logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Napięcie na neutralnym .czy neutralny może porazić jak jest podłaczony

valek333 19 Mar 2019 01:19 6831 16
REKLAMA
  • #1 17852347
    valek333
    Poziom 3  
    Posty: 39
    Ocena: 16
    Witam. wiem że jak dotknę się neutralnego który jest podłączony z odbiornikiem to mnie nie porzi a co by sie stało gdy bym go złapał nie stykajc się z ziemia poprostu podłączył bym sie jako drugi odbiornik.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 17852352
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #3 17854528
    valek333
    Poziom 3  
    Posty: 39
    Ocena: 16
    Czyli jak instalacja jest dobrze zrobiona to kopnie mnie neutralny czy nie ?? oczywiście za odbiornikiem który jest podłączony .
    Mam jeszcze jedno pytanie czy prąd idzie neutralnym do ziemi czy do transformatora ??
  • REKLAMA
  • #4 17854555
    anchilos
    Poziom 39  
    Posty: 4255
    Pomógł: 491
    Ocena: 962
    valek333 napisał:
    Mam jeszcze jedno pytanie czy prąd idzie neutralnym do ziemi czy do transformatora ??
    Na przemian,bo to prąd przemienny.
    Głupie pytania , odpowiedzi prawdziwe . Za chwilę będzie kosz.:D

    Za chwilę, to kolega będzie "w koszu". Bo pytania nie mogą być głupie, głupie natomiast mogą być odpowiedzi //kozi966
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #6 17854729
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #7 17856929
    valek333
    Poziom 3  
    Posty: 39
    Ocena: 16
    Wiem, że na przemian ale na przemian z ziemia czy z transformatorem.

    Wiem, że neutralny jest uziemiony ale gdy jest podłączony z fazowym przez odbiornik to wtedy tam płynie prąd i czy jak się dotknę to dlatego mnie nie kopnie, bo mam za duży opór i pójdzie sobie dalej ??
  • #8 17857613
    LemuRR 11
    Poziom 26  
    Posty: 1510
    Pomógł: 37
    Ocena: 447
    Nie rozumiem już zupełnie o co Ci chodzi.
    Prąd płynie przez przewód, ale on ma potencjał bliski ziemi.
    Pomiędzy ziemią, a neutralnym nie ma dużej różnicy potencjałów. Zobacz na schemat, na przypadek sieci TNC.
  • #9 17857780
    yogi009
    Poziom 43  
    Posty: 14693
    Pomógł: 848
    Ocena: 2650
    valek333 napisał:
    Wiem, że na przemian ale na przemian z ziemia czy z transformatorem.

    Wiem, że neutralny jest uziemiony ale gdy jest podłączony z fazowym przez odbiornik to wtedy tam płynie prąd i czy jak się dotknę to dlatego mnie nie kopnie, bo mam za duży opór i pójdzie sobie dalej ??


    Kolego, aż się boję cokolwiek Ci podpowiadać. Zaproś pana elektryka, niech obejrzy tą instalację, bo będzie nieszczęście.
  • Pomocny post
    #10 17857960
    retrofood
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 31317
    Pomógł: 1140
    Ocena: 4789
    valek333 napisał:

    Wiem, że neutralny jest uziemiony ale gdy jest podłączony z fazowym przez odbiornik to wtedy tam płynie prąd i czy jak się dotknę to dlatego mnie nie kopnie, bo mam za duży opór i pójdzie sobie dalej ??

    Porównaj sytuacje gdy wejdziesz do spokojnie płynącej rzeki (woda płynie, ale Ty jesteś na tej samej wysokości co woda) oraz sytuację, gdy wejdziesz pod wodospad.
    To jest różnica między dotknięciem przewodu neutralnego i fazowego. Woda płynie i tu, i tu. Ale skutki odczujesz różne.
  • REKLAMA
  • #11 17859267
    LemuRR 11
    Poziom 26  
    Posty: 1510
    Pomógł: 37
    Ocena: 447
    Przede wszystkim trzeba rozróżnić, jaka jest różnica pomiędzy prądem płynący w przewodniku, a różnicą potencjałów. Przepływ prądu wywołuje różnicę potencjałów na rezystancji.
  • #12 17859333
    exsufflatio
    Poziom 11  
    Posty: 65
    Pomógł: 2
    Ocena: 11
    Raczej różnica potencjałów wywołuje przepływ prądu, ten zaś powoduje spadek napięcia na rezystancji. :)
  • Pomocny post
    #13 17859546
    Wirnick
    Poziom 30  
    Posty: 1774
    Pomógł: 72
    Ocena: 240
    valek333 napisał:
    Wiem, że neutralny jest uziemiony ale gdy jest podłączony z fazowym przez odbiornik to wtedy tam płynie prąd i czy jak się dotknę to dlatego mnie nie kopnie, bo mam za duży opór i pójdzie sobie dalej ??

