Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regeneracja baterii (PA2454U) w latpopie TECRA780DVD

ozman 09 Wrz 2005 21:27 4241 16
  • #1 09 Wrz 2005 21:27
    ozman
    Poziom 21  

Genetralnie prosze o pomoc w wyedytowaniu eepromu.

Bteria jeszcze niedawno trzymałą 40min,a tera łąduje sie tylko 5 min i dioda sygnalizująca ładowanie gasasła. Potem laptop pracował na takiej baterii tylko 2 minuty. podejrzewam że to elektronika odcina ładowanie bo przepełnił sie cykl ładowań.
    Zmierzyłęm prąd na ogniwach i jest na nieobciażonych 11,5V a pod obciążeniem zarówką 10W jest 10,9V i spada, lecz sadzę że to przez to że brateria nie chce sie cała naładować. Pomieżyełm na każdej trójce pakietów napięcie i wydaje sie być ok bez obciążenia i z obciążeniem wiec wydaje sie ok. Pod żarówką 10W bateria chodziła 5 min i nic sie nawet lekko nie zagrzało wiec sądzę ze cele są ok.

Opiszę jak co zrobiłęm moe komuś sie przyda :)
    Generalnie pierszy poroblem to otworzenie baterii. Neleży podgrzeć boki obudowy żeby klej puścił i zaczać lekko podważac klapkę bo jeszcze ogniwa z obudową soą poklejone taśmą. Ogniwa są połączone po 4 równoległe i te pakiety są połaczone szeregowo w łacznie sztuk 3. Czyli ilośc cel wynosi 12. napięcie 10,8V.

Elektronikę stanoi czujnik temperatury, jaieś tranzystory lub mosfety i pamiec 24C046, i jeszcze jeden układ 8 pinowy lecz nie mogę rzszyfrować jego oznaczeń.
    Wyprowaczenia na obudowie baterii licząc od "minusa" to po koleii E1, V0, VSS, SDA, SCL, VDD,DCHG, TH+ i najdalej jest 'plus'

Wyprowadzenia umozliwają odczyt pamięci bez otwierania obudowy lecz mi program ponyprog wariował i idczytywał tylko 256bajtów. Dopiero wylutowaniwe układu pozwoliło prawidłowo odczytać całą pamięć. Dodoatkowo pib 7 Eepromu jest podciągniety do plusa co uniemozliwa zapis.

Nie wiem jak wygląda sprawa zapisu do tego romu gdyż nie zlokalizowałem zadnego sterownika baterii.

Co trzeba zmienić w tym romie lub może ktoś ma wsad od sprawnej baterii.

Dziękuję i pozdrawam.

Dodatek:
    Wgrałem do eepromu wsad z bardzo podobnej baterii toshiby, lecz objawy dalej takie same - ładuje sie 15min i pokazuje że jest pełna a działa 2 min. Wnioskuje teraz,że ogniwa zbyt szybko osiagają poziom naładowania u mnie 12,3V i elektronika myśli że juz są naładowane. Co zrobić by sprawdzić które cele są uszkodzone?

0 16
  • #2 11 Wrz 2005 18:35
    waldekp5
    Poziom 13  

Witam
    Juz pare razy poruszalem ten temat na forum. Nikt nie odwazyl sie zgrac dobrego eepromu z baterii. Naprawde gdybm mial nowa baterie to bym udostepnil wsad azeby porownac co nasstepuje podczas cyklu ladowania. A maja CI co sprzedaja po regeneracji lub nowe. To jest chyba jdyna bateria owiana tajemnica.
    PS.
    Co do tematu to masz wszystkie cele sprawne (moze sie myle) ale u mnie tak jest lecz przepelnil sie licznik ladowan i czyta ze bateria sie skonczyla . Ttu tkwi caly proceder. Plik potrzebny jest aby porownac gdzie w pilku nastepuja zmiany ( cyklu ladoan , pojemnosci itd.0 jezeli sie myle moze ktos poprawi i baterie toshiby ozyja....
    Pozdrawiam

0
  • #3 11 Wrz 2005 18:39
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

waldekp5 napisał:
    A maja CI co sprzedaja po regeneracji lub nowe.

I dlatego właśnie tej informacji nie podadzą na Forum, bo w ten sposób pozbawiliby się dochodu. Zresztą, trudno im się dziwić.

0
  • #4 11 Wrz 2005 18:44
    waldekp5
    Poziom 13  

Na to wyglada ze kazdy dba o swoje.
    Pozdrawiam

Ozman_ mozesz napisac z jakiego typu baterii wgrywales eeprom.

0
  • #5 13 Wrz 2005 12:24
    ozman
    Poziom 21  

Witam

Wgrałęm roma z baterii pa3107u-1brs - ma 500mAh mniej od mojej baterii, ale reszta parametrów podobna. Lecz nie wiem czy to jest sprawa eepromu bo objawy dalej takie same tzn .łąduje sie 5 min i twierdzi że juz full. Swoją droga to nie ma na płytce elektroniki baterii sterownika do niej np. bq2040. Ale wiedzę że sygnały z eepromu wychodzą bezpośrednio do lapicia wiec przydał by sie schemat elektroniki by zobacyć co sie z nimi dzieje.

