Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana natężenia prądu względem ciśnienia doładowania.

29 Sty 2019 21:26 222 2
  • Poziom 10  
    Witam.
    Wszystko określam w prostych chłopskich słowach. Proszę nie krzyczeć odnośnie fachowych terminów a uświadomić dlaczego źle napisałem.
    Problem polega następująco. Potrzebuję wykonać urządzenie które będzie przetwarzało natęrzenie prądu ze źródła, na odbiornik w stosunku 1:1 a w przypadku wzrostu ciśnienia na czujniku zewnętrznym miało by to natężenie odpowiednio podnosić.

Chodzi o sterowanie elektrohydraulicznym nastawnikiem ciśnienia paliwa w samochodzie (ke-jetronic) który jest sterowany za pomocą natężenia. Jeżeli dawka jest zbyt uboga, natężenie jest dodatnie, jeżeli zbyt bogata, następuje zmiana kierunku przepływu prądu i można powiedzieć że jest ujemne. Sterowanie to jest płynne.

Zakładając że jest to ciśnienie atmosferyczne. Problem pojawi się w przypadku doładowania turbosprężarką. Należało by odpowiednio dodać paliwa by zachować odpowiednią mieszankę.

Koniecznym jest doświadczalnie ustawić podbicie ciśnienia na danym doładowaniu. W tym przypadku powstaje pytanie, czy jest możliwość zrobić układ na potencjometrze który będzie w jakiś sposób ustawiać "skos na wykresie" , czy konieczne jest zastosowanie jakiegoś mikroprocesora i go odpowiednio zaprogramować? Tu widzę problem przy potrzebie ustawienia układu który jak wspomniałem będzie ustawiany doświadczalnie, a co za tym idzie zmiany będą częste i ciągłe przeprogramowywanie urządzenia wprowadziło by spore marnotrawienie czasu.
    W załączniku podaję 2 lektury odnośnie danego wtrysku jeżeli by kogoś interesowało działanie. Niestety nie znalazłem żadnych konkretnych danych po za określeniem Mili-amper.

Co do czujnika ciśnienia myślę że taki w zakresie 0-2 bar byłby ze sporym naddatkiem. Planuję tu zainstalować coś "taniego popularnego" jak choćby MAF z jakiegoś opla/vaga albo zwykły czujnik ciśnienia od jakieś instalacji gazowej typu Stag najstarszych serii.
    Układ wtry...tronic.pdf Download (5.29 MB) Układ wtry...onic 2.pdf Download (8.04 MB)
  • Poziom 1  
  • Poziom 10  
    Polecam zajrzeć do załączników które podałem. Regulator ma na tyle zadanie, że nawet potrafi zakmnąć całkowicie przepływ paliwa przez wtryskiwacze. Niestety nie wiem jak bardzo jest w stanie podnieść dawkę paliwa. Napewno dość znacznie. Ale nie o to tu chodzi.
    Tu chodzi o odpowiednią korekcję prądu w regulatorze względem ciśnienia doładowania.