Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uprawnienia Sep E, D+pomiary

patryk5883 21 Lut 2019 16:40 273 9
  • #1 21 Lut 2019 16:40
    patryk5883
    Poziom 3  

Witam czy mając uprawnienia Sep E, D i pomiary mogę sam wykonać u kogoś instalacje elektryczną w budynku sprawdzić wykonując pomiary i zatwierdzić protokołem ? oraz czy muszę posiadać uprawnienia budowlane ? proszę Was oświećcie mnie bo wszędzie piszą inaczej

0 9
  • Szkolenia SEP
  • #2 21 Lut 2019 16:48
    Interval
    Poziom 23  

Możesz. Gdzie mozna zdać egzaminy na uprawnienia E i D nie majac takiej wiedzy?

0
  • Szkolenia SEP
  • #3 21 Lut 2019 16:53
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

patryk5883 napisał:
    zy mając uprawnienia Sep E, D i pomiary mogę sam wykonać u kogoś instalacje elektryczną w budynku sprawdzić wykonując pomiary i zatwierdzić protokołem ?

Jeżeli posiada kolega świadectwo kwalifikacji Dozoru, z zakresem kontrolno-pomiarowym, to może kolega wykonać taki protokół dopuszczający instalację do eksploatacji.
    Wykonanie wiąże się generalnie ze świadectwem kwalifikacji E.
    patryk5883 napisał:
    oraz czy muszę posiadać uprawnienia budowlane ?

Do zaprojektowania.

To wszystko opisane jest w ustawie Prawo Budowlane.

0
  • #4 21 Lut 2019 17:35
    patryk5883
    Poziom 3  

Na tą chwilę mam tylko świadectwo kwalifikacji E chcę rozszerzyć uprawnienia co do wykonania instalacji to wiem że mogę ale nie byłem pewien z tymi pomiarami i protokołem a jak jest z działalnością trzeba mieć zarejestrowaną żeby ZE zatwierdził taki protokół ?

0
  • #5 21 Lut 2019 17:37
    retrofood
    Moderator

ZE nie zatwierdza żadnych protokołów! Ktoś Ci strasznie namieszał w głowie.

0
  • #6 21 Lut 2019 17:51
    patryk5883
    Poziom 3  

No dobra ja wypełniam protokół i podpisuje się pod tym i oddaje do ZE z prośba o oddanie instalacji do użytku ?

0
  • #7 21 Lut 2019 17:54
    Interval
    Poziom 23  

patryk5883 napisał:
    No dobra ja wypełniam protokół i podpisuje się pod tym...

I jeszcze należy być świadomym odpowiedzialnośći wiążącej się z podpisem protokołu.

0
  • #8 21 Lut 2019 18:07
    patryk5883
    Poziom 3  

A uprawnienia budowlane nie są potrzebne ?

0
  • #9 21 Lut 2019 19:35
    retrofood
    Moderator

patryk5883 napisał:
    No dobra ja wypełniam protokół i podpisuje się pod tym i oddaje do ZE z prośba o oddanie instalacji do użytku ?

Kolego, ZE reprezentuje firmę handlową, dostarczającą towar zwany energią elektryczną i jedyną kwestią jaka go interesuje jest podpisane oświadczenie elektryka, że instalacja do której doprowadzili zasilanie została wykonana zgodnie z przepisami, jest bezpieczna i można podać na nią napięcie. Tyle!!!

Natomiast protokoły pomiarów są załącznikiem do oświadczenia o zakończeniu budowy, te sprawy załatwia się z kierownikiem budowy.

0
  • #10 22 Lut 2019 18:44
    patryk5883
    Poziom 3  

Dzieki za info trochę mnie oświeciliście mam do Was jeszcze jedno takie pytanie np. chcę w starym budynku wymienić główna rozdzielnię do której idzie przyłącze na nową załóżmy że jest starego typu na bezpieczniki topikowe jakie procedury muszę wykonać zgłosić do ZE czy w chwili wymiany ZE wyłącza zasilanie czy wymiany dokonuje pod napięciem ?

0