Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Seicento 900 - Wycieraczki przednie nie działają poprawnie

09 Lut 2019 17:54 231 5
  • Poziom 11  
    Witam,
    Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu. Wycieraczki od jakiegoś czasu chodziły wolniej niż zwykle, a aktualnie podnoszą się o parę centymetrów i stają w miejscu. Prawie na pewno usterka pojawiła się przez próby włączenia wycieraczek, gdy te były przymarznięte do szyby. Rozkręciłem silnik i przekładnię oraz nasmarowałem trzpień, nic to nie dało. Nie zauważyłem, żeby zwoje silnika były przerwane. Gdzie powinienem szukać problemu w takiej sytuacji?
    Z góry dziękuję za pomoc.
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Witam.
    Nie pamiętam dokładnie, ale miałem SC 1100 i tak samo problem z wycieraczkami jak Ty. Powstał, gdy żona włączyła wycieraczki gdy były przymarznięte do szyby. Pojechałem do serwisu Fiata z tym, bo w SC jest sterownik wycieraczek, ja go wymontowałem i on był uszkodzony. Takie czarne pudełko , w środku elektronika, to było z 15 lat temu, ale pamiętam tranzystory w nim. We Fiacie nie mieli takiego nowego sterownika, ale mieli "zaoszczędzony" używany.Odkupiłem po "okazyjnej cenie" 1/3 ceny nowego i zero problemu.
    Szukaj sterownika, w nim coś się popaliło. Zacznij myśleć, jakim cudem są różne cykle pracy wycieraczek, sam silnik tego nie umożliwia, musi być sterownik do tego. Silnik jest akurat najmniej awaryjny w tym układzie.

Tu masz ten sterownik taki biały na tym zdjęciu
    Seicento 900 - Wycieraczki przednie nie działają poprawnie

Przeczytaj też ten wątek
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2337479.html
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 11  
    To fakt, sterownik jest przykręcony do przekładni, aczkolwiek nawet go nie ruszyłem, bo wydawało mi się, że problem leży w silniku/przekładni. Dziękuję za radę, jutro go sprawdzę. Prawdopodobnie i tak będę musiał wymienić całość, sterownik+przekładnia+silnik, no chyba, że na szrocie sprzedadzą mi sam sterownik.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Nowy sterownik Magneti Marelli kosztuje ok. 50 zł obecnie do tego modelu Seicenta. Nie wiem czy jest sens bawić się w szroty. Kupisz go bez problemu nawet na Allegro.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Witam.
    To że uzwojenie nie jest przerwane, nie świadczy że nie jest spalone.
    Sam silnik bez elektroniki (sterownika) łatwo sprawdzić, może być zawieszona szczotka w szczotko-trzymaczu (przytopiona).
  • Poziom 11  
    Wykręciłem dziś ponownie silniczek. Zgodnie z sugestiami sprawdziłem czy nie ma spalonych ścieżek na sterowniku - nie było. Jedynie jeden lekko ciemny lut od jednego ze styków. Odlutowałem styki, żeby zajrzeć na drugą stronę płytki, też nic nie zauważyłem. Przylutowałem z powrotem, pomierzyłem przewodność, wszystkie połączenia były w porządku. Do tego przypiłowałem szczotki i wycieraczki działają. Zobaczymy na jak długo. Dziękuję wszystkim za pomoc, temat zamykam.