Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uprawnienia energetyczne- zakres uprawnień.

kristof1984 04 Oct 2010 14:16 15565 36
Computer Controls
  • #1
    kristof1984
    Level 2  
    Jakie czynnosci musi podjac zaklad produkcyjny jesli chce wprowadzic zmiany w instalacji elektrycznej ?
    -osoby z jakimi uprawnieniami mogą wprowadzac te zmiany?
    -czy wymagany jest udział osoby z uprawnieniami budowlanymi (czy musi zatwierdzić te zmiany)?
    -osoby z jakimi uprawnieniami mogą wykonywać przeglądy okresowe instalacji oraz urządzeń?

    Z góry dziękuje za informacje!!
  • Computer Controls
  • #2
    Plumpi
    Heating systems specialist
    Do wprowadzenia jakiejkolwiek zmiany w instalacji elektrycznej musi być osoba z uprawnieniami budowlanymi do projektowania instalacji elektrycznych.

    Do wykonywania pomiarów okresowych osoba musi mieć uprawnienia grupy 1 (elektryczne) eksploatacyjne "E" w zakresie instalacji do 1kV + uprawnienia pomiarowe bez ograniczeń, zaś do podpisania protokołu pomiarów musi być osoba posiadająca ww uprawnienia + uprawnienia dozorowe "D"
  • Computer Controls
  • #3
    kristof1984
    Level 2  
    Wielkie dziek za szybką informacje

    Dodano po 2 [godziny] 46 [minuty]:

    Czy zmianą w instalacji można nazwać przeciągniecie kabla w celu doprowadzenia zasilania do linii produkcyjnej? (Czy wymagane są w takiej sytuacji uprawnienia budowlane?)
  • #4
    Plumpi
    Heating systems specialist
    Jeżeli to przeciągnięcie wiąże na stałe fragment tej instalacji z budynkiem lub dotychczasową instalacją (np. wkucie się w tynk lub montaż uchwytami na tynku i podłączenie się pod rozdzielnię) to taka instalacja zgodnie z prawem wymaga wykonania projektu i do tego potrzebne są wymienione wcześniej uprawnienia budowlane.
    Jeżeli taki sam przewód ułoży się bez mocowania lub też z mocowaniem przy użyciu uchwytów na ścianie, ale będzie on wpięty do istniejącego gniazda to traktuje się to jako wykonanie połączenia przedłużaczem i nie wymaga żadnych uprawnień :)

    Jeżeli zaś chodzi o praktykę to i tak w większości przypadków elektrycy, którzy wykonują nowe instalacje podłaczając je do istniejących rozdzielni nie posiadają uprawnień budowlanych. Jest to niezgodne z obowiązującym prawem. Bardzo często budynki te nie posiadają projektów instalacji elektrycznych i dlatego i tak samowolnych przeróbek nikt nie jest w stanie udowodnić, ani pociągnąć kogokolwiek do odpowiedzialności za samowolę oraz niezgodne z prawem pełnienie funkci kierowniczych na budowie bez uprawnień. Rola "fachowców" z uprawnieniami budowlanymi do projektowania instalacji elektrycznych zazwyczaj ogranicza się tylko i wyłacznie do stawiania pieczątek i brania kasy, a całą robotę zarówno papierkową jak i fizyczną odwalają elektrycy z uprawnieniami "E" :)
    Jeżeli chodzi o stan prawny to i tak za stan techniczny instalacji i jej bezpieczeństwo odpowiedzialny jest właściciel lub główny najemca.

    Wnioski, wyciągnij sam :D

    Moderated By Łukasz-O:

    Jestem bardzo ciekawy skąd kolega czerpie takie rewelacyjne wieści. W tym i poprzednim swoim poście. Niewiele wnosisz do dyskusji, autorowi robisz mętlik w głowie i nic więcej. Twoje posty są nagminnie raportowane. Może czas wreszcie przemyśleć swoje wypowiedzi.

  • #5
    czesiu
    Level 36  
    Plumpi wrote:
    Do wprowadzenia jakiejkolwiek zmiany w instalacji elektrycznej musi być osoba z uprawnieniami budowlanymi do projektowania instalacji elektrycznych..

    Skoro tak to może potrzeba jeszcze wykonać projekt budowlany, uzgodnić ZUD, załatwić pozwolenie na budowę? No bo uprawnienia do projektowania to nie uprawnienia do wykonywania, wiec projektant robi tylko projekt.

    Jak prawo odróżnia dołożenie gniazdka do zasilenia czajnika od położenia kabla zasilającego linię produkcyjną? :)
  • #6
    Anonymous
    Anonymous  
  • #7
    Plumpi
    Heating systems specialist
    elek2000 wrote:
    1. Jeżeli wszelkie zmiany w instalacji ma dokonać ( zaprojektować ) osoba z uprawnieniami budowlanymi, to jest to zwykła bzdura i nadinterpretacja przepisów.
    Jak taka zmiana miałaby wyglądać? Przesuwam gniazdko o 0,5m i mam zlecić wykonanie projektu?
    2. Konieczność podpisania protokołu pomiarów przez osobę z uprawnieniami D, chociaż pomiary były wykonane przez pomiarowca z uprawnieniami E, jest kolejną bzdurą lansowaną przez władze SEP. Nawet odpowiednia komisja SEP ma zupełnie inne stanowisko.
    Pomiary powinny wykonywać 2 osoby więc mamy już zaangażowane 3 osoby do samych pomiarów.


