcie symboliczna.

    Jakieś 20zł/m różnicy.
    Dlaczego kolega by nie chciał tego "u siebie w bloku" ale "w ziemi" jest już dla niego "ok"?
  • #13 17728990
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 21595
    Pomógł: 2511
    Ocena: 2795
    Wolfer napisał:
    W załączeniu wykaz sprzętu przekazany projektantowi przeze mnie.
    W załączeniu schemat (zostanie uzupełniony o klimatyzator i kurtynę pow.)


    Oświetlenia i innych potrzeb tam nie ma?
  • #14 17729014
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    kozi966 napisał:
    Jakieś 20zł/m różnicy.
    Dlaczego kolega by nie chciał tego "u siebie w bloku" ale "w ziemi" jest już dla niego "ok"?

    Różnica w cenie jest, ale nie taka. Ten YKY kupię po 21,50 a YAKX po 6,70 zł.
    Dlaczego Al jest "be" zapytaj tych co zabronili stosowania go w warunkach szczególnych. np. w strefach zagrożonych wybuchem.
    Al ma problem na złączach. Nawet Al modyfikowane.
    PS. Nie mieszkam w bloku.
  • #16 17729140
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Faktycznie teraz Cu wyłącznie do 10 mm2. Al od 16 mm2 dopuszczalne.
    Kiedyś Al w strefach Ex było wykluczone
  • #17 17729179
    Wolfer
    Poziom 10  
    Posty: 33
    Ocena: 1
    Panowie, a co z tym uziemieniem?
  • #18 17729197
    kozi966
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 6922
    Pomógł: 599
    Ocena: 1285
    Wolfer napisał:
    Panowie, a co z tym uziemieniem?

    Ten problem można rozwiązać dociągając odpowiednią żyłę.
    Jeżeli całość jest modyfikowana od Złącza Pomiarowego, to w takim przypadku można się zastanowić nad wykorzystaniem kabla czterożyłowego (dla układu TN).
    W innym wypadku:
    Wolfer napisał:
    Obecnie instalacja będzie w całości modyfikowana.

    Trzeba wykonać odpowiedni uziom.
  • #19 17729282
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Wolfer napisał:
    Panowie, a co z tym uziemieniem?

    A co jest w projekcie. Gdzie jest wpięty ten kabel 5 x 16 i jego żyła ochronna?

    Dodano po 10 [minuty]:

    Przecież musi być schemat zasilania i pkt. Ochrona przeciwporażeniowa,
  • #20 17731661
    Wolfer
    Poziom 10  
    Posty: 33
    Ocena: 1
    Ok wiem odrobine więcej.
    Obecnie w umówie mam 15,5kW
    To już wiem, ze będę musiał to zmienić.

    Przewód który wchodzi do lokalu ma 4 żyły. Brak PE

    Średnica jednej żyły bez izolacji wynosi 5,1 - 5,2mm
    Przewód jest aluminiowy.

    Przed licznikiem na klatce są 3 zabezpieczenia po jednym na fazę 25A

    Projektant odpisał ze może być przewód 4 żyłowy ale będzie trzeba wykonać uziom. Podłączając się do fundamentów lub wbijając pręt w ziemie
    Wymagana rezystancja izolacji 10om

    Dwa pytania.
    Czy ten aluminiowy przewód będzie wystarczajac?
    Jakie powinny być zabezpieczenia na klatce przed moim lokalem?
  • #21 17731752
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    To ten projektant miał wykonac tylko projekcik tablicy?
    I pewnie rozrysowała rozmieszczenie gniazd i opraw.
    Bez inwentaryzacji obecnego zasilania i projektu jego modernizacji to wszystko jest do d..y.
  • #22 17731898
    kozi966
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 6922
    Pomógł: 599
    Ocena: 1285
    Po pierwsze, to współczuje takiego projektanta....
    Wolfer napisał:
    Projektant odpisał ze może być przewód 4 żyłowy ale będzie trzeba wykonać uziom

