Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wygląda przebieg wykonania instalacji elektrycznej w domu?

marek2012r 11 Lut 2016 20:12 3384 33
  • #1 11 Lut 2016 20:12
    marek2012r
    Poziom 6  

Witam.
    Niedawno zrobiłem kurs SEP 1kV kat. E(montaż,obsługa,konserwacja).Z tego co wiem to z tymi uprawnieniami mogę tylko wykonać instalacje i praktycznie nic więcej. I mam takie pytanie. Jeżeli przykładowo wykonam instalacje według projektu to czy później muszę pisać jakieś oświadczenia (protokół) że ja ją robiłem? Słyszałem, że później jest tak że ktoś kto ma uprawnienia SEP E+D to wykonuje pomiary i pisze protokół a następnie ktoś z uprawnieniami budowlanymi może dopuścić instalacje. A jak wygląda sytuacja z wykonaniem przyłącza na działkę? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

0 29
  • Pomocny post
    #2 11 Lut 2016 20:29
    DJ ANNUS
    Poziom 31  

marek2012r napisał:
    A jak wygląda sytuacja z wykonaniem przyłącza na działkę?

Kolego wykonać możesz wszystko jeśli potrafisz ,za to nie możesz potwierdzić odbioru, dopuszczenia , bo nie masz odpowiednich kwalifikacji.
    Po prostu szukaj kogoś kto je ma, ma doświadczenie w instalacjach i w ZE i do dzieła.

0
  • #4 11 Lut 2016 20:41
    DJ ANNUS
    Poziom 31  

Robisz pomiary. Wypełniasz wniosek do ZE. Najlepiej patrzą na wykonawców firmowych.
    Bo bez działalności ani rusz.

0
  • Pomocny post
    #5 11 Lut 2016 20:41
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

marek2012r napisał:
    Trzeba jakieś papierki wypełniać?

Badania, pomiary i oględziny odbiorcze zakończone protokołem, pismo do ZE z oświadczeniem o gotowości do podłączenia.

0
  • #6 11 Lut 2016 20:43
    marek2012r
    Poziom 6  

Ale tym to już sie zajmować nie mogę no nie ? Czy to jest tak że jakbym miał E+D to badania i pomiary tylko wtedy mogę robić ale nic więcej?

0
  • Pomocny post
    #7 11 Lut 2016 20:44
    DJ ANNUS
    Poziom 31  

Tak to już nie Twoja brocha. Może i dobrze, wszak ten co podpisuje pomiary bierze za nie odpowiedzialność.

1
  • #8 11 Lut 2016 20:46
    marek2012r
    Poziom 6  

Ale to nie jest tak że tą skrzynkę z licznikiem i wyłącznikiem czyli te przyłącze to może ZE zrobić wcześniej?

0
  • #9 11 Lut 2016 20:51
    DJ ANNUS
    Poziom 31  

Kolego kilka miesięcy praktyki i będziesz wszystko wiedział.

Skrzynkę na licznik montuje inwestor nie ZE, ZE tylko dodaje swój licznik.

0
  • #10 11 Lut 2016 21:03
    marek2012r
    Poziom 6  

DJ ANNUS napisał:
    Kolego kilka miesięcy praktyki i będziesz wszystko wiedział.

To właśnie wiem tylko ja to zrozumiałem tak, że licznik dopiero jest montowany jak już będzie wykonana instalacja elektryczna wewnątrz, będą zrobione wszystkie pomiary i ktoś z uprawnieniami budowlanymi ją dopuści do użytku. Dobrze to rozumiem?

Dodano po 9 [minuty]:

Mógłby ktoś napisać jak to wygląda krok po kroku+ opisy kto co robi ?

0
  • Pomocny post
    #11 11 Lut 2016 21:04
    zbich70
    Specjalista elektryk

DJ ANNUS napisał:
    Najlepiej patrzą na wykonawców firmowych.
    Bo bez działalności ani rusz.

Nieprawda. ZE nie obchodzi czy składający oświadczenie prowadzi DG.
    DJ ANNUS napisał:

To zależy co widnieje w WTP i umowie przyłączeniowej.

0
  • #12 11 Lut 2016 21:17
    marek2012r
    Poziom 6  

marek2012r napisał:

Bo tak przeglądam różne fora i strony a tam opinie są różne. Jedni piszą, że ni trzeba żadnych uprawnień, inni że wystarczy SEP 1kV E+pomiary, jeszcze inni że E+D i uprawnienia budowlane. W końcu zaczynam się już gubić

0
  • Pomocny post
    #13 11 Lut 2016 21:18
    kozi966

marek2012r napisał:

Projektant projektuje, może wystąpić o warunki przyłączeniowe w imieniu inwestora, itd.
    Inwestor zgłasza w urzędzie roboty/projekt budowlany.
    Inwestor składa wniosek do ZE o prąd budowlany (jeżeli potrzebny).
    Wykonawca montuje instalację (kable, rozdzielnice, osprzęt, itd).
    Pomiarowiec wykonuje badania, pomiary, oględziny i wystawia protokół.
    Wykonawca przekazuje dokumenty inwestorowi.
    Inwestor podpisuje umowę o dostarczanie energii elektrycznej.
    W międzyczasie pomiarowiec wypelnia wniosek na życzenie inwestora o przyłączenie energii elektrycznej dla celów "normalnego użytkowania" (gotowość instalacji do podłączenia).
    Przyjeżdza ekipa z ZE i po upewnieniu się, że wszystko jest O.K. "podaje napięcie na instalację.
    W praktyce wygląda to tak, że "prąd budowlany" to twój przyszły prąd ogólno-użytkowy, tylko, że na innej taryfie.

Tak w skrócie.

0
  • #14 11 Lut 2016 21:23
    marek2012r
    Poziom 6  

Czyli ten co wykonuje instalacje, czeka na papierki od osoby od pomiarów i daje je inwestorowi. A czy w tym protokole coś podpisuje wykonawca? I czy wykonawca i pomiarowiec może być tą samą osobą jeżeli ma E+D + pomiary? A także czy może być projektantem jeżeli ma uprawnienia takie jak trzeba?

0
  • Pomocny post
    #15 11 Lut 2016 21:25
    kozi966

marek2012r napisał:
    Czyli ten co wykonuje instalacje, czeka na papierki od osoby od pomiarów i daje je inwestorowi.

Jeżeli nie jest "tym", który może dopuścić instalację do użytku (Pomiarowiec z "D" zgodnie z ustawą Prawo Budowlane).
    marek2012r napisał:
    I czy wykonawca i pomiarowiec może być tą samą osobą jeżeli ma E+D + pomiary?

Tak.
    marek2012r napisał:
    A także czy może być projektantem jeżeli ma uprawnienia takie jak trzeba?

Jeżeli posiada Uprawnienia Budowlane, to może.

0
  • #17 11 Lut 2016 21:51
    kozi966

marek2012r napisał:
    To do dopuszczenia do użytku nie potrzebne są uprawnienia budowlane?

Instalacji elektrycznej? Nie.
    Chociaż niektóre ZE wymagają pieczątki UB.
    Dlaczego? Tego nikt nie wie. Ustawa swoją drogą wymagania ZE swoją drogą :D

0
  • #18 11 Lut 2016 21:54
    malina998
    Poziom 17  

A nie potrzebny jest kierownik całej tej imprezy, który posiada stosowne uprawnienia budowlane w branży elektrycznej?

Właśnie chodziło mi o tego fachowca, który bierze grubą kasę za pieczątki :D

0
  • #19 11 Lut 2016 21:59
    kozi966

malina998 napisał:
    A nie potrzebny jest kierownik całej tej imprezy, który posiada stosowne uprawnienia budowlane w branży elektrycznej?

I co ten biedny kierownik robót elektrycznych miałby tam robić?
    Nie spotkałem się z takim jeszcze przy budowach domków :D
    Uzupełnie wypowiedź.
    Zgodnie z prawem, potrzebujesz mieć kierownika budowy i kierowników "branżystów"(dla pozwolenia na budowę).
    Wszyscy potem oświadczają, że wykonano zgodnie z projektem, itd.

Niestety w praktyce, tych drugich (a często też "wszystkich") nie widuje się na budowie.