    Także uważam to za totalną bzdurę jak i niemożliwość samodzielnego montażu instalacji elektrycznej przez elektryka, np. który posiada wykształcenie wyższe elektryczne, ale nie posiada uprawnień budowlanych, bo nie przynależy do izby i nie opłaca składek, ale takie jest prawo ;D
  • #8
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Plumpi napisał:
    Quote:
    (...) ale takie jest prawo

    Może kolega podać podstawę prawną "tego prawa" na które się powołujesz?
  • #9
    Plumpi
    Heating systems specialist
    Akrzy74 wrote:
    Plumpi napisał:
    Quote:
    (...) ale takie jest prawo

    Może kolega podać podstawę prawną "tego prawa" na które się powołujesz?


    Ustawa z dnia 7 Lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006r. nr 156, poz. 1118 z późniejszymi zmianami) oraz wydane na jej podstawie:
    Rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz.U. z 2006r. nr83, poz. 578 z późnijeszymi zmianami)

    Na podstawie ww do pełnienia samodzielnych funkcji na budowie wymagane jest dla specjalności:

    "Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych"

    1. Uprawnienia budowlane bez ograniczeń — ukończone studia magisterskie na kierunku elektro-technika (O).

    2. Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie — ukończone studia zawodowe na kierunku elektroechnika (O) lub transport w specjalności sterowanie ruchem w transporcie lub sterowanie ruchem lub zabez- pieczenie ruchu pociągów lub automatyka i robotyka (P).

    Objaśnienia:
    (O) — wykształcenie odpowiednie,
    (P) — wykształcenie pokrewne.

    Zatem jak widzisz, żaden elektryk z uprawnieniami "E" czy "D" nie ma prawa wykonywać samodzielnie prac instalacyjnych na budowie.
    Podobnie inżynier czy magister elektryk, który nie zdobył uprawnień budowlanych "Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych"
  • #10
    Anonymous
    Anonymous  
  • #11
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Czy kolega Plumpi wie co to jest (kto to jest): świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant, kierownik budowy lub kierownik robót, rzeczoznawca budowlany ? Czy znane są koledze wymagania dla każdego z tych stanowisk oraz czynności (wydanie świadectwa)?
    Nie sądzę, bo właśnie o tym możemy przeczytać w przedstawionym przez kolegę rozporządzeniu...
    Quote:
    Nie dajmy się zwariować.

    Właśnie, nie dajmy...
  • #12
    elpapiotr
    Electrician specialist
    Witam.
    Plumpi wrote:
    Jeszcze raz wnoszę o usunięcie wypowiedzi kolegi ele_pp i nie faworyzowanie kolesi.
    Nie ma problemu - mogę sam usunąć.
    A na drugi raz, gdy będę sznurował tablicę bezpiecznikową/rozdzielnicę, podłączał odbiorniki i włączał elektronarzędzia, poproszę Cię, Kolego Plumpi o nadzór nad w/w robotami.
    A najlepiej, byś mnie wyręczył, wszak przecież
    Plumpi wrote:
    żaden elektryk z uprawnieniami "E" czy "D" nie ma prawa wykonywać samodzielnie prac instalacyjnych na budowie.
    Do układania przewodów też Cię poproszę, dla pewności.
  • #13
    Plumpi
    Heating systems specialist
    Kolego ele_pp widzę , że kolega inaczej nie potrafi jak tylko z podtekstami i "jak nie kijem to pałą"
    Ale mniejsza o to.
    Po prostu źle zrozumiałeś mnie i moje intencje.
    Prawo jest jakie jest i nie mamy na to wpływu.
    Prawdą jest, że żaden elektryk z uprawnieniami E i D nie może samodzielnie wykonywać prac instalatorskich. Powtarzam jeszcze raz "samodzielnych prac instalatorskich".
    Uprawnienia E to uprawnienia eksploatacyjne i uprawniają one do wykonywania napraw, konserwacji, pomiarów. Także instalatorskich, ale tylko i wyłacznie pod nazdzorem osób posiadających uprawnienia budowlane w zakresie "Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych". Tylko te osoby mogą samodzielnie projektować instalacje i je wykonywać.
    Tak mówi prawo.
    To, że praktyki są inne i osoby z uprawnieniami E projektują i wykonują instalacje jest tylko i wyłącznie efektem dużej zawiłości tego prawa oraz niezrozumienie tego prawa zarówno przez urzędników jak i samych elektryków posiadających te uprawnienia oraz inwestorów. jest także i efektem tego, że prawo to jest po prostu głupie.
    Dlatego też istnieje proceder wykonywania prac przez osoby z uprawnieniami E i brania pieniędzy za podpis przez osoby z uprawnieniami budowlanymi.

    W niektórych regionach przymyka się "oko" na cały ten "kabaret", ale w niektórych regionach jest to nadwyraz przestrzegane. Do tego stopnia, ze np. zakład energetyczny nie rozplombuje i nie zdejmie licznika do wykonania potrzebnych prac naprawczych czy modernizacyjnych, dopóki na wniosku nie podpisze się osoba ze stosownymi uprawnieniami budowlanymi. Bywa też, że do odbioru nowej instalacji nie wystarczy oświadczenie elektryka i pomiary, choć całą instalację robił elektryk z uprawnieniami E + D + pomiarówka. Żada się protokołu odbioru lub wpisu do dziennika budowy podpisanego przez osobę z uprawnieniami budowlanymi. Z resztą do dziennika budowy zgodnie z prawem może się wpisać tylko i wyłacznie: kierownik budowy, osoba z uprawnieniami budowlanymi w danej specjalności jaką dotyczy wpis oraz inwestor pełniący rolę nadzoru inwestorskiego.
    Powiem więcej. Prawo przewiduje sankcje karne za samowolne pełnienie funkcji kierowniczych na budowie.
    Osobiście mnie także się to nie podoba, o czym już wcześniej pisałem, ale jeżeli ktoś pyta o prawo to piszę dokładnie tak jak jest czy to się tutejszym "specjalistom od elektryki", adminom i moderatorom podoba czy też nie.
    I naprawdę proszę ze mnie nie robić idioty bo sam siedzę w tej branży i od 25 lat, posiadam uprawnienia elektryczne. Dlatego znam temat "od podszewki". Tu kieruję te słowa głównie do adminów i moderatorów, którzy próbują mnię zdyskredytować na tym forum bezpodstawnie, ubliżając, pisząc na mój temat kłamstwa i usuwając moje wypowiedzi.
  • #14
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    Kolega nadal źle interpretuje i miesza niepotrzebnie w głowach.
    Najpierw:
    Plumpi wrote:
    Ustawa z dnia 7 Lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006r. nr 156, poz. 1118 z późniejszymi zmianami) oraz wydane na jej podstawie:
    Rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz.U. z 2006r. nr83, poz. 578 z późnijeszymi zmianami)
    Na podstawie ww do pełnienia samodzielnych funkcji na budowie wymagane jest dla specjalności:

    "Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych"

    1. Uprawnienia budowlane bez ograniczeń — ukończone studia magisterskie na kierunku elektro-technika (O).

    2. Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie — ukończone studia zawodowe na kierunku elektroechnika (O) lub transport w specjalności sterowanie ruchem w transporcie lub sterowanie ruchem lub zabez- pieczenie ruchu pociągów lub automatyka i robotyka (P).


    Później:
    Plumpi wrote:
    Prawdą jest, że żaden elektryk z uprawnieniami E i D nie może samodzielnie wykonywać prac instalatorskich. Powtarzam jeszcze raz "samodzielnych prac instalatorskich".

    To w końcu jak?

    Pełnienie samodzielnej funkcji w budownictwie, to zupełnie co innego niż wykonywanie Twoich jak to nazwałeś "samodzielnych prac instalatorskich".

    Nie myl również odbiorów budowlanych i wpisów do dziennika budowy.

    Plumpi wrote:

    Tu kieruję te słowa głównie do adminów i moderatorów, którzy próbują mnię zdyskredytować na tym forum bezpodstawnie, ubliżając, pisząc na mój temat kłamstwa i usuwając moje wypowiedzi.


    Zakończysz wreszcie te osobiste wycieczki? Książka życzeń i zażaleń jest Tu.
  • #15
    Plumpi
    Heating systems specialist
    Łukasz-O wrote:
    Kolega nadal źle interpretuje i miesza niepotrzebnie w głowach.


    To może w końcu kolega się wypowie, bo jak do tej pory to kolega tylko i wyłącznie neguje, ale póki co bez choćby jednego zdania wyjaśnienia.
    Brak jakiejkolwiek merytoryki.
    Skoro kolega uważa, że źle interpretuję to proszę wytłumaczyć co źle interpretuję i jak to powinno być interpretowane.

    Łukasz-O wrote:
    Pełnienie samodzielnej funkcji w budownictwie, to zupełnie co innego niż wykonywanie Twoich jak to nazwałeś "samodzielnych prac instalatorskich".


    Kolego w tym rzecz, że wykonywać samodzielne prace instalatorskie może tylko i wyłącznie osoba posiadająca uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji w budownictwie, czyli w tym przypadku posiadająca uprawnienia, o których pisałem.
    Samodzielność polega na podejmowaniu decyzji jak to ma być zrobione, na wykonaniu projektu instalacji, na wprowadzaniu dowolnych zmian w projektach.

    Osoba, która nie posiada takich uprawnień może wykonywać wszelkie prace, ale tylko i wyłacznie na polecenie i pod nadzorem ww osoby.

    Łukasz-O wrote:
    Nie myl również odbiorów budowlanych i wpisów do dziennika budowy.


    Ależ nie mylę. To jest tylko dowód na to, że elektryk bez uprawnień budowlanych nie ma prawa samodzielnie wykonywac prac instalatorskich.
    Gdyby było inaczej to ten elektryk miał by prawo oddać swoje prace podpisując się pod protokołem odbioru, ale on takiego prawa nie ma.
    Czy to naprawdę jest tak trudne do zrozumienia ?

    Łukasz-O wrote:
    Zakończysz wreszcie te osobiste wycieczki? Książka życzeń i zażaleń jest


    Dokładnie to samo mogę powiedzieć koledze, ponieważ to właśnie kolega zaczał je uskuteczniać i nadal uskutecznia.
    Obiecuję, że jak tylko kolega zacznie wobec mnie zachowywa się normalnie to i ja będę z pełnym szacunkiem.
  • #16
    czesiu
    Level 36  
    Plumpi, pytanie było o zmianę w instalacji istniejacego budynku a nie o budowę. Jeżeli traktujesz to jako budowę, to również powinieneś uwzględnić pozostałe paragrafy tej samej ustawy, czyli przed zrobieniem czegokolwiek wystąpić o pozwolenie na budowę, założyć ksiązkę obiektu budowlanego itd. Przecież nie można sobie wybierać paragrafów a innych pomijać.

    Dodano po 11 [minuty]:

    kristof1984 wrote:
    Jakie czynnosci musi podjac zaklad produkcyjny jesli chce wprowadzic zmiany w instalacji elektrycznej ?
    -osoby z jakimi uprawnieniami mogą wprowadzac te zmiany?
    -czy wymagany jest udział osoby z uprawnieniami budowlanymi (czy musi zatwierdzić te zmiany)?
    -osoby z jakimi uprawnieniami mogą wykonywać przeglądy okresowe instalacji oraz urządzeń?

    Z góry dziękuje za informacje!!


    Z tego co pamiętam zakład, posiadający urządzenia o mocy przekraczającej 20kW powinien mieć pracownika z uprawnieniami do eksploatacji urządzeń czyli "E" w zakresie obsługi (być może jest to nadinterpreatacja, ale wciąż np piekarze sep-a "e" robią, bo w piekarni piec moc ma większą).
    Elektryk z "E" z zakresem konserwacji i montażu może dokonać zmian w instalacji jak również jej napraw. Zakładamy jednak że ów elektryk wie jak zrobić żeby było zgodnie ze sztuką i przepisami. Jeśli nie wie, to niech wynajmie firmę/osobę która wie.
    Po przeprowadzeniu zmian/napraw w instacji, elektryk z uprawnieniami "E" w zakresie kontrolno-pomiarowym powinien wykonać pomiary zakończone protokołem z wynikami. Wtedy elektryk (ten sam lub inny) z uprawnieniami "D" w zakresie kontrolno-pomiarowym analizując wyniki pomiarów, podejmuje decyzję o sprawności lub niesprawności instalacji, wskazuje termin następnego badania i dopuszcza ją do użytkowania.
  • #17
    Plumpi
    Heating systems specialist
    czesiu wrote:
    Plumpi, pytanie było o zmianę w instalacji istniejacego budynku a nie o budowę. Jeżeli traktujesz to jako budowę, to również powinieneś uwzględnić pozostałe paragrafy tej samej ustawy, czyli przed zrobieniem czegokolwiek wystąpić o pozwolenie na budowę, założyć ksiązkę obiektu budowlanego itd. Przecież nie można sobie wybierać paragrafów a innych pomijać.


    Modernizacja, przebudowa instalacji to są prace budowlane, które nie wymagają pozwolenia na budowę. Prace te natomiast wymagają zgłoszenia i nic więcej.

    Jeżeli chodzi teraz o modernizację czy jakąkolwiek zmianę w istniejącej instalacji to są to już prace instalacyjne, które wymagają dokonania projektu nowego odcinka instalacji i dokonaniu zmian w dotychczasowym projekcie o ile on istnieje lub też dokonania tzw. inwentaryzacji czyli mówiąc po naszemu wykonania projektu powykonawczego stanu zastałego i dodanie nowych obwodów.
    Niestety do tego już są własnie potrzebne uprawnienia budowlane do projektowania tych instalacji.
    To, ze idzie elektryk i robi bez projektu i projektu tego nie tworzy to jest po prostu tylko przyjęta taka praktyka, ale nie oznaczo ona, ze to jest zgodne z prawem i prawidłowe.


    czesiu wrote:
    Z tego co pamiętam zakład, posiadający urządzenia o mocy przekraczającej 20kW powinien mieć pracownika z uprawnieniami do eksploatacji urządzeń czyli "E" w zakresie obsługi (być może jest to nadinterpreatacja, ale wciąż np piekarze sep-a "e" robią, bo w piekarni piec moc ma większą).



    I to jest prawda. W takich zakładach każdy pracownik, który obsługuje maszyny lub urządzenia musi mieć takie uprawnienia.

    czesiu wrote:
    Elektryk z "E" z zakresem konserwacji i montażu może dokonać zmian w instalacji jak również jej napraw. Zakładamy jednak że ów elektryk wie jak zrobić żeby było zgodnie ze sztuką i przepisami. Jeśli nie wie, to niech wynajmie firmę/osobę która wie.


    A to już nie jest prawdą.
    Elektryk z uprawnieniami E moze tylko i wyłacznie zajmować się bierzącymi: konserwacjami i naprawami w ramach istniejących instalacji.
    Wszelkie ww czynności może podejmować tylko i wyłącznie pod nadzorem osoby z uprawnieniami D, czyli uprawnieniami kierowniczymi niższego szczebla.
    Wszelkie zmiany w instalacjach może dokonywać tylko i wyłacznie osoba z uprawnieniami budowlanymi do projektowania (w zakresie instalatorskim). Oczywiście osoba ta nie musi wykonyweać prac własnoręcznie, bo od tego ma kierowników z uprawnieniami D i pracowników z uprawnieniami E, ale ta osoba musi nadzorować wykonanie tych prac.

    Jeżeli chodzi o pracownika z uprawnieniami E to samodzielnie może wykonywać bardzo wąski zakres robót tj. tych, które się wykonuje "bez polecenia". Wszelkie inne prace wymagają polecenia ustnego lub na piśmie.

    czesiu wrote:
    Po przeprowadzeniu zmian/napraw w instacji, elektryk z uprawnieniami "E" w zakresie kontrolno-pomiarowym powinien wykonać pomiary zakończone protokołem z wynikami. Wtedy elektryk (ten sam lub inny) z uprawnieniami "D" w zakresie kontrolno-pomiarowym analizując wyniki pomiarów, podejmuje decyzję o sprawności lub niesprawności instalacji, wskazuje termin następnego badania i dopuszcza ją do użytkowania.


    Ale też nie może ich wykonać samodzielnie. Osoba, która nie posiada uprawnień D , a posiada E + pomiarówka może wykonywać pomiary tylko i wyłącznie pod nadzorem osoby z uprawnieniami D

    Dlatego ja się śmięję, że zgodnie z obowiązującym prawem, elektryk z uprawnieniami E może samodzielnie tylko i wyłącznie wymieniać żarówki :D

    Proponuję poszukać i sprawdzić to co piszę na forum SEP - tam dość często są poruszane te tematy.
  • #19
    Plumpi
    Heating systems specialist
    kkas12 wrote:
    Witam!

    Quote:
    ...osoby z uprawnieniami D, czyli uprawnieniami kierowniczymi niższego szczebla.
    Skoro jest niższy szczebel to musi być i wyższy.
    Jaki?


    Proste. Osoba z uprawnieniami budowlanymi do projektowania instalacji, która nadzoruje prace instalatorskie lub kierownik budowy, który często ma też takie uprawnienia, choć w wielu przypadkach nie ma pojęcia o elektryce ;D
    Oczywiście trochę przesadzam z tym "pojęciem", bo coś tam musieli liznąć na studiach, ale naprawdę czasami się spotyka takich, którzy mówią "panowie róbcie, a ja podpiszę". Po robocie "to co panowie wszystko jest OK ?" i nawet nie sprawdza roboty :D
  • #20
    centx
    Level 1  
    Witam
    Kolego Plumpi mylisz się w kilku kwestiach.

    Plumpi wrote:

    Elektryk z uprawnieniami E moze tylko i wyłacznie zajmować się bierzącymi: konserwacjami i naprawami w ramach istniejących instalacji.


    Elektryk ze świadectwem kwalifikacji E ( w pełnym zakresie ) jest uprawniony do prac na stanowisku eksploatacji w zakresie: obsługi, konserwacji, remontów, montażu, kontrolno-pomiarowym urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych w odpowiednich grupach ( 1 do 10 ) - co oznacza, że może wykonywać ww prace.

    Plumpi wrote:

    Wszelkie zmiany w instalacjach może dokonywać tylko i wyłacznie osoba z uprawnieniami budowlanymi do projektowania (w zakresie instalatorskim).


    Osoba z UB w zakresie projektowania nie ma prawa do wykonywania żadnych prac elektrycznych jeśli jednocześnie nie posiada świadectwa kwalifikacji - UB uprawniają jedynie do projektowania instalacji.

    Plumpi wrote:

    Jeżeli chodzi o pracownika z uprawnieniami E to samodzielnie może wykonywać bardzo wąski zakres robót tj. tych, które się wykonuje "bez polecenia". Wszelkie inne prace wymagają polecenia ustnego lub na piśmie.
    Ale też nie może ich wykonać samodzielnie. Osoba, która nie posiada uprawnień D , a posiada E + pomiarówka może wykonywać pomiary tylko i wyłącznie pod nadzorem osoby z uprawnieniami D


    To - czy pracę należy wykonywać samodzielnie czy w zespole określają odpowiednie przepisy i nie jest to powiązane w żaden sposób z rodzajem kwalifikacji które się posiada. Prace szczególnie niebezpieczne ( w pobliżu napięcia ) może wykonywać zespół pracowników z kwalifikacjami E. Kwalifikacje D nie uprawniają do pracy na stanowisku eksploatacji. Mam wrażenie, że kolega stopniuje ważność uprawnień: UB > D > E każdy rodzaj kwalifikacji urawnia do wykonywania innego zakresu prac. Pracownik z E+pomiary może dokonywać pomiarów instalacji ( z asekuracją jeśli w pobliżu napięcia ).
    Pracownik z D+pomiary ocenia wyniki i stan instalacji oraz zatwierdza protokół z pomiarów.

    Pozdrawiam

    Co do tematu:

    - Jakie czynnosci musi podjac zaklad produkcyjny jesli chce wprowadzic zmiany w instalacji elektrycznej ?