Wykonałem ciekawe ekperymenty z odłączeniem sygnałów z elektroniko barerii które wchodza do laptopa i jak sie okazało że wyłączenie TH+, DCGB, V0 daje taki efekt że bateria wogóle nie jest widziana i sie nie ładuje. Natomiast odłączenie eepromu skutkuje nieładowaniem sie systemu lub jeżeli już taką baterie podłączymy na włączonym systemie to strasznie zwalnia widać że próbuje nawiązać komunikacje elektronika z eepromem.

0
  • #6 16 Wrz 2005 19:17
    WaWrzOL

Nie musisz wgrywac od nowa calego wkladu pamieci. wystarczy ze wydetujesz pojedyncze komorki pamiec a jak to zajzyj do poastu wyzej o Regenracji i moj post.

0
  • #7 16 Wrz 2005 22:27
    ozman
    Poziom 21  

Dla mnie to wszystko jedno w jaki sposób apisuję pamięć czy Twoją metodą czy prościutkim programatorkiem. Ważniejsza sprawa to znalezienie informacji o cyklu ładowań we wsadzie bo z tego co widzę to tylko numer seryjny baterii i jakieś krzaczki.

0
  • #8 16 Wrz 2005 22:59
    WaWrzOL

Jakiego uzywasz softu? Ja pomagam sobie programem ktory przeslal mi forumowicz. Jest tam lista adresow i opis za co dany adres odpowiada. Pozniej to juz swoja metoda wpisuje to co trzeba w odpowiednie komorki :)

0
  • #9 17 Wrz 2005 11:38
    pablo1pablo
    Poziom 12  

a moze moglbys przeslac lub wystawic ten program?
    pozdrawiam

0
  • #10 17 Wrz 2005 14:44
    WaWrzOL

Prosze bardzo. To sa dwa programy ktore podeslal mi Deamon :) Przy okazji podeslal mi program I2 Prog. Wystarczy podlaczyc kostke do portu szeregowego i z poziomu programu edytowac wsad.

0
    Załączniki:
  • #11 17 Wrz 2005 16:56
    ozman
    Poziom 21  

Wszystko by było pięknie tylko że w Toshibach nie ma sterownika BQ2040 i tu sie zaczyna problem. Trzeba będzie to rozparacować inaczej.

A swoją droga to ja programuje pamiec ponyprogiem http://www.lancos.com/prog.html programator pod LPT dla panieci i2c jest banalny i można go zlutować w 5 min.

0
  • #12 17 Wrz 2005 17:33
    WaWrzOL

No wlasnie jaki jest steronwik to sprawa drugorzedna. Przeciez zmienaiamy wsad z pamieci. Poszukaj notki 24C046 i porownaj z 24C01. Moze oznaczenie dotycza warunkow eksploatacji itp. Bo rozumiem ze nie masz organizacji komorek w 24C046 nie wiesz co edytowac?

0
  • #13 17 Wrz 2005 18:41
    ozman
    Poziom 21  

No nie wiem co edytować. Zobacz sobie wsad mojej pamięci dołaczony do pierwszego postu. Zwykłe porównywanie nic mi nie powiedziało bo nie mam roma z dobrej baterii tylko co najwyżej z innych modeli.

0
  • #14 19 Wrz 2005 00:13
    viper82
    Poziom 15  

WaWrzOL napisał:
    Prosze bardzo. To sa dwa programy ktore podeslal mi Deamon :) Przy okazji podeslal mi program I2 Prog. Wystarczy podlaczyc kostke do portu szeregowego i z poziomu programu edytowac wsad.

Kolego czy aby na pewno przysłał Ci je Daemon?? Wydaje mi się, że masz je ode mnie. I dlaczego pobierasz jeszcze punkty za nie? Skoro dostałeś je za darmo!! Nie ładnie :(

0
  • #15 21 Wrz 2005 09:48
    Deamon :)
    Poziom 21  

viper82: WaWrzOL ma ten program ode mnie a ja od Ciebie :) taka transakcja wiązana ;) Ale z tym pobieraniem punktów to faktycznie nie ładnie.

0
  • #16 21 Wrz 2005 16:59
    viper82
    Poziom 15  

No wiesz Deamon może i równiez ma to od Ciebie, ale ja równiez mu wysłałem soft na maila. No nic nie ważne :) Ważne żeby sobie zrobił z tą baterią i żeby wszystko było ok, powinniśmy sobie pomagać :)

0
  • #17 03 Lis 2005 10:09
    ozman
    Poziom 21  

Rozebrałem laptopa na części pierwsze i obejrzałem układy w okolicach zasilania. Niestety nie ma tam żadnego BQ2040 lub BQ2060 wiec sprawa sie nieco komplikuje. Pozatym pin 7 eepromu jest podciagnęty do "plusa" wiec niby nic nie może do niego zapisywać. Jakieś sgestie?

0