Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inteligentny dom (Smart home) - jaki hub?

27 Lut 2019 22:36 2178 6
  • Poziom 9  
    Cześć,
    Za jakiś czas z żonką będziemy się przeprowadzać do naszego mieszkania - w tej chwili w stanie deweloperskim.

Na tym etapie zastanawiam się nad "smart" automatyzacją wewnątrz mieszkania.

Początkowo byłem prawie w 100% przekonany do Samsung Smart Things Hub jednak bardzo ciężko kupić 3 generację w Polsce + zero wsparcia.
    Więc na tą chwilę zdecydowałem się na testowy zakup Google Home mini, Xiaomi Yeelight RGB, Aqara czujnik temperatury/ciśnienia/wilgotości - przy tak małej ilości sprzętu będę to pewnie w stanie spiąć WIFI do routera i apką google home jednak planuje jeszcze:

-Instalacje gniazdek dotykowych z WIFI NEO
    -Telewizor ze Smart TV Samsung (tańsza wersja)
    -Odkurzacz smart samosprzątający (np. powerbot)
    -Czujniki ruchu x4 Xiaomi
    -Kamera WIFI

To co na tą chwilę widzę w normalnym budżecie (centralka z FIBARO to koszt 2000zł) to Hubitat Elevation - współpracuje z ZigBee i z ZWave - minusem jest to że na tą chwilę nie ma jeszcze apki na telefon. Dużym plusem za to jest możliwość podziału urządzeń na lokalne i działające w chmurze.

Czy ktoś z Was przechodził już przez takie instalacje samemu?
    W necie dużo pojedynczych informacji o poszczególnych systemach, ale bardzo mało i integracji wszystkiego pod jednym dachem.

Z góry dzięki za pomoc
  • OptexOptex
  • Poziom 9  
    Nie wierzę że na elektrodzie nikt się nie zajmuje takimi rzeczami :)
    Dotarł już głośnik google home mini - działa super, jestem pod dużym wrażeniem tego jak wychwytuje głos w pomieszczeniu.
    Wyobraźcie sobie pokój dzienny 20m2, telewizor na środku odpalony na połowę głośności i mimo to głośnik wyłapywał mój głos bez problemu - tutaj naprawdę wielki +. Bezproblemowo podaje jakie utrudnienia się na drodze do pracy, odtwarza muzykę ze Spotify, wiadomości etc.

Doszedł też czujnik temperatury AQARA (WSDCGQ11LM), ale do niego potrzebny jest HUB - warto tutaj wspomnieć że HUB z Xiaomi jest tani ~200zł, ale ma problemy z google home mini.

Nie ma nikogo kto już takie urządzenia integrował, jakiego używaliście Huba?
  • OptexOptex
  • Poziom 5  
    szkuciok91 napisał:
    Nie wierzę że na elektrodzie nikt się nie zajmuje takimi rzeczami :)
    Dotarł już głośnik google home mini - działa super, jestem pod dużym wrażeniem tego jak wychwytuje głos w pomieszczeniu.
    Wyobraźcie sobie pokój dzienny 20m2, telewizor na środku odpalony na połowę głośności i mimo to głośnik wyłapywał mój głos bez problemu - tutaj naprawdę wielki +. Bezproblemowo podaje jakie utrudnienia się na drodze do pracy, odtwarza muzykę ze Spotify, wiadomości etc.

Doszedł też czujnik temperatury AQARA (WSDCGQ11LM), ale do niego potrzebny jest HUB - warto tutaj wspomnieć że HUB z Xiaomi jest tani ~200zł, ale ma problemy z google home mini.

Nie ma nikogo kto już takie urządzenia integrował, jakiego używaliście Huba?

Czy kolega wybrał już jakieś rozwiązanie ?

Też szukam inteligentnego huba w miarę łatwego w obsłudze. Trochę próbowałem działać na Domoticzu i Home Assistant ale trochę mi szkoda czasu na ciągłe ustawienia. Trochę się przyglądałem dostępnym na rynku urządzeniom i Hubitat oraz Smartthings zwróciły moją uwagę ze względu na współdziałanie z tanimi czujnikami Xiaomi Aqara.
  • Poziom 10  
    Cześć. Ja od miesiąca bawię się zipato. Sama centrala to lekko ponad 1tys zł. Ale polecam działa z zegbee, z-wave i wiele innych. Na yt jest pełno opisów. Testowałem już różne rozwiązania, ale ten jest najlepszy. Oczywiście dla mnie...
  • Poziom 2  
    Nie da się przebić stosunku ceny do jakości centrali Hubitat.
    Oprócz Z-Wave i ZigBee działa z urządzeniami we wspólnej sieci LAN np. BleBox i Shelly.
    Oczywiście w ZigBee - Aqara, Hue, Tradfri, Osram itp.
  • Poziom 10  
    Witaj Jakiś czas temu wdrożyłem u siebie centrale Hubitat C-5 działa mi to z czujnikami temperatury Aqara, gniazdkami gosound w graną tasmotą po Wi-Fi, wyłącznikami fibaro FGS-223 oraz sterownik RGBW wlightbox z bleboxa i kilka czujników ruchu aqarqa kilka wyłączników Home made z ESP8266 ale to tak testowo puki co. System pomalutku się rozrasta
    daschboard ma pewnie ograniczenia ale system cały czas rozwijają jesli chodzi o stabilność jest ok.
    Testowałem kilka darmowych softów ale lubiały się wysypać przy kombinacjach i nie zawsze przywracanie z kopii zapasowej ja przywracało tak jak powinno.

Najbardziej brakuje mi forum w języku polskim żeby walczyć z rożnymi zagadnieniami