    - zależy od zakresu zmian

    -osoby z jakimi uprawnieniami mogą wprowadzac te zmiany?

    - z odpowiednimi świadectwami kwalifikacji

    -czy wymagany jest udział osoby z uprawnieniami budowlanymi (czy musi zatwierdzić te zmiany)?

    jeśli prace na podstawie pozwolenia na budowę - tak

    -osoby z jakimi uprawnieniami mogą wykonywać przeglądy okresowe instalacji oraz urządzeń?

    -w zależności od rodzaju urządzenia/instalacji odpowiednie zaświadczenia kwalifikacyjne/UB
  • #21
    kkas12
    Level 43  
    Witam!

    Quote:
    Proste.
    Wcale nie.
    Proste było do czasu gdy zacząłeś kolego mieszać.
    Czytając twoje posty kolego Plumpi można dojść do przekonania, że w każdym zakładzie stanowisko głównego energetyka musi być dublowane przez osobę z UB, gdy energetyk takich uprawnień nie posiada (wątek dotyczy takiego właśnie zakładu pracy).
    Jest to oczywista nieprawda.
    Poruszamy się w oparach absurdu i prostą drogą zmierzamy do takiej sytuacji gdy jakiś czas temu taki właśnie "legislator" niemal wcielił w życie obowiązek zatrudniania specjalisty od spraw p-poż przez wszystkie firmy.
    Nawet te jednoosobowe.

    Jakie prawo jest każdy widzi.
    Ale jego interpretacja powinna być wiarygodna, zrozumiała i czytelna.
    Więc daruj sobie własną jego interpretację, ponieważ nikogo i do niczego ona nie zobowiązuje.
    Nawet gdybyś miał rację w stu procentach.
    A nie masz.
  • #22
    Plumpi
    Heating systems specialist
    centx wrote:
    Witam
    Kolego Plumpi mylisz się w kilku kwestiach.


    Oczywiście wiem, że nie ma stopniowania E < D < UB lecz każde z tych uprawnień to całkiem inny zakres. Jestem w pełni tego świadomy - w końcu sam je posiadam.

    Moja wypowiedź była uproszczeniem, które zakładało, że osoby zdobywają kolejne uprawnienia.

    centx wrote:
    Pracownik z D+pomiary ocenia wyniki i stan instalacji oraz zatwierdza protokół z pomiarów.


    I to właśnie jest ten nadzór :)
    Samodzielnie może wykonać i wystawić protokół osoba z uprawnieniami E + pomiary + D

    Osoba, która samodzielnie zaprojektuje i wykona instalację, zrobi pomiary, wystawi protokół musi mieć uprawnienia E + pomiary + UB

    Może faktycznie trochę źle się wyraziłem, ponieważ cały wywód był na temat "jaka osoba może samodzielnie wykonywać prace instalatorskie".
  • #23
    elpapiotr
    Electrician specialist
    Witam.

    Dawno tak się nie ubawiłem. Ale do rzeczy.
    Jak wszem i wobec wiadomo :
    - uprawnienia projektowe może uzyskać osoba ...
    - praktykę zawodową do samodzielnych funkcji technicznych może odbyć osoba ...
    - uprawnienia budowlane (na dzień dzisiejszy) może uzyskać osoba ...
    I tak dalej - dopiski to nic innego tylko PB oraz właściwe Rozporządzenie/a.
    Plumpi wrote:
    ...cały wywód był na temat "jaka osoba może samodzielnie wykonywać prace instalatorskie".
    I zaczyna się samodzielna praca dla UB przy np. dokładaniu 1 obwodu odbiorczego do istniejącej np. rozdzielnicy.
    Etapy :
    1. UB (...) projektuje w/w
    2. UB (...) "leci" na budowę z młotkiem i przecinakiem (i własnym projektem)
    3. UB ( ) wykonuje w/w () instalację (według swojego projektu)
    4. UB robi pomiary, pisze protokół, podpisuje go (a wie chociaż co podpisuje ?)
    5. UB - jak nie robi tego osobiście, to stoi nad elektrykiem i pokazuje mu, jak ma kuć bruzdy. Resztę zrobi sam.

    PS. Już widzę, jak magister inżynier lata po budowie z młotkiem i przecinakiem, by samodzielnie wykonać prace instalatorskie.
  • #24
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    1. Uważam, że samodzielne wykonywanie instalacji a kierowanie robotami budowlanymi, to dwie różne sprawy.
    2. Uważam, że do wykonawstwa nie trzeba mieć UB chyba, że kieruje się grupą ludzi.
    3. Uważam, że uprawnienia "E" w zakresie montażu są potwierdzeniem posiadania kwalifikacji niezbędnych do instalowania i przyłączania urządzeń, instalacji i sieci. Jeżeli przyznane w wyniku egzaminu kwalifikacyjnego uprawnienia obejmują podgrupę 2, a więc urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV z wymienionych w Załączniku Nr 1 do Rozporządzenia MGPiPS z 28.04.2003r. oznacza to, że dana osoba jest uprawniona do wykonywania montażu instalacji elektrycznych.
    4. Uważam, że to o czym pisze kol. Plumpi jest jakby dążenie do tego, aby ta sama osoba zaprojektowała, wykonała, zbadała i podpisała- a kierownik robót/budowy nie powinien nawet dotykać się do instalacji!
    Jest to zwykłe przypisywanie sobie nieomylności przez osobę z UB.
    5. Uważam, że gdybyśmy się ściśle stosowali przepisów, to należałoby wykonać projekt dla dołożenia dwóch gniazdek w mieszkaniu, ale chyba wszyscy wiemy, że byłoby to, idiotycznym pomysłem- a nawet bardzo idiotycznym pomysłem.
    6. Dawniej do kierowania robotami budowlanymi w powierzonym zakresie, z wyłączeniem robót budowlanych przy obiektach zabytkowych, uprawnione były także osoby posiadające zgodnie z przepisami o rzemiośle dyplom mistrza w odpowiednim zawodzie budowlanym. W aktualnych PB nie ma tego zapisu, jednak chyba takich uprawnień nikt im nie cofnął.