    Uziom, uziomem, a obecne warunki nas interesują.
    Czy w warunkach przyłączenia widnieje układ sieci TN?
    Wolfer napisał:
    Średnica jednej żyły bez izolacji wynosi 5,1 - 5,2mm

    No to ciężko tu będzie wyrokować, ale można przypuszczać, że jest to żyła o przekroju 25mm2.
    Zapewne wystarczy z zapasem.
    Wolfer napisał:
    Przewód który wchodzi do lokalu ma 4 żyły. Brak PE

    Z czego wynika to twierdzenie?
    Wolfer napisał:
    Wymagana rezystancja izolacji 10om

    Ta.... izolacji... chyba uziemienia, ale tylko i wyłącznie dla instalacji odgromowej. W przeciwnym wypadku takie stwierdzenie jest bardzo bezpodstawne.
  • #23 17733316
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk
    Posty: 2439
    Pomógł: 480
    Ocena: 364
    5,1-5,2 to najwyżej 16mm kw.
  • #24 17733358
    kortyleski
    Poziom 43  
    Posty: 12265
    Pomógł: 957
    Ocena: 3847
    Jaki to lokal i czy jest mozliwość wykonania uziomu? Jaki układ sieci zasilającej? Bo było dobrze a zaczynają się głupoty.
    Wolfer napisał:

    Przed licznikiem na klatce są 3 zabezpieczenia po jednym na fazę 25A

    Klatka więc wnioskuję że blok. Tam bez miliona papierów nawet szpilki nie wbijesz
  • #25 17734333
    Wolfer
    Poziom 10  
    Posty: 33
    Ocena: 1
    kozi966 napisał:

    Ta.... izolacji... chyba uziemienia, ale tylko i wyłącznie dla instalacji odgromowej. W przeciwnym wypadku takie stwierdzenie jest bardzo bezpodstawne.


    Mój błąd chodziło o uziemienia.

    pafciowaw napisał:
    5,1-5,2 to najwyżej 16mm kw.


    A 16mm kw to nie jest coś w granicy 4,5mm?

    kortyleski napisał:
    Jaki to lokal i czy jest mozliwość wykonania uziomu? Jaki układ sieci zasilającej? Bo było dobrze a zaczynają się głupoty.
    Wolfer napisał:

    Przed licznikiem na klatce są 3 zabezpieczenia po jednym na fazę 25A

    Klatka więc wnioskuję że blok. Tam bez miliona papierów nawet szpilki nie wbijesz


    Lokal znajduje się w starej kamienicy na parterze.
    Pod lokalem nie ma piwnicy.
    Wydaje mi się, że spokojnie jest możliwość wbicia czegoś w ziemię.
    W jednym z pomieszczeń podłoga jest już skuta do poziomu pod "chudziaka"
    Czyli został sam piach.

    Nie wiem jaki jest układ sieci zasilającej. Muszę to potwierdzić z dostawcą.

    Zdaje sobie sprawę, że przede mną trochę pracy papierkowej...

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono kwestie dotyczące projektu instalacji elektrycznej dla lokalu gastronomicznego. Użytkownik zapytał o przewymiarowanie instalacji, której główny przewód to YKY 16mm² z zabezpieczeniem 125A, przy sumarycznej mocy urządzeń wynoszącej 32,5kW. Uczestnicy rozmowy zwrócili uwagę na konieczność uwzględnienia bilansu mocy, długości przyłącza oraz warunków przyłączenia od operatora sieci. Podkreślono znaczenie uziemienia, zwłaszcza w kontekście braku żyły PE w istniejącym przewodzie. Wskazano na możliwość zastosowania kabla aluminiowego YAKXS 5x25mm² oraz konieczność wykonania uziomu, co może być realizowane poprzez wbicie pręta w ziemię. Uczestnicy podnieśli również kwestie dotyczące zabezpieczeń oraz liczby RCD w obwodach urządzeń.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA