Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DEDRA desi199bt- nie uruchamia się.

Partacz13 24 Feb 2019 12:59 4122 8
    Partacz13
    Level 5  
    Podczas spawania na obudowę spawarki upadł mi uchwyt z elektrodą. Doszło do zwarcia i wentylatory w spawarce przestały pracować. Od tego czasu spawarka nie działa. Świeci tylko dioda na przycisku zasilania. Co prawda w sprawach elektroniki nie jestem zbyt obeznany ale może z waszą pomocą uda mi się coś wskórać. Schematu niestety nie znalazłem, poniżej zamieszczam jakieś zdjęcia poglądowe. Na pierwszy rzut oka nie widać żadnych uszkodzeń. Od czego powinienem zacząć sprawdzanie i co ewentualnie wymienić? DEDRA desi199bt- nie uruchamia się. DEDRA desi199bt- nie uruchamia się.
    madamsz1
    Level 39  
    Jest na Forum o tej spawarce.
    Ogólnie trzeba sprawdzić:
    - mostek
    - zasilanie po mostku na kondensatorach
    - przetwornicę pomocniczą
    - tranzystory sterujące
    - diody na wyjściu
    - zasilanie układu sterującego i sam układ
    może trochę w innej kolejności :) , sprawdź najpierw tranzystory i diody czy nie mają zwarcia (te na radiatorach).
    Partacz13
    Level 5  
    Widzę, że będzie trudniej niż myślałem... Jak sprawdzić tranzystory? Trzeba je wylutować? Jak ustawić multimetr, pomiar diody, omomierz???
    madamsz1
    Level 39  
    Nie obraź się, ale ... , jak zadajesz takie pytania to chyba w tym wypadku nie zostaniesz bohaterem w swoim domu. Tu występują dość niebezpieczne dla życia napięcia. Tranzystory i diody możesz sprawdzić miernikiem, jeżeli mają zwarcie pomiędzy wyprowadzeniami (nogami) są uszkodzone.
    Partacz13
    Level 5  
    Miernik ustawić na omomierz "piszczek" i pomiędzy żadnymi nóżkami nie może być zwarcia?
    madamsz1
    Level 39  
    Dokładnie, nie może być zwarcia, ale to i tak nie jest diagnoza czy tranzystor bądź dioda jest sprawna, bo może mieć jeszcze przerwę i wtedy też jest uszkodzona :(
    proponuję takie tematy:
    - jak sprawdzić tranzystor IGBT
    - jak sprawdzić diodę
    Partacz13
    Level 5  
    Jak na razie udało mi się ustalić że pomiędzy zaznaczonymi wyprowadzeniami występuje zwarcie:
    DEDRA desi199bt- nie uruchamia się. DEDRA desi199bt- nie uruchamia się.
    Landryn
    Level 13  
    Z całym szacunkiem i w ogóle ale jeśli mierzysz miernikiem w tych punktach to wydaje mi sie ze powinienes zakonczyc probe naprawy tej spawarki w tym momencie i oddać ja do naprawy komuś kto się chociaż trochę zna. Pozdrawiam
    Partacz13
    Level 5  
    😁 faktycznie same chęci w tym wypadku nie wystarczą, ale znalazłem jeszcze coś. Uszkodzony rezystor smd. DEDRA desi199bt- nie uruchamia się. DEDRA desi199bt- nie uruchamia się.

EDIT:
    Na forum znalazłem podobny temat, ktoś napisał, że trzeba wymienić:
    R011 - 22R SMD 1206
    U2 - UC3842
    R012 - 1k SMD 1206
    D012 - Zener 18V SMD
    R010 - 22R / 1W
    Q02 - FQP4N90C

Kupiłem, wymieniłem i spawareczka wróciła do żywych. :D Można by rzec "więcej szczęścia niż rozumu" ale udało się.
    Dzięki za chęć pomocy.