    Tu ciekawy artykuł:
    Link
  • #25
    Plumpi
    Heating systems specialist
    Akrzy74 wrote:
    1. Uważam, że samodzielne wykonywanie instalacji a kierowanie robotami budowlanymi, to dwie różne sprawy.
    2. Uważam, że do wykonawstwa nie trzeba mieć UB chyba, że kieruje się grupą ludzi.
    3. Uważam, że uprawnienia "E" w zakresie montażu są potwierdzeniem posiadania kwalifikacji niezbędnych do instalowania i przyłączania urządzeń, instalacji i sieci. Jeżeli przyznane w wyniku egzaminu kwalifikacyjnego uprawnienia obejmują podgrupę 2, a więc urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV z wymienionych w Załączniku Nr 1 do Rozporządzenia MGPiPS z 28.04.2003r. oznacza to, że dana osoba jest uprawniona do wykonywania montażu instalacji elektrycznych.
    4. Uważam, że to o czym pisze kol. Plumpi jest jakby dążenie do tego, aby ta sama osoba zaprojektowała, wykonała, zbadała i podpisała- a kierownik robót/budowy nie powinien nawet dotykać się do instalacji!
    Jest to zwykłe przypisywanie sobie nieomylności przez osobę z UB.
    5. Uważam, że gdybyśmy się ściśle stosowali przepisów, to należałoby wykonać projekt dla dołożenia dwóch gniazdek w mieszkaniu, ale chyba wszyscy wiemy, że byłoby to, idiotycznym pomysłem- a nawet bardzo idiotycznym pomysłem.
    6. Dawniej do kierowania robotami budowlanymi w powierzonym zakresie, z wyłączeniem robót budowlanych przy obiektach zabytkowych, uprawnione były także osoby posiadające zgodnie z przepisami o rzemiośle dyplom mistrza w odpowiednim zawodzie budowlanym. W aktualnych PB nie ma tego zapisu, jednak chyba takich uprawnień nikt im nie cofnął.


    ad. 1 , 2 , 3
    Każda praca budowlana musi być prowadzona i nadzorowana przez kierownika robót z odpowiednimi uprawnieniami.
    Aby móc ją wykonywac samodzielnie (jedna osoba) to rzeba posiadać uprawnienia do wykonywania tych robót jak i uprawnienia do kierowania wykonywaniem tych robót. Elektryk tylko i wyłacznie z uprawnieniami E nie ma prawa kierować takimi robotam, dlatego tez nie ma prawa wykonywać takich robót samodzielnie. On oczywiście może wykonywać te roboty, ale tylko i wyłącznie pod nazdorem osoby, która ma uprawnienia do kierowania takimi robotami.

    ad. 4
    Nadinterpretujesz moje wypowiedzi.
    Normalny schemat robót instalatorskich powinien wyglądać tak:
    Jest osoba z UB. Przyjmuje zlecenie, załatwia formalności, robi projekt, zleca wykonanie robót przez osobę z uprawnieniami E. Instruuje tę osobę jak ma to być wykonane i nadzoruje całą pracę. Po zakończeniu prac montażowych, zleca wykonanie pomiarów przez osobę z uprawnieniami E + pomiary. Analizuje wyniki pomairów i stwierdza czy instalacja jest OK. Wystawia protokół odbioru lub dokonuje odpowiedniego wpisu do dziennika budowy.
    Oczywiście to jest jeden ze schematów, który przewiduje, ze odoba kierująca z UB będzie nadzorowała prace na budowie osobiście, ale wcale nie musi ona "kwitnąć" na tej budowie.
    Może sobie zatrudnić kolejną osobę z uprawnieniami D, która to osoba pokieruje wykonywaniem ustalonych z osobą z uprawnieniami UB prac.
    Pomiary oczywiście wykona osoba z E + pomiary, sprawdzi i podpisze protokół pomiarów osoba z uprawnieniami D, a osoba z UB dokona odbioru czyli wpisanie do dziennika budowy lub sporządzi protokół odbioru całości robót instalacyjnych.
    Oczywiście osoba posiadająca E + pomiary, może także posiadać D i po prostu sama kierować wykonywanymi przez siebie pracami, a do pomocy może mieć pracowników, którzy w ogóle nie mają żadnych uprawnień elektrycznych. Wyedy ta osoba z uprawnieniami D jest kierownikiem robót dla tych pracowników bez uprawnień oraz osobą dopuszczającą.

    ad. 5
    Tu się w pełni z Tobą zgadzam.

    ad. 6
    I nadal istnieje coś podobnego.
    Np. uprawnienia D , które uprawniają do kierowania robotami grupy elketryków na budowie w ograniczonym zakresie.