    To lubię gdy elektryk chce poznać tajniki elektryczności. Organizm ludzki włączony równolegle do przewodu neutralnego też przewodzi prąd.
    Z badań medycznych - gdy na połączeniu równoległym wystąpi spadek napięcia przemiennego mniejszy od 50V organizm nie dozna rażeń niebezpiecznych( z wyjątkami znanymi Tobie - elektrykowi). Prąd płynący przez człowieka zależy od szeregowej oporności połączenia z punktem uziemienia sieci(instalacji).
  • #14 17866692
    valek333
    Poziom 3  
    Posty: 39
    Ocena: 16
    retrofood napisał:
    valek333 napisał:

    Wiem, że neutralny jest uziemiony ale gdy jest podłączony z fazowym przez odbiornik to wtedy tam płynie prąd i czy jak się dotknę to dlatego mnie nie kopnie, bo mam za duży opór i pójdzie sobie dalej ??

    Porównaj sytuację gdy wejdziesz do spokojnie płynącej rzeki (woda płynie, ale Ty jesteś na tej samej wysokości co woda) oraz sytuację, gdy wejdziesz pod wodospad.
    To jest różnica między dotknięciem przewodu neutralnego i fazowego. Woda płynie i tu, i tu. Ale skutki odczujesz różne.




    Dzięki wielkie. czyli można powiedzieć ze jak dotknę fazowego to prąd pójdzie prze zemnie . A jak dotknę kabla przez który płynie prąd to mi nic nie zrobi bo mam za dużą rezystancje lub przejdzie jakiś mały nie odczuwalny prąd ??
  • #15 17866783
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #16 18840349
    Zucker_46
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Przewód neutralny może przewodzić prąd gdy odbiornik jest podłączony lecz nie będzie tam napięcia, jednym słowem, nic ci się nie stanie bo napięcie jest 0V, potecjal między ziemia a przewodem N, możesz łatwo obliczyć z prawa Ohma co się stanie gdy dotkniesz przewodu przez który np płynie 4A bo tyle pobie odbiornik a napięcie jest 0V a ty masz opór 100kOhmow :)
  • #17 18840416
    retrofood
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 31317
    Pomógł: 1140
    Ocena: 4789
    valek333 napisał:
    czyli można powiedzieć ze jak dotknę fazowego to prąd pójdzie prze zemnie . A jak dotknę kabla przez który płynie prąd to mi nic nie zrobi bo mam za dużą rezystancje lub przejdzie jakiś mały nie odczuwalny prąd ??

    Mniej więcej.

    Dodano po 1 [minuty]:

    Zucker_46 napisał:
    Przewód neutralny może przewodzić prąd gdy odbiornik jest podłączony lecz nie będzie tam napięcia, jednym słowem, nic ci się nie stanie bo napięcie jest 0V,

    Oczywiście w przybliżeniu. Bo realnie jakieś tam napięcie jest, tyle że niewielkie.

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono kwestie związane z bezpieczeństwem dotykania przewodu neutralnego w instalacjach elektrycznych. Użytkownicy wyjaśnili, że dotykając przewodu neutralnego, który jest prawidłowo uziemiony, nie powinno się odczuwać porażenia, ponieważ potencjał neutralnego jest zbliżony do ziemi. W przypadku dotykania przewodu fazowego, prąd może przepłynąć przez ciało, co jest niebezpieczne. Wskazano również, że różnica potencjałów między przewodem neutralnym a ziemią może być minimalna, ale w praktyce może wystąpić spadek napięcia, który w skrajnych przypadkach może być odczuwalny. Użytkownicy podkreślili, że eksperymenty z elektrycznością powinny być przeprowadzane pod nadzorem specjalisty.
REKLAMA