Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zmywarka Bosch SMV51E30EU- wisi palą się na czerwono diody, a dioda kranika miga

matnikr 23 Feb 2019 11:17 3708 11
Bosch
 • #1
  matnikr
  Level 6  
  Witajcie,

  Mam zmywarkę Bosch SMV51E30EU. Zaczęło się od tego, że Zmywarka nie wylewała wody. Po walce z czyszczeniem plus gorąca woda z sodą i wielokrotnym włączaniem i resetowaniem zmywarki, raz w końcu usłyszałem przez syfon, że coś poleciało. Po ponownym resecie zmywarka się zawiesiła. Palą się na czerwono diody, a dioda kranika miga. Zmywarka nie reaguje na przyciski. Pomaga jedynie wyłączenie z prądu. Po ponownym włączeniu jest to samo. Do tego na jakąś minutę startuje pompa wypompowująca wodę i pracuje prze 20 sekund i się wyłącza. Po jakimś czasie znowu startuje.

  Macie może jakiś pomysł? Serwisanta mam dopiero na czwartek, a jest sobota i ugrzęznę pod warstwą talerzy :)
 • Bosch
 • Helpful post
  #2
  Lamare
  Level 11  
  Miałem podobną sytuacje ze zmywarką Elektrolux. Najpierw sprawdziłem drożnośc odpływu i syfonu. Było wszystko OK. Kody błedu wskazywały na hydrostat.
  Serwisant proponował wymiane modułe elektroniki - a to masa kasy.
  Wyjałem filtr, jego obudowę i wziąłem dużą strzykawke 50 ml tzw. żanetę.
  Zlokalizowałem w komorze filtra wszystkie otwory - cyrkulacje dopływ, odpływ i kanał do hydrostatu. Ciepły roztwór detergentu zasysany do strzykawki i płukanie poprzez wężyk tego kanału do hydrostatu dało masę wyrzuconych farfocli, powtórzyłem płukanie kilkakrotnie, zresetowałem zmywarkę, odłaczylem i właczyłem zasilanie i .... poszło.
  Inne kanały mają przepływ w czasie pracy, zaś ten jeden od hydrostatu ma wode stojaca. Dlatego gdzie indziej sie wszystko wypłukuje, ząs w tym miejscu stoi i się syf osadza. Twoje płukanie całej zmywarki nic tu nie pomoże - trzeba silnym strumieniem wypłukac ten własnie kanał. Żeby głębiej siegnąć trzeba na strzykawke nałożyć giętki wężyk. A u Kolegi jakie kody błędu?
  Powodzenia.
 • Bosch
 • #3
  matnikr
  Level 6  
  Lamare wrote:
  A u Kolegi jakie kody błędu?


  Ten model żadnego wyświetlacza nie ma - więc ciężko kod błędu rozpoznać. Przy otwartych drzwiach po prostu miga kranik a zmywarka co jakiś czas kręci pompą wody. Gdzieś ktoś przy innej zmywarce pisał, że czujnik aquastop mógł zadziałać, że gdzieś pod spodem się leje. Więc chyba będę rozkręcał....
 • Helpful post
  #4
  Lamare
  Level 11  
  Proponuję przed rozkręcaniem przepłukac ten kanał do hydrostatu, choć rzeczywiście miganie tego wskaznika (kranik, pozycja nr. 12 w instrukcji) może znaczyć także zadziałanie systemu zabezpieczenia przez wydostaniem się wody ze zbiornika. A wtedy tylko serwis. No chyba że wiadomo gdzie się leje. Zmywarka do zabudowy, więc pewnie pod nia jest maskownica meblowa i mozna sprawdzic czy nie ma wycieku. ale goraco polecam zacząc od kanału hydrostatu.
 • #5
  matnikr
  Level 6  
  Lamare wrote:
  przepłukac ten kanał do hydrostatu,
  Tylko u mnie tak to wygląda. Rozumiem, że muszę odłączyć te rurki i płukać przez te otwory po szybko złączkach?
  Zmywarka Bosch SMV51E30EU- wisi palą się na czerwono diody, a dioda kranika miga
 • Helpful post
  #6
  Lamare
  Level 11  
  To co fotki przedstawiają to płaszcz wodny i tam nie widać żadnego zapchania kanałów. Kanał do hydrostatu powinien być (tak mi się wydaje bo nie znam modelu) w dole pod filtrem. Po zdemontowaniu będzie widoczna taka jama z resztką wody na dnie. trzeba wybrać szmatka do sucha i pomacać. Zwykle są ujścia kanałów do pompy wylewającej, ciśnieniowej (mycie) i do hydrostatu - zwykle najwęższy. Czasami też otwór napełniający. Trzeba wymacać ten najwęższy i ten właśnie przepłukać. U mnie to było przyczyną, aż się serwisant zdziwił.
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • #7
  matnikr
  Level 6  
  Dzięki kolego za pomoc. Właśnie używając strzykawki i zestawu do infuzji wyciągnąłem wodę spod czujnika zalania. Sam sobie ten problem na głowę wrzuciłem bo nieopatrznie chcąc wyczyścić od strony komory zmywania dojście do pompy odkręciłem te torxy mocujące. W efekcie na dno zmywarki po tych próbach polała się woda i zawiesiło się na tym kraniku. Taraz wszystko ok oprócz problemu z wypompowywaniem wody. Z tego co mówisz muszę się zabrać za demontaż od frontu spodu bo tylko tam będzie dojście.
  Także porada dla wszystkich forumowiczów - nie odkręcajcie tych torxów os środka komory myjącej bo wam się czujnik zalania uaktywni:-)
 • #9
  matnikr
  Level 6  
  zibi1971 wrote:
  Zmywarka autora tematu nie posiada hydrostatu.
  Ekhm i co teraz :-)
  Po przywróceniu generalnego działania zmywarki nie opróżnia ona do końca wody. Skoro nie posiada hydrostatu to co jest tego przyczyną? Wyciągnąłem rurę do pompy odpompowującej i nie ma w świetle żadnych blokad, a mimo to nie osusza do końca po resecie.
 • Helpful post
  #10
  zhudomel
  Home appliances specialist
  matnikr wrote:
  nie opróżnia ona do końca wody.Skoro nie posiada hydrostatu to co jest tego przyczyną?
  Nigdy hydrostat (nawet, gdyby był) nie służy do opróżniania z wody. Ile wody zostaje?
 • #11
  matnikr
  Level 6  
  Korekta i zamknięcie tematu. Rada dla wszystkich z nowszymi zmywarkami - zacznijcie od upewnienia się, że wąż odpływowy ma pełną drożność. Ja od strony wlotu do kanalizacji nalałem tam Odtykacza 30% Sody kaustycznej. Po 20 minutach puściłem program i śmiga, opróżnia do końca.

  Pozdrawiam wszystkich walczących.
 • #12
  matnikr
  Level 6  
  Korekta i zamknięcie tematu. Rada dla wszystkich z nowszymi zmywarkami - zacznijcie od upewnienia się, że wąż odpływowy ma pełną drożność. Ja od strony wlotu do kanalizacji nalałem tam Odtykacza 30% Sody kaustycznej. Po 20 minutach puściłem program i śmiga, opróżnia do końca.

  Pozdrawiam wszystkich walczących.

  Dodano po 6 [godziny] 34 [minuty]:

  Jak wyżej odetkałem odpływ.