    Akrzy74 wrote:
    Tu ciekawy artykuł:
    Link


    To jest tylko fragnemt poradnika "Uprawnienia zawodowe dla energetyków" autorstwa Jana Strzałki. Znam tę pozycję bardzo dobrze.
    http://www.sklep.cosiw.pl/poradnik-energetyka...stalacje-elektroenergetyczne-wysok-p-217.html
    Warto przeczytać tę książkową, a nie tylko jej fragment, żeby zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Oczywiście książka ta nie tłumaczy wszystkiego, ale wskazuje wszystkie ustawy i rozporzadzenia dotyczące tych uprawnień.
  • #26
    czesiu
    Level 36  
    Plumpi, uprawnienia budowlane nadawane są do projektowania lub do kierowania robotami budowlanymi. Tryb ich zdobywania jest inny, bo niezbędną praktykę zdobywa sie albo w biurze projektowym albo na budowie. Osoba posiadająca uprawnienia do projektowania, nie może kierować robotami, podobnie osoba posiadająca UB do kierowania nie jest projektantem i nie może wykonać projektu. W Twoich postach zmieszałeś te dwa rodzaje uprawnień.
  • #27
    Plumpi
    Heating systems specialist
    czesiu wrote:
    Plumpi, uprawnienia budowlane nadawane są do projektowania lub do kierowania robotami budowlanymi. Tryb ich zdobywania jest inny, bo niezbędną praktykę zdobywa sie albo w biurze projektowym albo na budowie. Osoba posiadająca uprawnienia do projektowania, nie może kierować robotami, podobnie osoba posiadająca UB do kierowania nie jest projektantem i nie może wykonać projektu. W Twoich postach zmieszałeś te dwa rodzaje uprawnień.


    Wiem, ale to wszystko przez to, że cały czas patrzę przez pryzmat prywatnego interesu (firmy), gdzie specjaliści zazwyczaj zdobywają jedne i drugie uprawnienia. Pisząc o UB cały czas mam na myśli osobę posiadającą i jedne i drugie.
  • #28
    elpapiotr
    Electrician specialist
    Witam.
    Plumpi wrote:
    Jest osoba z UB. Przyjmuje zlecenie, załatwia formalności, robi projekt, zleca wykonanie robót przez osobę z uprawnieniami E. Instruuje tę osobę jak ma to być wykonane i nadzoruje całą pracę. Po zakończeniu prac montażowych, zleca wykonanie pomiarów przez osobę z uprawnieniami E + pomiary. Analizuje wyniki pomairów i stwierdza czy instalacja jest OK.

    Kolego Plumpi, bądź taki uprzejmy, i zanalizuj oraz zweryfikuj mi wyniki pomiarów na obiekcie :
    1. Instalacja TN, skrzynka złącza kablowego, zabezpieczenie typu Bms 32A, zmierzona wartość pętli zwarcia Zs=2,75[ohm].
    Informacje dodatkowe - dop. czas wyłączenia zasilania 0,4 s; dopuszczalne napięcie dotykowe 50V, współczynnik korekcyjny dla obiektu - 2

    2. Instalacja TN, urządzenie odbiorcze zabezpieczone WT-00/gG o wartości 63 A. Zmierzona impedancja pętli zwarcia - 0,28[ohm]
    Warunki dla obiektu jak w p. 1
  • #29
    Plumpi
    Heating systems specialist
    ele_pp wrote:
    Kolego Plumpi, bądź taki uprzejmy, i zanalizuj oraz zweryfikuj mi wyniki pomiarów na obiekcie :

    1. Instalacja TN, skrzynka złącza kablowego, zabezpieczenie typu Bms 32A, zmierzona wartość pętli zwarcia Zs=2,75[ohm].
    Informacje dodatkowe - dop. czas wyłączenia zasilania 0,4 s; dopuszczalne napięcie dotykowe 50V, współczynnik korekcyjny dla obiektu - 2

    2. Instalacja TN, urządzenie odbiorcze zabezpieczone WT-00/gG o wartości 63 A. Zmierzona impedancja pętli zwarcia - 0,28[ohm]
    Warunki dla obiektu jak w p. 1


    A co jest do wygrania w konkursie ? :D

    Czy w obydwu przypadkach badamy warunek wyłączenia w czasie nie którszym niż 0,4s przy zachowaniu bezpiecznego napięcia dotykowego ?

    Mam też wątpliwosci co do wartości współczynnika korekcyjnego.
    Przypuszczam, że chodzi Ci o wartość współczynnika obostrzającego (współczynnik bezpieczeństwa) 0,5 czyli odwrotności 2 , a nie o wartość, która pogarsza stopień ochrony ?
  • #30
    elpapiotr
    Electrician specialist
    Witam.

    Jedni to nazywają współczynnikiem korekcyjnym, drudzy współczynnikiem obostrzenia.