0
  • #20 11 Lut 2016 22:19
    marek2012r
    Poziom 6  

A jeszcze sie spytam o inna kwestie. Posiadam działkę a na tej działce mam przyczepke kempingowa. Przed działka stoi skrzynka i złożyłem ten wniosek o przyłączenie. Dostałem umowę i teraz pytanie. Czy w kempingach pomija się te pomiary itp. ?

0
  • #21 11 Lut 2016 22:25
    kozi966

marek2012r napisał:
    Czy w kempingach pomija się te pomiary itp. ?

Przyczepa nie jest obiektem budowlanym w myśl ustawy Prawo Budowlane. Więc okresowe pomiary instalacji elektrycznej zgodnie z tym aktem nie są wymagane.

Nie wiem natomiast czy nie istnieją inne regulacje prawne dla takiego typu pojazdów.

0
  • #22 11 Lut 2016 22:34
    CYRUS2
    Poziom 36  

malina998 napisał:
    Właśnie chodziło mi o tego fachowca, który bierze grubą kasę za pieczątki :D
    kozi966 napisał:
    Uzupełnie wypowiedź.
    Niestety w praktyce, tych drugich (a często też "wszystkich") nie widuje się na budowie.
    Tak to wygląda.
    Zbliżone jest to do posad z przydziału w biznesie kontrolowanym przez politykę.

0
  • #24 11 Lut 2016 22:54
    DJ ANNUS
    Poziom 31  

marek2012r napisał:
    A przyłącze w takich działkach

To zależy jakie masz przyłącze i taryfę.

0
  • #25 13 Lut 2016 16:47
    prodiodi
    Poziom 2  

Jeżeli masz skrzynkę która stoi przed działką i w niej (wg umowy z ZE) masz mieć licznik to jest to twoje przyłącze. Ty dopiero z niej wyprowadzasz swój kabel do swojej skrzynki z bezpiecznikami i gniazdami tzw RB-tki.
    Do ZE dostarczasz pomiary tego kabla, skrzynki i zgłaszasz że instalacja jest gotowa i nadaje się do załączenia. ZE zakłada licznik i możesz sobie podłączać co chcesz - nawet swoja przyczepę ale oczywiście do swojej skrzynki którą masz na swojej działce.

0
  • #26 13 Lut 2016 22:41
    polaklbn
    Poziom 23  

Ta "skrzynka" to nie przyłącze, tylko złącze kablowe (tak na marginesie gwoli ścisłości) bo przyłączem jest kabel WLZ łączący część pomiarową złącza kablowego z instalacją odbiorczą (tu budynek).

0
  • #27 14 Lut 2016 09:44
    mawerix123
    Poziom 37  

DJ ANNUS napisał:

Niekoniecznie, ostatnio miałem taki przypadek ZE dobudowało 150mb lin i na końcowym słupie zamontowali TL odbiorcy.

marek2012r napisał:
    A przyłącze w takich działkach traktowane jest jako ta skrzynka przed działka ?

Wszystko zależy co zawiera ta "skrzynka przed działką"

0
  • #28 14 Lut 2016 13:10
    slawekx
    Poziom 28  

polaklbn napisał:
    bo przyłączem jest kabel WLZ łączący część pomiarową złącza kablowego z instalacją odbiorczą (tu budynek).

?
    No to jak wdg. Ciebie nazywa się połączenie od linii przesyłowej do złącza ?

0
  • #29 14 Lut 2016 13:59
    polaklbn
    Poziom 23  

slawekx napisał:
    polaklbn napisał:
    bo przyłączem jest kabel WLZ łączący część pomiarową złącza kablowego z instalacją odbiorczą (tu budynek).

?
    No to jak wdg. Ciebie nazywa się połączenie od linii przesyłowej do złącza ?

Jeszcze nigdzie nie spotkałem się ze złączem (omawianym w temacie) podłączonym bezpośrednio do sieci przesyłowej.

0
  • #30 14 Lut 2016 14:22
    slawekx
    Poziom 28  

polaklbn napisał:
    [
    Jeszcze nigdzie nie spotkałem się ze złączem (omawianym w temacie) podłączonym bezpośrednio do sieci przesyłowej.

To ustalmy że złącze podłączamy do nN.

0