Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie dwóch par kolumn: 4 Ohm i 6 Ohm

oliee0 15 Mar 2019 12:49 177 13
  • #1 15 Mar 2019 12:49
    oliee0
    Poziom 11  

Witam serdecznie,
    w atrakcyjnej cenie mam do kupienia kolumny 120 W i 6 omów. Aktualnie posiadam kolumny o tej samej mocy, ale 4 omowe.
    Mój wzmacniacz to Kenwood KA-1030. Wzmacniacz ma wyjścia na 2 pary kolumny. Chciałbym mieć jedną parę standardowo z przodu jak teraz, a drugie kolumny położyłbym sobie z tyłu. Podpinając te kolumny do wzmacniacz będzie duża różnica w głośności? Sprzętowi nic się nie stanie? Jest jakiś sposób na redukcję tych Ohmów tak, aby np. obie pary głośników miały 5 omów lub coś tego typu? Trochę o tym czytałem, leniem nie jestem, ale po prostu się już pogubiłem, dlatego zakładam ten temat. :)

0 13
  • #2 15 Mar 2019 13:59
    mischa
    Poziom 22  

No w sumie, to co chcesz zrobić jest bez sensu :)
    Masz teraz kolumny 4 omów, i uzyskiwana moc jest największa. Masz dźwięk stereo.

Łącząc dwie różne kolumny równolegle (4 i 6 omów) uzyskasz impedancję 2,4 oma, co może nawet zniszczyć wzmacniacz.

Łącząc dwie różne kolumny szeregowo (4 i 6 omów) uzyskasz impedancję 10 omów, co zmniejszy moc oddawaną do głośników.

Pomijając to wszystko takie coś namota Ci w mojej skromnej ocenie z dźwiękiem w pomieszczeniu na każdy możliwy sposób.

0
  • #4 16 Mar 2019 08:28
    klepka-l
    Poziom 12  

Ty masz w kenwoodzie od 4 - do 16 ohm impedancje? Jeśli tak to możesz podłączyć głośniki. Ale parami czyli np4 przód, 6 tył. Każdy głośnik pod osobny kanał i będzie git. Niewielką różnicę będziesz miał w głośności. Zawsze możesz podregulować na wzmacniaczu tył/przód jak będziesz czół różnicę bardzo w głośności. Na jakości dźwięku niewiele stracisz. Nawet nie odczujesz, chyba że jesteś audiofilem i liczy się tylko jakość dźwięku nie patrząc na moc :P

0
  • #5 16 Mar 2019 09:29
    kortyleski
    Poziom 41  

Kolumny 120W 6 ohm nie należą do audiofilskich... Ale wzmacniacz je obsłuży. Masz cztery wyjścia na głośniki. Na każde możesz zapiąć kolumnę 4 ohm minimum.

0
  • #6 19 Mar 2019 01:00
    oliee0
    Poziom 11  

Bardzo dziękuję za pomoc!
    Kolumny to Jamo Cornet 175. Audiofilski sprzęt to nie jest, ale miałem przyjemność słuchać dużo droższych zestawów i jak dla mnie grają bardzo fajnie, pasuje mi ich brzmienie, jak za taką cenę są super, dałem 200 zł w bardzo ładnym stanie, więc w sumie półdarmo. :)
    Głośniki na tył chcę dać tylko dlatego, że mam pomieszczenie 30m2 i po prostu chciałem poeksperymentować z dźwiękiem. :)

0
  • #7 20 Mar 2019 12:44
    kazikszach
    Poziom 33  

klepka-l napisał:
    Ty masz w kenwoodzie od 4 - do 16 ohm impedancje? Jeśli tak to możesz podłączyć głośniki. Ale parami czyli np4 przód, 6 tył. Każdy głośnik pod osobny kanał i będzie git. Niewielką różnicę będziesz miał w głośności. Zawsze możesz podregulować na wzmacniaczu tył/przód jak będziesz czół różnicę bardzo w głośności. Na jakości dźwięku niewiele stracisz. Nawet nie odczujesz, chyba że jesteś audiofilem i liczy się tylko jakość dźwięku nie patrząc na moc :P

Czy wiesz o czym piszesz?
    Jest to wzmacniacz stereo, więc jak i czym ma podregulować przód/tył?
    Jednoczesne użycie dwóch par kolumn w proponowanym rozwiązaniu spowoduje przeciążenie wzmacniacza, bo impedancja wypadkowa będzie 2,4Ω na kanał, taką odpowiedź uzyskałeś w poście 2, czyli mniej niż minimalna dla wzmacniacza 4Ω, bo kolumny A i B są połączone równolegle.

1
  • Pomocny post
    #8 20 Mar 2019 12:58
    zworys
    Poziom 34  

Kolega kazikszach ma rację. To jest wzmacniacz stereo , min impedancja zestawu głośnikowego to 4 omy. Można wybrać zestaw A , B i A+B.
    W Twoim przypadku pozostaje tylko ,szeregowe połączenie kolumny 4 i 6 omów. Moc wyjściowa trochę spadnie ale będzie jej aż nadto wystarczająco do nagłośnienia tego pomieszczenia. Problemem może być sfazowanie kolumn i ich wzajemna współpraca ( elektryczna i akustyczna )

Poprawka - wg schematu serwisowego w pozycji A+B kolumny są łączone szeregowo więc bez zewnętrznych kombinacji można je podłączyć do wejść A i B i nie przeciąży to wzmacniacza.

0
  • #9 20 Mar 2019 14:03
    oliee0
    Poziom 11  

Dzięki zworys, szukałem na własną rękę jakiejś bardziej szczegółowej instrukcji, ale w końcu zrezygnowałem, bo znajdywałem tylko po niemiecku lub inne płatne.
    Moc nie musi być wielka, nie słucham muzyki głośniej niż 1/3 głośności na tym wzmacniaczu z Jamo Cornet 175.

0
  • #10 20 Mar 2019 16:20
    kazikszach
    Poziom 33  

zworys napisał:
    Poprawka - wg schematu serwisowego w pozycji A+B kolumny są łączone szeregowo

Też patrzyłem na schemat, ale zbyt pobieżnie i to mi umknęło.
    Nie spotkałem lub nie zwróciłem uwagi na taką kombinację, bo te wzmacniacze, które miałem w zakładzie łączyły systemy kolumn równolegle.

0
  • #11 20 Mar 2019 16:24
    oliee0
    Poziom 11  

Jeszcze mam takie jedno pytanie, aby nie zakładać nowego tematu. Mój wzmacniacz ma regulację (poniżej 8 ohm lub powyżej 8 ohm), ale jeśli mam głośniki ani poniżej ani powyżej, tylko właśnie równe 8 ohm to co lepiej wybrać? :)

0
  • #13 20 Mar 2019 18:21
    zworys
    Poziom 34  

Wtedy powyżej . Poniżej domyślnie ustawia w pobliże 4 omów.

0
  • #14 20 Mar 2019 21:08
    kazikszach
    Poziom 33  

Ten przełącznik impedancji zmienia napięcie zasilające końcówkę mocy, dla 8Ω lepiej wybrać powyżej 8Ω, uzyskasz wtedy znamionową moc wyjściową wzmacniacza.

0