Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

- Budowa zgrzewarki 12000A potrzebuję porady.

ottmichalak 03 Feb 2019 18:16 603 10
    ottmichalak
    Level 4  
    Witam wszystkich, jestem Łukasz, zajmuję się renowacją zabytkowych aut. Chciałem zrobić sobie zgrzewarkę do blachy, która na wyjściu miałaby około 1-2v i max 12000A, tak dużo, dlatego że potrzebuję też zgrzewać blachy jednostronnie, jak też i po to żeby przy zgrzewaniu nie rozgrzewać zbyt mocno blachy, bo wtedy wypalają się powłoki antykorozyjne, ma być krótko a mocno. Myślałem o tym żeby zastosować kilka takich samych transformatorów za nimi dać mostki prostownicze też wszystkie jednakowe a potem wszystko połączyć równolegle. Czy takie cudo zadziała? Takie zgrzewarki są bardzo drogie a ja lubię takie wyzwania. Jak ktoś miałby jakiś pomysł może być inny niż to co ja proponuję to chętnie wysłucham.
    funak
    Level 24  
    Do zgrzewarki rozważ użycie superkondensatorów.
    Taki pakiet ładujesz do określonego napięcia i robisz "bum".

Kondensator 3000F 2,7V:
    https://www.tme.eu/pl/details/bcap3000p270k04/superkondensatory/maxwell-technologies/

Prąd max. w impulsie 2165A, przy czasie max. 1 sekunda.

Dodano po 1 [minuty]:

Czyli wygląda na to, że potrzebowałbyś 6 takich kondensatorów w cenie 240zł netto.
    Oraz sprytną ładowarkę :)
    puszak
    Level 28  
    Szkoda, że nie podałeś czasu ładowania takiego kondensatora jak i prądu jakim można go ładować.
    ottmichalak
    Level 4  
    Czy taka zgrzewarka będzie odpowiednia do takiego zgrzewania? Wszędzie jak patrzyłem to raczej na transformatorach.
    archanoid
    Level 26  
    Witam . Zgrzewarka nie ma mostka po stronie wtórnej transformatora. Po prostu nie wytrzymał by takich prądów .
    Co masz na myśli że są bardzo drogie . Kup używkę .
    ottmichalak
    Level 4  
    W takiej jak ja proponuję, to będzie chyba kilka mostków, więc ta siła będzie rozłożona? Chyba że źle myślę. Na sprzęt dobrej jakości to około 10tyś. A ja uwielbiam takie wyzwania i wiem że sobie z tym poradzę więc chcę to zrobić.
    puszak
    Level 28  
    Przecież te mostki są niepotrzebne, można łączyć transformatory równolegle o ile to takie same transformatory. Na twoim miejscu szukał bym starej spawary i przezwoił wtórne uzwojenie pod własne potrzeby.
    ottmichalak
    Level 4  
    Niepotrzebne? Nawet jak będę łączył z trzech faz, takie same, ale oddzielne transformatory. Myślałem, że jak będzie jakaś różnica napięć na wtórnych uzwojeniach to może być problem. Myślałem o trzech oddzielnych, bo z tego, co kojarzę to w trójfazowym jedna z faz może być mocniej obciążona. Ze starą spawarką między fazową już kombinowałem, za słaba. To musi być coś mocniejszego, Ale zaciekawiła mnie taka zgrzewarka na kondensatorach, można by zrobić teoretycznie nieograniczoną moc i koszt budowy byłby stosunkowo tani.
    puszak
    Level 28  
    O kilku fazach nie pomyślałem, szczerze mówiąc to nie wiem jaka jest różnica w napięciach na różnych fazach.
    Co do kondensatorów to policz najpierw ile czasu będzie potrzeba na ładowanie pakietu bo może wyjdzie tak, że bez ładowarki "spawarki" będą się ładowały 10 minut by zrobić zgrzew.
    tob53
    Level 21  
    Ćwierć wieku temu zrobiłem zgrzewarkę na jednym z 3 rdzeni transduktora magnetycznego, zainstalowanego w spawarce spb-315, dwie płyty z Cu ≠ 5mm były uzwojeniem wtórnym, napięcie 2V, problemem nie było wykonanie samego trafo, moc była spora, tylko jak ją przenieść aby była poręczna w blacharstwie samochodowym.
    Jakoś to działało, wygodne jednak nie było, nie jest łatwe operowanie kleszczami zgrzewarki przymocowanymi do 2 kabli po 1.5mb, każdy złożony z 4 przewodów LGs 50mm2, straty na połączeniach skręcanych są potężne, wszystko powinno być łączone lutami twardymi.
    W miejscach dostępniejszych w miarę się to sprawdzała, ale bez rewelacji.
    ottmichalak
    Level 4  
    Hhhh. Myślę że długość ładowania to nie byłby problem. Nawet jak to chwilę będzie trwało to mam czas. Tylko jak uwolnić tą moc i jak kontrolować długość takiego prądu. Dlatego pod takim względem lepsza będzie na trafo właśnie z takimi przewodami łączonymi twardym lutem. Łatwiej kontrolować tą moc. Im prostsze w budowie urządzenie tym lepiej, mniej części które mogą się popsuć. ??????????